Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
31. října 2017 15:07
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Srovnání tarifů českých operátorů: Jaké služby nabízí, které jsou výhodné, které předražené a na co dávat pozor při „podpultovém“ tarifu?

TECH
Uložit Uložené

Nabízíme srovnání nejrelevantnějších tarifů tří českých operátorů – O2, Vodafone, T-Mobile. Jaké výhody nabízí? Jaké jsou jejich neomezené služby? A proč v České republice máme jedny z nejdražších nabídek v Evropě?

Polský tarif #BEZLIMITU od společnosti Virgin Mobile má v aktuální nabídce neomezená volání, SMS a 10 GB dat za mimořádně přátelských 29 zlotých, což dělá 175 Kč. Česká republika, byť jsou Poláci naším bezprostředním evropských sousedem, si o takové nabídce může nechat zdát. Máme jedny z nejdražších mobilních tarifů v Evropě. Srovnali jsme hlavní nedotknutelnou trojku českých operátorů – O2, Vodafone a T-Mobile. Jak v našem testu dopadli? Co nabízí? Proč jsou služby v České republice tak příšerně drahé? A co znamená pro české operátory pojem „nejlepší tarif“?

Datová revoluce se v Česku zatím nekoná

Mobilní trend se s rozvojem chytrých telefonů v posledních letech razantně proměnil. Klasické GSM volání a smskování se stalo nutným standardem, do popředí se však dere hlavně datování (převážně díky sociálním sítím a aplikacím typu Messenger a WhatsApp), které dokáže tyto zastaralé služby s přehledem nahradit a nabídnout ještě daleko víc. Provozovatelé telekomunikačních sítí po celém světě si to samozřejmě moc dobře uvědomují a přizpůsobují svoji nabídku tomuto trendu – bohužel pro nás, čeští operátoři jsou v tomto velmi pozadu, nabízí málo za hodně, a pokud není před koncem smlouvy, nechtějí nabídnout víc. Na zákaznících, ve srovnání s jinými státy EU, opravdu citelně šetří.

V našem srovnání jsme se zaměřili na neomezené nabídky českých operátorů, ale i na preferenčně datové tarify (tzn. s např. zpoplatněným voláním s SMS na úkor vyššího množství dat). Při srovnávání služeb jsme vycházeli z telefonických rozhovorů s operátory a porovnáváním nabídek na jejich internetových stránkách, platných k 31. říjnu 2017. Jelikož mají všichni tři operátoři svoje LTE pokrytí velmi podobné (Vodafone 99 %, O2 a T-Mobile 98,7 %), hlavními kritérii byla velikost datového balíčku a cena, za kterou lze tyto služby pořídit.

Srovnání tarifů českých operátorů: Jaké služby nabízí, které jsou výhodné, které předražené a na co dávat pozor při „podpultovém“ tarifu?

O2

Sloučenina bývalého Českého Telecomu a Eurotelu, O2 Czech Republic, má v současné chvíli na své stránce s hlavní nabídkou 6 nejlepších tarifů. Preferuje přitom neomezená volání a SMS a k tomu různě velké datové balíčky. Dále nabízí tarify pro rodiny a pro mladé. My se zaměříme na jejich základní nabídky.

Tyto nabídky jsou rozděleny do 3 kategorií: Nejlevnější voláníVýhodná data s neomezeným volánímSpousta dat. Se závazkem na 24 měsíců nabízí modrý operátor nejlevnější tarif FREE O2 60, kde je připraveno neomezené volání a SMS, ale pouze do O2 – do ostatních sítí má 60 volných minut, po vyčerpání pak za 3,50 Kč za minutu volání. Jedna SMS mimo domovského operátora stojí 1,50 Kč. Množství dat u tohoto tarifu není nijak velkorysé, pouze 50 MB. Stojí 349 Kč. Tarif má ještě odnož FREE 200 MB, což je jeho nejlevnější neomezený tarif do všech sítí s 200 MB dat , což je za 499 Kč v dnešní době stále směšně málo.

Nejzajímavější kategorii by pro zákazníky O2 měla dělat druhá kategorie s neomezeným voláním a smskami a různě odstupňovanou velikostí dat. O2 Spolu je podle operátora tarif vhodný pro rodinu a přátele a za 3 GB dat chce 666 KčFREE 6 GB a FREE 20 GB nabízí, jak už z názvu plyne, 6 a 20 GB a je za 849 Kč nebo 1 699 Kč. Tarif s 6GB balíčkem si pak operátor cení přívlastkem „nejvýhodnější“. 

Poslední tarif potom čistě preferuje data. DATA 10 GB stojí 499 Kčmá ale zpoplatněná volání 3,50 Kč za minutu a zprávy opět 1,50 Kč za SMS.

Nabídky O2 Spolu, FREE 6 GB, 20 GB a DATA 10 GB mají výhodu, kterou získá jen zákazník tohoto operátora. Díky spolupráci O2 a Spotify zákazníka nestojí streamování hudby v této aplikaci ani kilobajt dat. Máš tak dostatek dat na jiné služby.

(aktuální nabídka na https://www.o2.cz/osobni/mobilni-tarify/)

Vodafone

Operátor s nejlepším pokrytím v České republice – Vodafone – hostí ve svém hlavním portfoliu pro jednotlivce 4 nejlepší nabídky, z toho tři jsou neomezené tarify s různou velikostí dat a jeden je s volnými minutami. Nabídky jsou rozděleny do čtyř dalších subkategorií určených studentům, seniorům, rodinám a firmám. V tomto článku srovnáváme tarify pro jednotlivce

Nejlevnějším tarifem je tu Start 500 minut za 477 Kč. Jak už název napovídá, nabízí 500 volných minut do všech sítí, poté stojí minuta hovoru 3,49 Kč. Pokud teda provoláš víc, zřejmě se už vyplatí porozhlédnout se po jiném tarifu. SMS zprávy jsou zpoplatněny všechny, jedna vychází na 1,51 Kč. K tarifu jsou připojena i data, červený operátor je štědřejší než jeho modrý kolega a dává rovných 500 MB dat, což je ale tedy i přes tu štědrost bohužel stále spíše smutnou realitou.

Dalšími třemi tarify jsou Red Naplno, které mají neomezené volání do všech sítí a SMS zdarma a poté odstupňovanou datovou nálož, kdy 5 GB dat stojí měsíčně 777 Kč, dvojnásobek, tedy 10 GB pak 1 077 Kč a za mobilní tarif s nejvyššími možnými daty – 20 GB, dáš 1 777 Kč.

Stejně jako u předchozího operátora, jsme se i zde snažili dopátrat datového tarifu, který preferuje vyšší množství dat za nižší cenu na úkor zpoplatněného volání a SMS zpráv. Jedná se o datovou SIM kartu k tarifu Red Data+ 10 GB jen bohužel s tím rozdílem, že cena za volání je oproti O2 téměř dvojnásobná. Minuta hovoru vyjde u této datové služby na 6,55 Kč, jedna SMS pak na 1,51 Kč. Měsíčně zaplatíš 699 Kč. Tuhle variantu bychom tedy do mobilu nedoporučovali.

Vodafone nabízí ke svým tarifům s 5, 10 a 20 GB další 2 GB zcela zdarma v aplikaci Můj Vodafone, což se může hodit – zvlášť pokud využíváš data na multimédia a rychle ti mizí. 

(aktuální nabídka na https://www.vodafone.cz/tarify/)

T-Mobile

Poslední konkurent zahalen do své typické růžové barvy, T-Mobile, nabízí v hlavní nabídce hned 8 tarifů pro různé vrstvy zákazníků. Pět tarifů má neomezených, nabízí tarify pro studenty, pro dataře a také pro nenáročné zákazníky, kteří preferují nízkou cenu a málo dat.

Tou je právě nabídka Tarif Klasik. Za 349 Kč klient dostane 100 minut, 100 SMS a zanedbatelných 100 MB na měsíc zdarma, potom za hovory platí 3,50 Kč za 1 minutu volání a 1,50 Kč za SMS. Relevantní jsou pro mladé lidi využívající pestrost chytrých telefonů až neomezené tarify, kterých má T-Mobile poměrně bohatý výběr.

Od tarifu Mobil S stojícího 499 Kč, který poskytuje datové omezení do 500 MB, neomezené volání a smsky za typických 1,50 Kč do všech sítí. Mobil M – a nejdoporučovanější tarif od tohoto operátora – pak měsíčně vyjde na 799 Kč. Na co se může zákazník těšit? Neomezené volání do všech sítí a pouze 4 GB dat. T-Mobile má v porovnání s ostatními operátory nejhorší nabídku na svém doporučovaném tarifu. Za gigabajt v přepočtu zaplatíš necelých 200 Kč (oproti konkurenčnímu O2, kde dáš cca. 142 Kč a 155 Kč u Vodafonu za 1 GB v základním balíčku jejich nejvýhodnějšího tarifu).

Dále nabízí tarify Mobil L, Mobil XL a Mobil XXL, které mají 8 GB, 16 GB a 60 GB za 999 Kč, 1499 Kč a 2499 Kč. Ze všech operátorů tedy nabízí nejvyšší nabídku dat pro ty opravdu náročné. V přepočtu na 1 GB zaplatíš 42 Kč. A takový přepočet při nabídkách menšího počtu dat v jednom tarifu by mohl být docela férový.

Opět jsme se zajímali i o čistě datový tarif a tím T-Mobile oplývá za 499  při 10 GB dat, voláním za 3,50 Kč za minutu a SMS zprávami za 1,50 Kč. Je to tedy naprosto shodný tarif s konkurenčním kyslíkovým operátorem. 

(aktuální nabídka na https://www.t-mobile.cz/tarify/)

Rychlý přehled

Srovnání tarifů českých operátorů: Jaké služby nabízí, které jsou výhodné, které předražené a na co dávat pozor při „podpultovém“ tarifu?

Podpultové tarify jsou fajn, ale...

Pokud máš těsně před koncem smlouvy s tvým stávajícím operátorem, doporučuje se malá finta, jak získat o něco lepší nabídku. Stačí zavolat, oznámit možný přechod k jinému operátorovi a vyžádat si výhodnější tarif. Záleží na různých faktorech – věrnosti zákazníka, včasnosti předchozího placení faktur a dalších okolností, většinou si ale chtějí zákazníka zachovat a nabídnou mu proto tzv. podpultovou nabídku, která není uveřejněna nikde na webu, zato je však o něco lepší, než ty veřejné.

Dávej si ale pozor. Někdy ti může vychytralý operátor nabídnou skvělou službu za prodloužení smlouvy o další dva roky, ale bohužel s tím, že výhoda bude aktivována jen rok. Po roce ti přijde jen nenápadné oznámení v SMS a pak za službu platíš plnou cenu, která se může vyšplhat i o několik stokorun výš. Pokud se pak chceš dopídit k nové výhodné nabídce, tak často neuspěješ, protože rok do ukončení smlouvy je dostatečná doba na to, aby si operátoři nemuseli všímat. Proto si dávej pozor, aby vykomunikovaný tarif odpovídal přesně tomu, čemu chceš.

Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.