Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
18. února 2017 12:27
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Temná atmosféra hororu A Cure for Wellness vás přimáčkne do sedaček a nepustí až do konce (Recenze)

FILMY A SERIÁLY
Uložit Uložené

Režisér Kruhu nás tentokrát vzal do sanatoria ve švýcarských Alpách.

Opravdu kvalitně řemeslně zvládnutých hororů s bezchybnými hereckými výkony a dobrým příběhem je stále pomálu. V kinech se v posledních letech rozběhl trend s horory, které sází zejména na tzv. jumpscares, tedy lekačky. Ne že by šlo vyloženě o špatné filmy (krom Annabelle), ale žánr si zoufale žádá opravdu kvalitní počiny, které nebudou sázet jen na momenty překvapení. A právě z toho důvodu nás zaujala zpráva o hororu, který chystá režisér Gore Verbinski. Ten se tohoto žánru dotkl naposledy v roce 2002 a pod jeho rukama vznikl remake japonského Ringu, který známe pod názvem Kruh. Po všech stránkách brilantní film se skvělou atmosférou měl tehdy úspěch u kritiků i diváků a my jen doufali, že Verbinski s jeho novým počinem A Cure for Wellness (Lék na život) opět vybuduje téměř hmatatelnou atmosféru strachu, která se nám bude dostávat pomalu a plíživě pod kůži. Trailery nám napověděly, že minimálně po filmařské stránce se nemáme čeho bát, a tak jsme jen netrpělivě čekali na premiéru, kterou máme již za sebou a přinášíme vám tak své dojmy.

Jeden z prvních letošních hororů natočil již zmiňovaný Gore Verbinski, který se tak k tomuto žánru vrátil po dlouhých patnácti letech. Scénář sepsal Justin Haythe, který s režisérem spolupracoval už na snímku Osamělý jezdec. Příběhová složka se točí kolem mladého manažera jménem Lockhart (Dane DeHaan), který pracuje pro velkou korporaci a jeho život naplňuje neustálá snaha naplnit své ambice. Jednoho dne dostane od svých nadřízených zdánlivě jednoduchý úkol. Má odletět do léčebného komplexu ve švýcarských Alpách a vyzvednout pana Pembrokea, šéfa společnosti a jediného člověka, který by dokázal zabránit špatné situaci, v níž se firma nachází. Lockhart tedy skutečně do léčebny dorazí, avšak už brzy po příjezdu zjistí, že zdejší léčba poskytovaná vyjma boháčům není tak úplně běžná a postupně se začíná zamotávat do zapeklitého tajemství skrývajícího se v komplexu ukrytém kdesi v Alpách. Nebude trvat dlouho a zjistí, že z místa, kde se ocitl, se nikdo jen tak nevrací.

Temná atmosféra hororu A Cure for Wellness vás přimáčkne do sedaček a nepustí až do konce (Recenze)
Zdroj: 20th Century Fox

Více vám prozradit nemohu, ale věřte, že si větší část filmu budete namáhat hlavu ve snaze přijít všem těm podivnostem na kloub. A to je právě jedním z největších pozitiv filmu. Přestože je stopáž poněkud přepálená, velkou část děje vás donutí přemítat a dokáže vás udržet v napětí, které sice kolísá, je však stále přítomno. Dalším bonusem je fakt, že až do závěrečných minut je divák držen na pochybách, zda to, co se odehrává před jeho očima, je skutečné, nebo se jedná jen o paranoidní přeludy šílence. Plusem je i prostředí, v němž se děj odehrává. Alpy jsou na plátně krásné a zároveň skvěle pasují do mrazivě laděné atmosféry příběhu. Po řemeslné stránce se filmu nedá vůbec nic vytknout a jak kamera, tak střih jsou zvládnuty bravurně. Pochválit musíme i herecké výkony. Dane DeHaan je velice přesvědčivý, Jason Isaacs v roli ředitele ústavu podává obdivuhodný výkon a Mia Goth jako záhadná pacientka nemohla zahrát svoji roli výstižněji. 

Jenže dobrá atmosféra, poutavý příběh a herecké výkony nejsou všechno. Hororu škodí zbytečně dlouhá stopáž. Ne že by některé scény byly špatně natočeny, ale jejich vynecháním by se zvýšil spád děje a tlak na diváka. Dále se filmem proplétají několikeré halucinace, které doprovází DeHaanův pobyt v léčebně. Ty se však často opakují a jejich četnost opět sráží tempo snímku. Co však filmu ublížilo nejvíce je bohužel nepovedený závěr. Dvě hodiny budované napětí konečně přichází ke svému vrcholu a divák dostane scény jako vystřižené z béčkového hororu a vysvětlení hlavní zápletky, které působí spíše úsměvně. Ne že by obsahovalo logické chyby, ale není v žádném případě tím, co bychom po takovém skvělém budování atmosféry tajemna očekávali a tvůrci by udělali lépe, kdyby nechali konec otevřený a divák by si, podobně jako u Shutter Islandu, musel domyslet, jak to vlastně je. 

Temná atmosféra hororu A Cure for Wellness vás přimáčkne do sedaček a nepustí až do konce (Recenze)
Zdroj: 20th Century Fox

V konečném důsledku jde ale o velmi dobrý film a nadprůměrný horor. V kontextu žánru jde o snímek, který musíte vidět, ale žádný převrat se zde opět bohužel nekoná. Skvělý potenciál byl puštěn k vodě. Pokud ale zvažujete návštěvu kina, věřte, že se dočkáte kvalitní řemeslné práce, hutné atmosféry, která by se dala krájet a rozhodně si u filmu i zapřemýšlíte. Po většinu stopáže se tedy budete dobře bavit. Pokud ale jedete na vlně lekaček a temných hororů, nic takového od A Cure for Wellness nečekejte. Má blíže k thrilleru a hororová je zejména atmosféra a halucinace, které hlavní hrdina zažívá. Z kina možná budete odcházet lehce zklamaní závěrem, ale film má řadu výrazných pozitiv, které nesmíme vůči tomuto faktu opomenout. 7/10

Průměrné hodnocení čtenářů
Tvé hodnocení
Jaké hodnocení bys dal ty?
Zobrazit výsledky
Skrýt výsledky
0/10
Domů
Sdílet
Diskuse