Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 1. 6. 2020 svátek má Laura

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Hudba - Slovensko
17
Antonín Havlík
Matěj Toman
29. prosinec 2017, 21:33
Čas čtení: 5:21
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

Přinášíme tradiční shrnutí těch nejlepších rapových počinů za uplynulý rok.

Antonín Havlík
Matěj Toman
29. prosinec 2017, 21:33
Čas čtení: 5:21
TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?
Zdroj: Lukáš Majer/@malesiooo
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
17
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Stejně jako každý rok, i letos jsme na REFRESHER.cz poctivě mapovali českou rapovou scénu z hlediska vyšlých singlů, videoklipů a různých zlomových momentů, na které ročník 2017 opravdu nebyl skoupý.

 

Zavzpomínejme hned na začátek roku, kdy tuzemskou scénu zasáhla obrovská újma v podobě smrti člena Milion+, rapera Jackpota, který v lednu spáchal sebevraždu. Velká ztráta nadějného umělce.

 

Letní období pak bylo ve znamení kontroverzních svárů mezi Hugo Toxxxem a jeho kdysi častým spolupracovníkem Mikem Trafikem, potažmo Vladimirem 518, a následných hromadných odchodů z labelu BiggBoss. Následovala další nepříjemná událost, a to vykradení studia Ty Nikdy, při níž se ale díky vzniklé finanční sbírce ukázalo, jak silnou komunitu český rap doopravdy má.

 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

 

Rapová scéna se letos v české kotlině zajímavě utvářela, vznikaly skvělé, netradiční spolupráce a také velmi povedená alba, jejichž žebříček nyní přinášíme. Pod každé album jsme přidali track, který nás bavil nejvíc.

 

Je nasnadě uvést, že se opět jedná o ryze subjektivní shrnutí vyšlých projektů – je to stále jenom hudba a ta na každého působí jinak. Budeme však rádi, pokud nám svůj názor napíšeš do komentářů nebo budeš za oblíbený počin hlasovat v anketě.

 


 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

10. Piqi Miqi – Yesterday Left Last Night

Rodilý zpěvák a raper z Connecticutu je tu nejen díky tomu, že už v Česku tvoří pár dobrých let, ale i proto, že ačkoliv kombinuje více žánrů, ve všech z nich obstál na plné čáře. No a taky z toho důvodu, že lepší ryze rapové album, než níže uvedená devítka, tady prostě nevyšlo. Piqi Miqi si veškerou tvorbu produkuje sám, sem tam si pozve někoho, aby mu pomohl s jiným nástrojem.

 

Synťáky z minulého století, funky basové linky a hlas ve všech polohách nás nenechávají ani na minutu stopáže debutového alba klidnými. Yesterday Left Last Night přináší do malého českého rybníčku něco, co je svěží a sexy.

 

 


 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

9. Viktor Sheen – Jungler

Mladík, který letos opustil Blakkwood, aby se mohl soustředit na svůj projekt. Tím se nakonec ukázalo být plnohodnotné album Jungler. A světe div se, Sheen je na Junglerovi vcelku fajn. Odvažuje se ke zpívaným hookům, které se povětšinou vydařily, přesvědčivě šije flow pro hlavně trapově založené beaty, a to jak v češtině, tak i ruštině.

 

To, zda měl odchod z labelu nějaký vliv na kvalitu alba, nemá smysl probírat, ale pokud ano, doufáme, že Viktor zůstane v podobné tvůrčí svobodě. Snad jen vybrat trochu různorodější produkci, ke konci alba nás ničím nepřekvapovala. Album jako celek nás však příjemně překvapilo, a tak si zde zaslouží své místo.

 

 


 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

8. Robin Zoot – 0002

Ulítlý Robin, jakého jsme milovali ještě na Social Gang mixtapu, se v jeho říjnovém albu snoubí s trochu umírněnějším, ale zejména všestrannějším a vyspělejším Zootem. Vzniká tak zábavná deska plná vtipných řádek a chytlavých refrénů. To vše za přítomnosti produkcí, které jdou s dobou a zároveň přidávají své neobvyklé prvky. Stejně jako ten stojící za mikrofonem. Sígrovský projev a hrátky s hlasem člena Milion+ nás baví.

 

 


 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

7. Ektor – Alfa

Ektor si dal roční pauzu od koncertů a vyrazil na výlet po světě. To, že po svém návratu vydá album, bylo jasné snad všem. A tak ho tu máme. Ektorovi v podstatě není co vytknout.

 

Dělá si svoji věc, která je technicky na výši, produkce vybírá kvalitní a současného zvuku se bez problémů drží. Pravda, hluboké dojímačky a úvahy nad světovými problémy zde nenajdete, jde striktně o lóve a všechno, co s jejich vlastnictvím souvisí. Ale právě proto lidi Ektora berou – nemusí v textech rozvádět hluboké myšlenky, stačí mu řešit to vlastní, a jelikož to umí řešit tak věrohodně jako málokdo u nás, vůbec nám to nevadí.

 

 


 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

6. Haades – Deep Space 9

Kdo je Haades a co je Haadesův deep space? To objevujeme na stejnojmenném albu, které vyšlo v březnu. Ve dvanácti originálních tracích velmi osobitým způsobem popisuje raper rozličné drogové a halucinogenní stavy, prostřednictvím nichž se dovídáme, co všechno si lze prožít při zkušenostech s drogami, gamblerstvím, na dně společnosti, když přitom nikdo nemůže jednu prokletou duši spolehlivě vyslechnout. A hlavně ji pochopit.

 

Ideálním prostředkem k propojení se s realitou je pro Haadese hudební projev. Celé album funguje jako zádumčivý příběh plný vlastní nejistoty a zkušeností s hranou vlastní psychiky. Náročná deska, přesto výborná.

 

 


 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

5. Smack – Terapie

Smackova grimeová kadence rozhodně nechladne a poslední album je velmi přesvědčivým důkazem. Zajímaví hosté, klasické chytlavé bangery, u kterých je záruka, že bude skákat celý klub, ale i osobní zpovědi – to všechno projekt obsahuje. Možná by nebylo špatné, pokud by bylo album zvukově více sladěné, protože u některých tracků je znatelný horší mix a master než u jiných.

 

Nejsilnějším momentem desky Terapie je pak samotná Terapie. Smack v sobě dlouho držel něco, o čem se na rapovém bulvárním poli šeptalo už nějaký ten pátek a nyní s tím jde se syrovou upřímností ven. A to se cení. Jeho výpověď vysvětluje všechna fakta – na rovinu a odvážně, nebojí se tedy osočit ani rapující legendu Jamese Colea. Track je rozhodně největší zlom ve Smackově tvorbě. Je dospělý a bez jakýchkoli bariér mezi fans a jím samotným.

 

 


 TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

4. Nik Tendo – GoldKid

Album celé se nesoucí v tandemu raper-producent může narazit na mnoho zádrhelů. Pokud se však spojí Dominik, jež se nebojí po svém vykládat aktuální trendy a stavět na nich spolu s Deckym, který patří mezi nejvíc fresh producenty u nás, nemůže to prostě dopadnout špatně. Člověk, kterému se začalo dostávat pozornosti relativně nedávno (minimálně vzhledem k některým dalším jménům v žebříčku), maká ostošest, nebojí se sem tam experimentovat a hlavně – dělá rap hodný roku 2017.

 

 


 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

3. Opak Dissu – Opak Dissu Tape 2

Český rap je jistě raritní v jeho komunitě, která sice drží při sobě, ale častokrát s sebou přináší i různé více či méně obskurní situace. Opak Dissu je zrcadlem právě této bizarnosti. Vesnický chábr ASAP Jarda, každodenní baller Don Chain, přidrzlý jorkšír Young Lvíše, strikcí překypující Blueraykoránthug a kdoví kdo ještě jsou důkazem, že i parodický rap jde dělat netrapně, s velkou dávkou nadhledu, a hlavně hudebně tak dobře, že dokáže uspokojit i náročnějšího rapového posluchače. Opak Dissu Tape 2 je extrémně originální záležitostí jedné pražské grupy, která nemá v České republice obdoby.

 

 


 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

2. Řezník – Strangulační Rýha

Když v roce 2005 Řezník vydal svou prvotinu Penetrační chtíč, nikdo v té době netušil, jak se z pár desítek internetových die hard fans rozroste jeho báze do takovýchto rozměrů. Koncerty čítající tisíce lidí, velmi energické pogo a v čele všeho muž, který přes charakteristickou masku plive rýmy tak dlouho, že by už přece podle všeho neměl mít co říct. Strangulační rýha je však čirým opakem. Album je naprosto jiné než ta poslední. Je vlastně jiné než všechno, co v současnosti vychází.

 

Řezník nesází na trapový sound a jednoduché náměty, ale snaží se po svém reagovat na palčivá témata, kterých by se v podobném stylu rozhodně nikdo jiný takhle dobře nezhostil. Silné, temné desce pak naprosto s přehledem dominuje skladba Dětský rakve. Imaginární palec dolů bychom mohli dát snad jen výběru lehce jednotvárných beatů, které sice fungují dobře, ale pokud by Řezník byl ochoten trochu více experimentovat, vůbec bychom se nezlobili.

 

 


 

TOP 10: Která česká rapová alba roku 2017 jsou ta nejlepší?

1. Logic – Zhora vypadá všechno líp

Shora vypadá všechno líp, ale pravda je dole,“ dalo by se trefnými slovy shrnout Logicovo nové album, které vyšlo v květnu pod domovským labelem Milion+. Logon už dávno není tlustej ugly gádžo, ani kluk s dlouhými dredy a vlastně ani ten s krátkými. Je potetovaný, nad věcí a jeho skladby už zná kdekdo. Je úspěšný. Někdo by vlastně úplně s klidem mohl poznamenat, že Jakubova cesta na vrchol trvala příliš dlouho, ale přesto mu nejde upřít jeho současný vliv na celou českou scénu a taky to, že jejím tahounem je v současnosti právě on.

 

Každý track na albu má svoje místo a zahalen mezi řádky poodhaluje divoký život hlavního člena Milion+. V textech lze nalézt všechny atributy současného rapu – peníze, holky, úspěch a samozřejmě zlato, ale i lásku a zklamání z ní, které jako by přispívalo k většímu nadhledu nad mezilidskými vztahy. Jakub do textů přimíchává i svůj specifický styl vypravování, který nelze nalézt v tvorbě žádného jiného rapera. Inspirace atlantskými vzory se nezapře, ale úderné beaty, hra s českým jazykem, experimenty s koncovkami, slovíčkařením a citoslovci dělá z Logicova posledního alba velmi originální počin, který v tuzemském rapu tento rok neměl konkurenci.

 

Které z alb tě v letošním roce zaujalo nejvíc?
Piqi Miqi – Yesterday Left Last Night
47 hlasů
Viktor Sheen – Jungler
360 hlasů
Robin Zoot – 0002
108 hlasů
Ektor – Alfa
936 hlasů
Haades – Deep Space 9
219 hlasů
Smack – Terapie
360 hlasů
Nik Tendo – GoldKid
263 hlasů
Opak Dissu – Opak Dissu Tape 2
232 hlasů
Řezník – Strangulační Rýha
1707 hlasů
Logic – Zhora vypadá všechno líp
2077 hlasů
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
548
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.