Úterý 24. 4. 2018 svátek má Jiří

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: pngtree.com

Srovnání tarifů českých operátorů: Jaké služby nabízí, které jsou výhodné, které předražené a na co dávat pozor při „podpultovém“ tarifu?

Nabízíme srovnání nejrelevantnějších tarifů tří českých operátorů – O2, Vodafone, T-Mobile. Jaké výhody nabízí? Jaké jsou jejich neomezené služby? A proč v České republice máme jedny z nejdražších nabídek v Evropě?

31. říjen 2017, 15:07

Nabízíme srovnání nejrelevantnějších tarifů tří českých operátorů – O2, Vodafone, T-Mobile. Jaké výhody nabízí? Jaké jsou jejich neomezené služby? A proč v České republice máme jedny z nejdražších nabídek v Evropě?

Polský tarif #BEZLIMITU od společnosti Virgin Mobile má v aktuální nabídce neomezená volání, SMS a 10 GB dat za mimořádně přátelských 29 zlotých, což dělá 175 Kč. Česká republika, byť jsou Poláci naším bezprostředním evropských sousedem, si o takové nabídce může nechat zdát. Máme jedny z nejdražších mobilních tarifů v Evropě. Srovnali jsme hlavní nedotknutelnou trojku českých operátorů – O2, Vodafone a T-Mobile. Jak v našem testu dopadli? Co nabízí? Proč jsou služby v České republice tak příšerně drahé? A co znamená pro české operátory pojem „nejlepší tarif“?

Datová revoluce se v Česku zatím nekoná

Mobilní trend se s rozvojem chytrých telefonů v posledních letech razantně proměnil. Klasické GSM volání a smskování se stalo nutným standardem, do popředí se však dere hlavně datování (převážně díky sociálním sítím a aplikacím typu Messenger a WhatsApp), které dokáže tyto zastaralé služby s přehledem nahradit a nabídnout ještě daleko víc. Provozovatelé telekomunikačních sítí po celém světě si to samozřejmě moc dobře uvědomují a přizpůsobují svoji nabídku tomuto trendu – bohužel pro nás, čeští operátoři jsou v tomto velmi pozadu, nabízí málo za hodně, a pokud není před koncem smlouvy, nechtějí nabídnout víc. Na zákaznících, ve srovnání s jinými státy EU, opravdu citelně šetří.

 

V našem srovnání jsme se zaměřili na neomezené nabídky českých operátorů, ale i na preferenčně datové tarify (tzn. s např. zpoplatněným voláním s SMS na úkor vyššího množství dat). Při srovnávání služeb jsme vycházeli z telefonických rozhovorů s operátory a porovnáváním nabídek na jejich internetových stránkách, platných k 31. říjnu 2017. Jelikož mají všichni tři operátoři svoje LTE pokrytí velmi podobné (Vodafone 99 %, O2 a T-Mobile 98,7 %), hlavními kritérii byla velikost datového balíčku a cena, za kterou lze tyto služby pořídit.

 

Srovnání tarifů českých operátorů: Jaké služby nabízí, které jsou výhodné, které předražené a na co dávat pozor při „podpultovém“ tarifu?

O2

Sloučenina bývalého Českého Telecomu a Eurotelu, O2 Czech Republic, má v současné chvíli na své stránce s hlavní nabídkou 6 nejlepších tarifů. Preferuje přitom neomezená volání a SMS a k tomu různě velké datové balíčky. Dále nabízí tarify pro rodiny a pro mladé. My se zaměříme na jejich základní nabídky.

 

Tyto nabídky jsou rozděleny do 3 kategorií: Nejlevnější voláníVýhodná data s neomezeným volánímSpousta dat. Se závazkem na 24 měsíců nabízí modrý operátor nejlevnější tarif FREE O2 60, kde je připraveno neomezené volání a SMS, ale pouze do O2 – do ostatních sítí má 60 volných minut, po vyčerpání pak za 3,50 Kč za minutu volání. Jedna SMS mimo domovského operátora stojí 1,50 Kč. Množství dat u tohoto tarifu není nijak velkorysé, pouze 50 MB. Stojí 349 Kč. Tarif má ještě odnož FREE 200 MB, což je jeho nejlevnější neomezený tarif do všech sítí s 200 MB dat , což je za 499 Kč v dnešní době stále směšně málo.

 

Nejzajímavější kategorii by pro zákazníky O2 měla dělat druhá kategorie s neomezeným voláním a smskami a různě odstupňovanou velikostí dat. O2 Spolu je podle operátora tarif vhodný pro rodinu a přátele a za 3 GB dat chce 666 KčFREE 6 GB a FREE 20 GB nabízí, jak už z názvu plyne, 6 a 20 GB a je za 849 Kč nebo 1 699 Kč. Tarif s 6GB balíčkem si pak operátor cení přívlastkem „nejvýhodnější“. 

 

Poslední tarif potom čistě preferuje data. DATA 10 GB stojí 499 Kčmá ale zpoplatněná volání 3,50 Kč za minutu a zprávy opět 1,50 Kč za SMS.

 

Nabídky O2 Spolu, FREE 6 GB, 20 GB a DATA 10 GB mají výhodu, kterou získá jen zákazník tohoto operátora. Díky spolupráci O2 a Spotify zákazníka nestojí streamování hudby v této aplikaci ani kilobajt dat. Máš tak dostatek dat na jiné služby.

(aktuální nabídka na https://www.o2.cz/osobni/mobilni-tarify/)

Vodafone

Operátor s nejlepším pokrytím v České republice – Vodafone – hostí ve svém hlavním portfoliu pro jednotlivce 4 nejlepší nabídky, z toho tři jsou neomezené tarify s různou velikostí dat a jeden je s volnými minutami. Nabídky jsou rozděleny do čtyř dalších subkategorií určených studentům, seniorům, rodinám a firmám. V tomto článku srovnáváme tarify pro jednotlivce

 

Nejlevnějším tarifem je tu Start 500 minut za 477 Kč. Jak už název napovídá, nabízí 500 volných minut do všech sítí, poté stojí minuta hovoru 3,49 Kč. Pokud teda provoláš víc, zřejmě se už vyplatí porozhlédnout se po jiném tarifu. SMS zprávy jsou zpoplatněny všechny, jedna vychází na 1,51 Kč. K tarifu jsou připojena i data, červený operátor je štědřejší než jeho modrý kolega a dává rovných 500 MB dat, což je ale tedy i přes tu štědrost bohužel stále spíše smutnou realitou.

 

Dalšími třemi tarify jsou Red Naplno, které mají neomezené volání do všech sítí a SMS zdarma a poté odstupňovanou datovou nálož, kdy 5 GB dat stojí měsíčně 777 Kč, dvojnásobek, tedy 10 GB pak 1 077 Kč a za mobilní tarif s nejvyššími možnými daty – 20 GB, dáš 1 777 Kč.

 

Stejně jako u předchozího operátora, jsme se i zde snažili dopátrat datového tarifu, který preferuje vyšší množství dat za nižší cenu na úkor zpoplatněného volání a SMS zpráv. Jedná se o datovou SIM kartu k tarifu Red Data+ 10 GB jen bohužel s tím rozdílem, že cena za volání je oproti O2 téměř dvojnásobná. Minuta hovoru vyjde u této datové služby na 6,55 Kč, jedna SMS pak na 1,51 Kč. Měsíčně zaplatíš 699 Kč. Tuhle variantu bychom tedy do mobilu nedoporučovali.

                              

Vodafone nabízí ke svým tarifům s 5, 10 a 20 GB další 2 GB zcela zdarma v aplikaci Můj Vodafone, což se může hodit – zvlášť pokud využíváš data na multimédia a rychle ti mizí. 

(aktuální nabídka na https://www.vodafone.cz/tarify/)

T-Mobile

Poslední konkurent zahalen do své typické růžové barvy, T-Mobile, nabízí v hlavní nabídce hned 8 tarifů pro různé vrstvy zákazníků. Pět tarifů má neomezených, nabízí tarify pro studenty, pro dataře a také pro nenáročné zákazníky, kteří preferují nízkou cenu a málo dat.

 

Tou je právě nabídka Tarif Klasik. Za 349 Kč klient dostane 100 minut, 100 SMS a zanedbatelných 100 MB na měsíc zdarma, potom za hovory platí 3,50 Kč za 1 minutu volání a 1,50 Kč za SMS. Relevantní jsou pro mladé lidi využívající pestrost chytrých telefonů až neomezené tarify, kterých má T-Mobile poměrně bohatý výběr.

 

Od tarifu Mobil S stojícího 499 Kč, který poskytuje datové omezení do 500 MB, neomezené volání a smsky za typických 1,50 Kč do všech sítí. Mobil M – a nejdoporučovanější tarif od tohoto operátora – pak měsíčně vyjde na 799 Kč. Na co se může zákazník těšit? Neomezené volání do všech sítí a pouze 4 GB dat. T-Mobile má v porovnání s ostatními operátory nejhorší nabídku na svém doporučovaném tarifu. Za gigabajt v přepočtu zaplatíš necelých 200 Kč (oproti konkurenčnímu O2, kde dáš cca. 142 Kč a 155 Kč u Vodafonu za 1 GB v základním balíčku jejich nejvýhodnějšího tarifu).

 

Dále nabízí tarify Mobil L, Mobil XL a Mobil XXL, které mají 8 GB, 16 GB a 60 GB za 999 Kč, 1499 Kč a 2499 Kč. Ze všech operátorů tedy nabízí nejvyšší nabídku dat pro ty opravdu náročné. V přepočtu na 1 GB zaplatíš 42 Kč. A takový přepočet při nabídkách menšího počtu dat v jednom tarifu by mohl být docela férový.

 

Opět jsme se zajímali i o čistě datový tarif a tím T-Mobile oplývá za 499  při 10 GB dat, voláním za 3,50 Kč za minutu a SMS zprávami za 1,50 Kč. Je to tedy naprosto shodný tarif s konkurenčním kyslíkovým operátorem. 

(aktuální nabídka na https://www.t-mobile.cz/tarify/)

Rychlý přehled

 

Srovnání tarifů českých operátorů: Jaké služby nabízí, které jsou výhodné, které předražené a na co dávat pozor při „podpultovém“ tarifu?

Podpultové tarify jsou fajn, ale...

Pokud máš těsně před koncem smlouvy s tvým stávajícím operátorem, doporučuje se malá finta, jak získat o něco lepší nabídku. Stačí zavolat, oznámit možný přechod k jinému operátorovi a vyžádat si výhodnější tarif. Záleží na různých faktorech – věrnosti zákazníka, včasnosti předchozího placení faktur a dalších okolností, většinou si ale chtějí zákazníka zachovat a nabídnou mu proto tzv. podpultovou nabídku, která není uveřejněna nikde na webu, zato je však o něco lepší, než ty veřejné.

 

Dávej si ale pozor. Někdy ti může vychytralý operátor nabídnou skvělou službu za prodloužení smlouvy o další dva roky, ale bohužel s tím, že výhoda bude aktivována jen rok. Po roce ti přijde jen nenápadné oznámení v SMS a pak za službu platíš plnou cenu, která se může vyšplhat i o několik stokorun výš. Pokud se pak chceš dopídit k nové výhodné nabídce, tak často neuspěješ, protože rok do ukončení smlouvy je dostatečná doba na to, aby si operátoři nemuseli všímat. Proto si dávej pozor, aby vykomunikovaný tarif odpovídal přesně tomu, čemu chceš.

U kterého operátora jsi ty?
O2
1413 hlasů
Vodafone
1505 hlasů
T-Mobile
2180 hlasů
Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse15 komentářů
Diskuse je jen pro přihlášené
15 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Miroslav Zuna8. prosinec 2017, 19:14

Mám z neveřejné nabídky od Virt.Oper. neomezené volání do všech sítí za 349,- bez dat. K tomu se dá přibrat SIM s paušálem 1,- měs s voláním za 1,- /min do všech sítí a zdarma ve vlastní síti. Žel je vodafonem zakázáno zveřejňování této nabídky,tak vám tu nemůžu vystavit další údaje.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Johan Fon Archa1. listopad 2017, 13:29

stačilo mi na vodafone zavolat a mám neomezené volání a SMS za 390,- a k tomu nějaká data, která ani nevyužiju

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Alan Chalan1. listopad 2017, 8:53

Nevíte jestli yb šlo sjednat si u nějaké polské společnosti tarif (s roamingem) ? Mělo by to teoreticky vycházet lépe... Poláci v čechách to tak mají

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
JM13. listopad 2017, 19:59

Sjednat si tarif u zahraničního operátora není problém. Nicméně kdyby jsi volal na zahraniční číslo, v daném případě by bylo zahraničním číslem to české, pak by uhradil částku odpovídající konkrétní roamingové oblasti. Telefonování v rámci EU je založeno na tom, že voláš za cenu domácího hovoru na domácí čísla. Poláci to používají polské operátory, protože volají na polská čísla a tedy za cenu běžného tarifu.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Lucas Green1. listopad 2017, 7:29

Vodafone ma nejnisi tarif start 100 a ne start 500.....

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Ska-man851. listopad 2017, 7:11

Neomezeny tarif jsem mel u VDF od chvile kdy zacal bejt nejak za 1700.pak za 750.nekolik let jsem platil tuhle castku+dalsi 2pausaly v rodine na moje jmeno.znamej se mi pochlubil ze ten neomezenej ma za +/- tech 499.akorat mi koncila smlouva tak sem to chtel taky a oni ze prej ne :-D tvl,desitky tisic sem jim nacpal a oni necouvnou?presel sem na dobijecku,berem balicek komplet v siti a za 300mam 1,2gb netu, 1,50sms a volani cca 3,50 s tim ze mezi sebou gratis.nasrat na ne,zatim nam to staci a doufam ze stacit bude nadale

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Ondřej Matějka31. říjen 2017, 18:12

Zapomněli jste zmínit že u Vodafonu nemáte nárok na roaming pokud nemáte klasickej tarif s volnejma minutama. U předplacený karty to jde zprovoznit koupenim balíčku s minutama (prej to jde, nevim to ale jistě). Já mam datovou kartu s volánim za 3 pade a žádnej balíček si koupit nemůžu, řešení prostě neexistuje. Navíc ty ceny pro stávající zákazníky jsou tragédie. Mam ve slevě 10 GB na 2 roky, ale když budu chtít platit míň tak si to můžu změnit na 1,5GB za 399 Kč, no neber to. :-D Když jsem tu kartu zakládal, tak tam bylo na výběr 4GB za 399 Kč, takže si z nás pěkně dělaj prdel. Psal jsem to na ČTÚ a vysmáli se mi.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Ondřej Matějka31. říjen 2017, 18:13

PS: Mam 10GB za 500 se slevou na 2 roky, ale je to zbytečně moc a platim víc než je nutný, chtěl bych aby mě mobil stál měsíčně max 500 včetně toho co provolam a chci aspoň 3 GB dat a funkční roaming. Jedinej tarif kterej to splňuje je od Relax mobilu kde maj za 379 Kč 3GB dat a volání za 2 pade, jdu k nim hned jak mi vyprší ta podělaná smlouva v dubnu.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Filip Solar1. listopad 2017, 10:05

sice je to víc, ale SIPhone dělá přeprodejce týmobilu a mají za 340 10gb...http://www.siphone.eu/cs/mobilni-sluzby

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Andy Rea31. říjen 2017, 17:58

já mám ČEZ 100 minut ,50 SMS , 300 Mb dat-95 Kč

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
denysekv1. listopad 2017, 9:40

Já to mám stejné ale bez dat za 74kč.Je to tarif vysoutěžený od dTestu.Minuty mi v pohodě stačí,neprovolané se převedou do dalšího měsíce.Data v seniorském mobilu nechci.Pobočku čezu mám za rohem takže vše vyřeším osobně.Je to zatím na rok,snad půjde prodloužit.Paušál svaté 3 rozhodně nechci.U čezu se nemůže přihodit že dojde kredit když potřebuji zavolat např. lékaři.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Tomáš Peško31. říjen 2017, 16:12

Dobrej nesmysl...mám Vodafone přímo z pobočky za 499 Kč .. neomezene volání a sms + 10 gb dat....není zmíněno. Dále co se tyče pokryti, tak vodafone je na tom tragicky, horší to byt snad ani nemůže.. takže důvod proč budu odcházet! Taky není zmíněno..

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Jé Há31. říjen 2017, 19:00

"Diry" v pokryti ma v podstate kazdy operator. Je to zpusobeno treba tim, ze se mezi sebou "mlati" BTSky na okraji jejich radiusu. Telefon pak dokola hleda silnejsi z nich a hovory se prerusuji. Vyslovene pokryti operatori zrejme nepreferuji budovat v mistech, kde se jim to ekonomicky nevyplaci. Je otazka, kde a proc nemate signal Vy. Moznosti reseni by mozna byly 1) volani pres aplikaci Wi-Fi volani 2) zkontrolovat, zda Vas telefon podporuje 800 MHz frekvenci LTE, ktera je asi tak nejbeznejsi, ale nektere modely telefonu ji nepodporuji - proto pravdepodobne vyhleda napr. edge. Musim jen dodat, ze je to muj poznatek z bezne praxe, nikoliv oficialni stanovisko Vodafonu :D

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Filip Glogar31. říjen 2017, 16:29

Tento tarif není pro běžného člověka ale pouze pro studenty, kteří vlastní ISIC kartu, proto si myslím, že není zmíněný. S pokrytím s tebou naprosto souhlasím.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Ondřej Matějka31. říjen 2017, 18:15

Ten jejich tarif "pro mladě" jsem si chtěl na pobočce nechat nastavit, že je to jenom pro mladé studenty jsem se dozvěděl až tam. Nechápu proč to nepojmenovávaj tak jak to je, neni to tarif pro mladý, ale pro studenty. Ale stejně už mi těch 26 teď bylo, takže je mi to tak jako tak k prdu.

0 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Nejčtenější