Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
4. října 2016 v 15:59
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Čech varuje cizince před turistickou pastí v Praze. Směnárna dává za euro jen 15 korun a autorovi hrozí vězením

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Janek Rubeš se v novém videu rozhodl upozornit návštěvníky pražské metropole na vysoce nevýhodné kurzy jedné z tamních směnáren.

Český kameraman, herec, dokumentarista a režisér Janek Rubeš se v minulosti proslavil kromě jiného i podílením se na vytváření série videí, v nichž radí turistům při návštěvě Prahy, jak nenaletět tamním podvodníkům a zlodějům, kteří se chtějí na nic netušících cizincích nečestně přiživit a často se jim to taky daří. Upozorňováním na kdejaké levoty a šejdířské praktiky si 28letý mladík vysloužil také nejednu výhrůžku a jak je vidět, naše hlavní město nedostatkem pastí na turisty stále rozhodně netrpí.

V nejnovějším videu se Rubeš, který byl letos zařazen časopisem Forbes do žebříčku 30 pod 30 (třicet nejtalentovanějších lidí pod třicet let), zaměřil se svými pomocníky na směnárnu s názvem Chequepoint ležící na pražském Staroměstském náměstí, která za 1 euro nabízí pouhých 15 korun, tedy asi o 12 korun méně, než kolik uvádí kurz vyhlašovaný Českou národní bankou. Autor videa se proto rozhodl postavit se před hlavní vchod směnárny a všechny cizince, kteří si zde chtěli své vydělané peníze rozměnit (aniž by měli ponětí, že směnný kurz za euro ve skutečnosti činí 27 korun), na tuto skutečnost upozornil. Drtivá většina tohoto varování také moudře vyslechla a zvolila raději jinou směnárnu s výhodnějšími kurzy, pár jedinců si zde však nedbaje Rubešovy rady svá eura i tak rozměnilo.

Rubešova aktivita pochopitelně neunikla pozornosti ani zaměstnanců Chequepointu, a mladík tak byl nakonec konfrontován s ochránci zákona, přestože se ničeho nekalého nedopouštěl. Rubeš kromě toho obdržel i psaní od jednoho z představitelů směnárny, který v něm autorovi pohrozil až dvouletým vězeňským trestem, pakliže se natočené záběry dočkají publikování. Ani to však mladého Čecha neodradilo ve svém konání pokračovat a díky jeho snaze a snaze jeho kolegů se podařilo před šlápnutím do pasti na turisty zachránit několik stovek cizinců. Průběh celé akce si můžete prohlédnout na níže přiloženém videu.

Domů
Sdílet
Diskuse