Úterý 16. 1. 2018 svátek má Ctirad

hledej na refresheru

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

Přinášíme tradiční shrnutí těch nejlepších rapových počinů za uplynulý rok.

29. prosinec 2017, 21:33
zdroj: Lukáš Majer/@malesiooo
29. prosinec 2017, 21:33

Stejně jako každý rok, i letos jsme na REFRESHER.cz poctivě mapovali českou rapovou scénu z hlediska vyšlých singlů, videoklipů a různých zlomových momentů, na které ročník 2017 opravdu nebyl skoupý.

 

Zavzpomínejme hned na začátek roku, kdy tuzemskou scénu zasáhla obrovská újma v podobě smrti člena Milion+, rapera Jackpota, který v lednu spáchal sebevraždu. Velká ztráta nadějného umělce.

 

Letní období pak bylo ve znamení kontroverzních svárů mezi Hugo Toxxxem a jeho kdysi častým spolupracovníkem Mikem Trafikem, potažmo Vladimirem 518, a následných hromadných odchodů z labelu BiggBoss. Následovala další nepříjemná událost, a to vykradení studia Ty Nikdy, při níž se ale díky vzniklé finanční sbírce ukázalo, jak silnou komunitu český rap doopravdy má.

 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

 

Rapová scéna se letos v české kotlině zajímavě utvářela, vznikaly skvělé, netradiční spolupráce a také velmi povedená alba, jejichž žebříček nyní přinášíme. Pod každé album jsme přidali track, který nás bavil nejvíc.

 

Je nasnadě uvést, že se opět jedná o ryze subjektivní shrnutí vyšlých projektů – je to stále jenom hudba a ta na každého působí jinak. Budeme však rádi, pokud nám svůj názor napíšeš do komentářů nebo budeš za oblíbený počin hlasovat v anketě.

 


 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

10. Piqi Miqi – Yesterday Left Last Night

Rodilý zpěvák a raper z Connecticutu je tu nejen díky tomu, že už v Česku tvoří pár dobrých let, ale i proto, že ačkoliv kombinuje více žánrů, ve všech z nich obstál na plné čáře. No a taky z toho důvodu, že lepší ryze rapové album, než níže uvedená devítka, tady prostě nevyšlo. Piqi Miqi si veškerou tvorbu produkuje sám, sem tam si pozve někoho, aby mu pomohl s jiným nástrojem.

 

Synťáky z minulého století, funky basové linky a hlas ve všech polohách nás nenechávají ani na minutu stopáže debutového alba klidnými. Yesterday Left Last Night přináší do malého českého rybníčku něco, co je svěží a sexy.

 

 


 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

9. Viktor Sheen – Jungler

Mladík, který letos opustil Blakkwood, aby se mohl soustředit na svůj projekt. Tím se nakonec ukázalo být plnohodnotné album Jungler. A světe div se, Sheen je na Junglerovi vcelku fajn. Odvažuje se ke zpívaným hookům, které se povětšinou vydařily, přesvědčivě šije flow pro hlavně trapově založené beaty, a to jak v češtině, tak i ruštině.

 

To, zda měl odchod z labelu nějaký vliv na kvalitu alba, nemá smysl probírat, ale pokud ano, doufáme, že Viktor zůstane v podobné tvůrčí svobodě. Snad jen vybrat trochu různorodější produkci, ke konci alba nás ničím nepřekvapovala. Album jako celek nás však příjemně překvapilo, a tak si zde zaslouží své místo.

 

 


 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

8. Robin Zoot – 0002

Ulítlý Robin, jakého jsme milovali ještě na Social Gang mixtapu, se v jeho říjnovém albu snoubí s trochu umírněnějším, ale zejména všestrannějším a vyspělejším Zootem. Vzniká tak zábavná deska plná vtipných řádek a chytlavých refrénů. To vše za přítomnosti produkcí, které jdou s dobou a zároveň přidávají své neobvyklé prvky. Stejně jako ten stojící za mikrofonem. Sígrovský projev a hrátky s hlasem člena Milion+ nás baví.

 

 


 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

7. Ektor – Alfa

Ektor si dal roční pauzu od koncertů a vyrazil na výlet po světě. To, že po svém návratu vydá album, bylo jasné snad všem. A tak ho tu máme. Ektorovi v podstatě není co vytknout.

 

Dělá si svoji věc, která je technicky na výši, produkce vybírá kvalitní a současného zvuku se bez problémů drží. Pravda, hluboké dojímačky a úvahy nad světovými problémy zde nenajdete, jde striktně o lóve a všechno, co s jejich vlastnictvím souvisí. Ale právě proto lidi Ektora berou – nemusí v textech rozvádět hluboké myšlenky, stačí mu řešit to vlastní, a jelikož to umí řešit tak věrohodně jako málokdo u nás, vůbec nám to nevadí.

 

 


 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

6. Haades – Deep Space 9

Kdo je Haades a co je Haadesův deep space? To objevujeme na stejnojmenném albu, které vyšlo v březnu. Ve dvanácti originálních tracích velmi osobitým způsobem popisuje raper rozličné drogové a halucinogenní stavy, prostřednictvím nichž se dovídáme, co všechno si lze prožít při zkušenostech s drogami, gamblerstvím, na dně společnosti, když přitom nikdo nemůže jednu prokletou duši spolehlivě vyslechnout. A hlavně ji pochopit.

 

Ideálním prostředkem k propojení se s realitou je pro Haadese hudební projev. Celé album funguje jako zádumčivý příběh plný vlastní nejistoty a zkušeností s hranou vlastní psychiky. Náročná deska, přesto výborná.

 

 


 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

5. Smack – Terapie

Smackova grimeová kadence rozhodně nechladne a poslední album je velmi přesvědčivým důkazem. Zajímaví hosté, klasické chytlavé bangery, u kterých je záruka, že bude skákat celý klub, ale i osobní zpovědi – to všechno projekt obsahuje. Možná by nebylo špatné, pokud by bylo album zvukově více sladěné, protože u některých tracků je znatelný horší mix a master než u jiných.

 

Nejsilnějším momentem desky Terapie je pak samotná Terapie. Smack v sobě dlouho držel něco, o čem se na rapovém bulvárním poli šeptalo už nějaký ten pátek a nyní s tím jde se syrovou upřímností ven. A to se cení. Jeho výpověď vysvětluje všechna fakta – na rovinu a odvážně, nebojí se tedy osočit ani rapující legendu Jamese Colea. Track je rozhodně největší zlom ve Smackově tvorbě. Je dospělý a bez jakýchkoli bariér mezi fans a jím samotným.

 

 


 TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

4. Nik Tendo – GoldKid

Album celé se nesoucí v tandemu raper-producent může narazit na mnoho zádrhelů. Pokud se však spojí Dominik, jež se nebojí po svém vykládat aktuální trendy a stavět na nich spolu s Deckym, který patří mezi nejvíc fresh producenty u nás, nemůže to prostě dopadnout špatně. Člověk, kterému se začalo dostávat pozornosti relativně nedávno (minimálně vzhledem k některým dalším jménům v žebříčku), maká ostošest, nebojí se sem tam experimentovat a hlavně – dělá rap hodný roku 2017.

 

 


 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

3. Opak Dissu – Opak Dissu Tape 2

Český rap je jistě raritní v jeho komunitě, která sice drží při sobě, ale častokrát s sebou přináší i různé více či méně obskurní situace. Opak Dissu je zrcadlem právě této bizarnosti. Vesnický chábr ASAP Jarda, každodenní baller Don Chain, přidrzlý jorkšír Young Lvíše, strikcí překypující Blueraykoránthug a kdoví kdo ještě jsou důkazem, že i parodický rap jde dělat netrapně, s velkou dávkou nadhledu, a hlavně hudebně tak dobře, že dokáže uspokojit i náročnějšího rapového posluchače. Opak Dissu Tape 2 je extrémně originální záležitostí jedné pražské grupy, která nemá v České republice obdoby.

 

 


 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

2. Řezník – Strangulační Rýha

Když v roce 2005 Řezník vydal svou prvotinu Penetrační chtíč, nikdo v té době netušil, jak se z pár desítek internetových die hard fans rozroste jeho báze do takovýchto rozměrů. Koncerty čítající tisíce lidí, velmi energické pogo a v čele všeho muž, který přes charakteristickou masku plive rýmy tak dlouho, že by už přece podle všeho neměl mít co říct. Strangulační rýha je však čirým opakem. Album je naprosto jiné než ta poslední. Je vlastně jiné než všechno, co v současnosti vychází.

 

Řezník nesází na trapový sound a jednoduché náměty, ale snaží se po svém reagovat na palčivá témata, kterých by se v podobném stylu rozhodně nikdo jiný takhle dobře nezhostil. Silné, temné desce pak naprosto s přehledem dominuje skladba Dětský rakve. Imaginární palec dolů bychom mohli dát snad jen výběru lehce jednotvárných beatů, které sice fungují dobře, ale pokud by Řezník byl ochoten trochu více experimentovat, vůbec bychom se nezlobili.

 

 


 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

1. Logic – Zhora vypadá všechno líp

Shora vypadá všechno líp, ale pravda je dole,“ dalo by se trefnými slovy shrnout Logicovo nové album, které vyšlo v květnu pod domovským labelem Milion+. Logon už dávno není tlustej ugly gádžo, ani kluk s dlouhými dredy a vlastně ani ten s krátkými. Je potetovaný, nad věcí a jeho skladby už zná kdekdo. Je úspěšný. Někdo by vlastně úplně s klidem mohl poznamenat, že Jakubova cesta na vrchol trvala příliš dlouho, ale přesto mu nejde upřít jeho současný vliv na celou českou scénu a taky to, že jejím tahounem je v současnosti právě on.

 

Každý track na albu má svoje místo a zahalen mezi řádky poodhaluje divoký život hlavního člena Milion+. V textech lze nalézt všechny atributy současného rapu – peníze, holky, úspěch a samozřejmě zlato, ale i lásku a zklamání z ní, které jako by přispívalo k většímu nadhledu nad mezilidskými vztahy. Jakub do textů přimíchává i svůj specifický styl vypravování, který nelze nalézt v tvorbě žádného jiného rapera. Inspirace atlantskými vzory se nezapře, ale úderné beaty, hra s českým jazykem, experimenty s koncovkami, slovíčkařením a citoslovci dělá z Logicova posledního alba velmi originální počin, který v tuzemském rapu tento rok neměl konkurenci.

 

Které z alb tě v letošním roce zaujalo nejvíc?
Piqi Miqi – Yesterday Left Last Night
31 hlasů
Viktor Sheen – Jungler
319 hlasů
Robin Zoot – 0002
91 hlasů
Ektor – Alfa
842 hlasů
Haades – Deep Space 9
187 hlasů
Smack – Terapie
323 hlasů
Nik Tendo – GoldKid
234 hlasů
Opak Dissu – Opak Dissu Tape 2
198 hlasů
Řezník – Strangulační Rýha
1590 hlasů
Logic – Zhora vypadá všechno líp
1906 hlasů
Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Zobrazit 15 komentářů
Diskuse
Diskuse je jen pro přihlášené
15 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Yolo30. prosinec 2017, 11:24

lutujem vás bratia. nevadí aspoň máte nás na dobrú hudbu :D

5 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Lukáš Frydrych31. prosinec 2017, 16:27

pokud máš na mysli něco jako je rámus, nebo nedejbože ego, tak to zdarec :D

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
VelkýMadafak31. prosinec 2017, 11:03

a jakou? kromě Tragikomix u vás nic dobrýho nevyšlo, samý hovna pro děti:)

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Frank Sketa Jirásko31. prosinec 2017, 5:30

Ty Logic, ty sviňáku.. kdo ty jsi, na co ty si hrajes, co ty si za gangstra?? Ty si velká svině, ty jsi mrdka vyjebaná... :D :D :D (jakmile někde čtu jméno Logic ihned se mi vybaví Maďar Ládik & Otto Ferocity a jejich legendární vzkaz Logicovi z KFF.. :D ).
Jinak s vyhodnocením celkem souhlasim..
Řezník pecka album, Haadesovi smekám ta album které má fakt hloubku, Smack klasika k tomu není co dodat... Trošku mě mrzí že se tady neobjevil Wich se svým Veni,Vidi,....

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Jirka Tégláš30. prosinec 2017, 9:16

Tak potom už chápu tu spojitost s Eminemovou recenzí..

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
vavrin33. leden 2018, 19:33

Jungler FIRE...

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
matthravy31. prosinec 2017, 11:49

Řezník to podle mě tento rok rozmrdal na plné čáře.
A prosím vás chci se zeptat kdo je ku*va ten Logic? Taková vypatlaná mrdka, co si hraje jak moc v životě zažil a podobné pi*oviny. Hlavně to jeho *škrr,škrr* ty vole jdu blejt. Jak říkám Řezník špička.👌
Ale Logic, fakt zralý na ředidlo do hrdla. Hrůza! :'(

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
rockfeller77731. prosinec 2017, 11:00

:) grc grc

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
medino30. prosinec 2017, 20:08

Řezník - takuto pic.ovinu je mozne utiahnut naozaj snad uz iba v cechach... vsade inde vo svete su ludia natolko uvedomeli, ze taketo trapne koko.tiny proste nepocuvaju. Ake publikum, taky interpret.

-3 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Eatworld2. leden 2018, 11:49

kamoško.. neuveríš ale ludia môžu počúvať čo chcú ak sa im to páči.. a to že sa to tebe nepáči je jedine tvoj problém :D (a nie řezníka nepočúvam)

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Lukáš Frydrych31. prosinec 2017, 16:10

i eminem začínal na hororcore stylu, ale to by jsi musel umět anglicky :)

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
ciciak31. prosinec 2017, 10:40

Keby si vedel po anglicky asi by si ostal nemilo prekvapený

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
medino31. prosinec 2017, 16:11

Ciciak, ja som hovoril o celkovej prezetacii hudby, textu a vizualu v podani Reznika. Je to trapas, ktory patri max do 90 tich rokov a aj to s prižmurenim obidvoch oci. Vtedy sa zdalo byt zaujimave aj to, ked 90 rocna babka hrala heavy metal a do toho srala na zem a bľuvala na stenu, kedze dovtedy tu nebolo prakticky nic. Proste taketo cirkusantske a "senzacie" chtyve koko.tiny su uz davno prec. Podobna tvorba je v dnesnej dobe trapna a vyznieva to uboho.

1 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Lukáš Frydrych31. prosinec 2017, 16:25

a ty jsi hlasoval pro ektora, že jo ? protože výpovědní hodnota jeho textů je na obrovské úrovni, že ? Kdyby Řezník netvořil kvalitní hudbu, tka by nikoho nezajímal, jenže on zajímá...

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
medino1. leden 2018, 15:16

Nehlasoval som pre nikoho :) ...preco by som vobec mal???

0 Odpovědět · Nahlásit
Odebírej REFRESHER videa