Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 3. 4. 2020 svátek má Richard

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Filmy
0
Barbara Leschingerová
19. březen 2017, 16:01
Čas čtení: 7:10

10 nejzajímavějších snímků oceněných kritiky, které poukazují na skutečné události a aktuální problémy

Seznamte se s Berlinale, jeho historií a filmy, které se letos představily na červeném koberci.

Barbara Leschingerová
19. březen 2017, 16:01
Čas čtení: 7:10
10 nejzajímavějších snímků oceněných kritiky, které poukazují na skutečné události a aktuální problémy
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Mezinárodní filmový festival v Berlíně nazývaný „Berlinale“ se skutečně pyšní bohatou historií. Vznikl v roce 1951 a prvním ředitelem se stal filmový historik Alfred Bauer. Pod jeho vedením se z Berlinale stal jeden z největších evropských filmových festivalů. Historicky první ročník odstartoval premiérou snímku Rebecca, a to za účasti legendárního režiséra Alfreda Hitchcocka a herečky Joan Fontaine. O vítězích rozhodovala odborná porota, složená výhradně z členů německé národnosti. Zvolit si svůj oblíbený film mohli i diváci. V roce 1951 cenu publika získala animovaná pohádka Popelka.

 

Rebecca (1940)

10 nejzajímavějších snímků oceněných kritiky, které poukazují na skutečné události a aktuální problémy 

Organizace FIAPF (Federation Internationale des Associations des Producteurs de Films) trvala na tom, aby na druhém ročníku udělovaly všechny ceny návštěvníci, protože Berlinale ještě nepatřilo do společnosti festivalové elity, jako Cannes či Venice. Akce se mohli zúčastnit i obyvatelé východního Berlína, kteří měli zabezpečené levnější projekce. Mezinárodním se festival stal v roce 1956, kdy o vítězích začala rozhodovat mezinárodní porota. Zařadil se tak mezi áčkové filmové festivaly. Zdvojnásobil se počet odborných hostů (1100) a novinářů (500).
 
Socialistické země začaly oficiálně participovat až v roce 1975. V roce 1977 se ujal vedení nový ředitel, německý filmový kritik Wolf Donner. Usiloval o větší zviditelnění německých filmů. Po něm v roce 1980 nastoupil švýcarský dokumentární režisér a fotograf Moritz de Hadeln. Zajímal se o navázání kontaktu s americkou filmovou scénou a pracoval na zlepšení vztahů s Cannes.
 
Po pádu Berlínské zdi se událost konala v obou částech rozděleného města. Otevření hranic vedlo k větší konkurenci mezi festivaly. Později byl Hadeln kritizován za protlačování hollywoodských filmů. Berlinale se snažilo udržet si status jednoho z nejdůležitějších východoevropských filmových festivalů. V roce 2000 se konalo jeho 50. výročí a událost se přesunula do větších prostor Postdamer Platz (Postupimské náměstí).

 

 V roce 2003 získaly cenu Silver Bear for Best Actress hned tři herečky za svůj výkon ve filmu The Hours
Zleva: Julianne Moore, Meryl Streep a Nicole Kidman

10 nejzajímavějších snímků oceněných kritiky, které poukazují na skutečné události a aktuální problémy

 

V roce 2001 Hadelna vystřídal nový ředitel Dieter Kosslick, který upozornil na toleranci a kulturní rozmanitost. Podařilo se mu vytvořit tzv. Talent Campus, platformu pro mladé mezinárodní filmové talenty, zahrnující workshopy, diskuse, přednášky a exkurze. V následujících letech se soutěžní snímky stále více opíraly o odvážná, politická a aktuální témata ze světa. Zvyšovala se návštěvnost široké veřejnosti, akreditovaných odborníků a novinářů. V roce 2007 se prodalo 220 000 lístků a kolem 430 000 účastníků si přišlo vychutnat festival během deseti dnů. Stále častěji se na červeném koberci začaly objevovat hollywoodské hvězdy.
 
V současnosti festival funguje pod záštitou korporace veřejného sektoru Kulturveranstaltungen des Bundes in Berlin GmbH. Důležitou součástí akce je soutěž, která je zaměřena na rozvoj mezinárodního filmového umění. Představují se nejlepší snímky z celého světa s důrazem na Evropu. Oceňují se celovečerní snímky a krátké projekty. Každoročně zasedne tzv. „jury“, sestávající z významných osobností z uměleckých oblastí. Ve videu níže si můžete prohlédnout trailer na dokument Fuocoammare (Fire at Sea), loňského vítěze Zlatého medvěda za nejlepší film.

 

 

67. ročník se konal od 9. do 19. února 2017 a do sedmičlenné poroty zasedli i takoví lidé, jako například herečka Maggie Gyllenhaal (Crazy Heart, Dark Knight), herec Diego Luna (Rogue One, Milk), umělec Olafur Eliasson či režisér Paul Verhoeven (Elle , Basic Instinct). Slavnostní premiéry odstartovaly trháky Logan, T2 Trainspotting a Lost City of Z. O těchto projektech jste se mohli dočíst na různých stránkách včetně Filmkultu, a proto jim nebudeme v tomto článku věnovat více pozornosti. Slovenský počin Piata loď si v Berlíně vedl opravdu dobře a odnesl si křišťálového medvěda za nejlepší film v kategorii Generation. Ocenění převzala režisérka Iveta Grófová. Více informací o filmu se dočtete zde. Novinka režiséra Julia Ševčíka s názvem Masaryk také absolvovala svou premiéru na festivalu a nedávno jsme vás o filmu informovali zde. Recenzi si můžete přečíst tady. Tímto článkem vám chceme rozšířit obzory snímky, o kterých jste možná ještě neslyšeli a jinak by mohly ujít vaší pozornosti. Ve videu níže si můžete vychutnat krátký sestřih nejlepších momentů z červeného koberce, panelových diskusí a předávání cen letošního Berlinale.

 

 

Teströl és lélekröl (On Body and Soul)

Mária a Endre mají každou noc stejné sny. V reálném životě je Endre manažerem maďarských jatek a Marie jeho zaměstnankyně, pracující jako kontrolor jakosti. Oba jsou introverti, ale přesto se začnou poznávat a zjišťovat více o společných snech. V nočních představách nahlédneme do myslí postav, provázených krásnými záběry na lesní scenérii. Režisérka a scenáristka Ildikó Enyedi se postarala o netradiční romantický příběh dvou lidí, o jejich duchovním souznění, fyzické touze a emocích. Maďarský projekt On Body and Soul okouzlil porotu natolik, že mu udělila zlatého medvěda za nejlepší film.

 

10 nejzajímavějších snímků oceněných kritiky, které poukazují na skutečné události a aktuální problémy

 

Maudie

Biografické drama pojednává o životě kanadské umělkyně Maud Lewis (Sally Hawkins), žijící v Novém Skotsku. Maud trpěla revmatoidní artritidou, onemocněním způsobujícím bolest a deformaci kloubů. Přesto pracovala jako hospodyně a vdala se za svého zaměstnavatele Everetta Lewise (Ethan Hawke). Ve volném čase se věnovala malbě a svá díla i prodávala. Manžel ji v umělecké tvorbě neustále podporoval. Její malby se dostaly až do Bílého domu. Rozsáhlá sbírka Maudiných prací se nachází v galerii v Novém Skotsku. V roce 2016 si režisérka Aisling Walsh za romantický snímek Maud odnesla ocenění z filmového festivalu ve Vancouveru či z Atlantic film festival.

 

10 nejzajímavějších snímků oceněných kritiky, které poukazují na skutečné události a aktuální problémy

 

 

Berlin Syndrome

Australská žurnalistka Clare (Teresa Palmer) cestuje po Evropě a své výlety fotografuje. Ocitne se v Berlíně, kde ji uchvátí zejména architektura. Na toulkách městem potká učitele angličtiny Andiho (Max Riemelt) a okamžitě to mezi nimi zajiskří. Andi jí nabídne bydlení u sebe doma, avšak Clare brzy zjistí, že zdánlivě nevinná známost se mění ve vězení, ze kterého bude těžké uniknout. Film natočila australská režisérka Cate Shortland (Lore) podle knihy se stejnojmenným názvem od spisovatelky Melanie Joosten. Psychologický thriller Berlin Syndrome se představil i na filmovém festivalu Sundance.

 

10 nejzajímavějších snímků oceněných kritiky, které poukazují na skutečné události a aktuální problémy

 

 

Call Me by Your Name

17letý Elio Perlman (Timothée Chalamet) tráví prázdniny v rodinném sídle na severu Itálie. Během horkých letních dnů se věnuje poslechu hudby, četbě knih a plavání. Jednoho dne se objeví otcův mladý americký asistent Oliver (Armie Hammer), který přišel na letní stáž pomáhat profesorovi s výzkumem o řecko-římské kultuře. Elio je fascinován starším, sebevědomým a dobře vypadajícím akademikem Oliverem. Postupem času se začnou vzájemně stále více vyhledávat a trávit společné volné chvíle na výletech. Narůstá mezi nimi vzájemná přitažlivost a touha. Režie dramatu s homosexuální tématikou se ujal Ital Luca Guadagnino (Bigger Splash, I Am Love). K filmu napsal i scénář podle knižní předlohy od spisovatele André Acimana.

 

10 nejzajímavějších snímků oceněných kritiky, které poukazují na skutečné události a aktuální problémy

 

The Party

Janet (Kristin Scott Thomas) právě jmenovali ministryní zdravotnictví stínové vlády. S manželem Billem (Timothy Spall) pozvali pár přátel do jejich domu, aby společně oslavili její úspěch. Večírek začíná jako setkání v kruhu blízkých a končí jako tragédie odhalením tajemství, která vyplouvají na povrch a vzájemných konfrontací, odehrávajících se v jednom prostoru. Natáčení filmu probíhalo v Londýně a trvalo jen dva týdny. O režii černobílé komedie se postarala Britka Sally Potter (Ginger a Rosa, Orlando) a herecké obsazení v podání hosty na oslavě doplnili Cillian Murphy, Emily Mortimer, Patricia Clarkson, Cherry Jones a Bruno Ganz.

 

10 nejzajímavějších snímků oceněných kritiky, které poukazují na skutečné události a aktuální problémy

 

Final Portrait

Děj životopisného snímku nás zavede do Paříže roku 1964, kde nahlédneme do ateliéru slavného švýcarského malíře a sochaře Alberta Giacomettiho (Geoffrey Rush). Ve francouzském prostředí se umělec setkává s americkým kritikem a spisovatelem Jamesem Lordem (Armie Hammer), jehož jednoho dne požádá, aby mu pózoval. Lord přijme Giacomettiho nabídku a začne ho navštěvovat. Sezení se mění na dlouhé týdny malířské tvorby plné chaosu, přerušované práce a umělecké geniality. Režie a scénáře se ujal herec Stanley Tucci, který vycházel z Giacomettiho biografie, napsané Jamesem Lordem. V roli Albertovy manželky Annette uvidíme Francouzku Sylvie Testud, jeho milenku Caroline ztvárnila herečka Clémence Poésy (Harry Potter and the Goblet of Fire, In Bruges) a v roli bratra Diega se představil herec Tony Shalhoub (Monk).

 

10 nejzajímavějších snímků oceněných kritiky, které poukazují na skutečné události a aktuální problémy

 

Viceroy´s House

V historickém dramatu odehrávajícím se v roce 1947 se přesuneme do Indie, konkrétně do domu britských panovníků. Pravnuk královny Viktorie Lord Mountbatten (Hugh Bonneville) se s rodinou ubytuje v paláci královského místodržícího ve městě Dillí, aby dohlížel na přechod Britské Indie k nezávislosti. Brzy vypuknou nepokoje ve městě, které vyústí v konflikt mezi hinduisty, muslimy a sikhy. Spory zasáhnou i služebnictvo v domě a mladý zamilovaný pár. Během šesti měsíců Lord Mountbatten jednal s osobnostmi jako Jawaharlal Nehru, Mahatma Gandhi a Muhammad Ali Jinnah o vzniku samostatné Indie. Nakonec dospěli k rozhodnutí vytvořit novou muslimskou vlast Pákistán. Při příležitosti 70. výročí osvobození Indie natočila režisérka Gurinder Gadha (Bend It Like Beckham) příběh ukazující zákulisí politické situace ve velkolepém paláci. Dále se ve snímku představí Gillian Anderson, Michael Gambon a Manish Dayal.

 

10 nejzajímavějších snímků oceněných kritiky, které poukazují na skutečné události a aktuální problémy

 

 

The Dinner

Dva manželské páry se setkají v luxusní restauraci v Amsterdamu. Zdvořilostní konverzace při večeři skončí řešením konfliktu, týkajícím se jejich 15letých synů, kteří spáchali zločin. Dva bratři a jejich manželky společně diskutují o dalším postupu, přičemž chce každý ochránit svého syna. Námět pochází z pera nizozemského spisovatele Hermana Kocha a u nás kniha vyšla v českém překladu pod názvem Večeře. The Dinner, v režii Oren Moverman není prvním filmovým zpracováním románu. V roce 2013 jsme mohli vidět jeho nizozemskou verzi s názvem Het Dinner a v roce 2014 se natočil snímek italského původu I nostri raggazzi. V americké formě literárního díla si zahráli Richard Gere, Laura Linney, Steve Coogan, Rebecca Hall a Chloë Sevigny.

 

 

Una mujer fantástica (A Fantastic Woman)

Marina (Daniela Vega) je transsexuální žena žijící se starším partnerem Orlandem. Pracuje jako servírka, ale touží se stát zpěvačkou. Jednou v noci po oslavě se Orlandovi zdravotně přitíží a odnesou ho do nemocnice, kde umírá. Marinu vyšetřuje policie kvůli podezření z milencovy smrti, v její nevinu nevěří ani lékaři a jeho rodina. Orlandova manželka jí nedovolí zúčastnit se pohřbu a pokouší se ji vyhodit z jeho bytu. Marina se snaží bojovat za svá práva a sexuální orientaci. Odmítá být posuzována pouze na základě pohlaví, usiluje se být svobodnou ženou a zachovat si důstojnost. Režisér Sebastián Lelio natočil snímek o silné ženě, vyrovnávání se se smrtí přítele a bojující za svou čest a identitu. Una mujer fantástica si z Berlína odnesla cenu za nejlepší scénář a Teddy Award v kategorii Best Feature Film 2017.

 

10 nejzajímavějších snímků oceněných kritiky, které poukazují na skutečné události a aktuální problémy

 

God´s Own Country

Johnny Saxby (Josh O´Connor) se stará o rodinnou farmu v Yorkshire, protože jeho otec je nemocný. Frustrovaného mladého farmáře dohnala náročná rutinní práce k alkoholu a příležitostnému sexu. Vše se změní v momentě, kdy se objeví rumunský imigrant Gheorghe (Alec Secareanu) v době jarní sezóny, aby mu pomohl se zemědělstvím. Počáteční napětí mezi dvěma muži vystřídá intenzivní vztah, který Johnnymu ukáže zcela novou životní cestu. Režisér Francis Lee získal za drama God's Own Country na filmovém festival Sundance cenu World Cinema Directing Award: Dramatic a z Berlinale si odnesl medvěda v kategorii Männer Readers' Jury Award.

 

10 nejzajímavějších snímků oceněných kritiky, které poukazují na skutečné události a aktuální problémy

 

Letošní Berlinale se neslo ve znamení filmů, zdůrazňujících rozmanitost a řešení problémů, jako například obtěžování homosexuálů a diskriminace rasových menšin. Akce se neobešla bez výroků některých filmových tvůrců o aktuální politické situaci v USA, ale také o globálních událostech ve světě. Příští ročník se bude konat od 15. do 25. února 2018. V květnu se můžeme těšit na nejprestižnější festivalovou událost v Cannes, o které vás budeme blíže informovat.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: berlinale.de Tagy: Berlinale
Ohodnoť článek
12
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.