Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
28. dubna 2018 v 12:45
Čas čtení 0:00
Pavlína Plecitá

Praha patří k nejzelenějším městům světa. Pyšní se největším počtem veřejných zahrad

ZAJÍMAVOSTI ČESKO
Uložit Uložené

Česká metropole skončila ve srovnání padesáti nejoblíbenějších turistických míst na 6.místě.

Vždy nás těší, když se naše hlavní město objeví v prvních desítce světových měst v žebříčcích zastřešujících jakékoliv lichotivé hodnocení. Holandská společnost Travelbird představila padesátku oblíbených metropolí i s jejich „zeleným“ indexem. Praha si v celkovém hodnocení metrů čtverečních zelených ploch na jednoho obyvatele nevedla špatně, umístila se na 6. příčce. Ovšem jedno krásné milé prvenství získala v samostatné kategorii – procentuálním rozložení všeho zeleného, včetně golfových hřišť, vinic, parků i veřejných zahrad nebo úrodných ploch, kterých je v českém hlavním městě vůbec nejvíce z hodnocených měst.

Praha patří k nejzelenějším městům světa. Pyšní se největším počtem veřejných zahrad
Zdroj: pexels.com

Jen těžko si dokážeme představit život bez pravidelné návštěvy toho nejlevnějšího a nejefektivnějšího terapeuta, kterého jen můžeme najít – kousku zelené přírody. Zvlášť pokud žijeme ve velkých městech, kde se často dusíme v šedivé směsici rozpáleného betonu, není nic příjemnějšího než najít na konci dne malou oázu v podobě oblíbeného parku, lesíku, posezení na pivní zahrádce mezi stromy nebo okrasné zahrady. 

Doporučeno
Móda z festivalu: Takto se obléklo návštěvnictvo festivalu Metronome. Chválilo si málo lidí v areálu i atmosféru v chillu Móda z festivalu: Takto se obléklo návštěvnictvo festivalu Metronome. Chválilo si málo lidí v areálu i atmosféru v chillu 24. června 2024 v 14:00

„Světová zdravotnická organizace uvedla, že městské zelené plochy pomáhají jednotlivcům cítit se uvolněněji, snižovat stres a také pomáhat chránit před škodlivými vlivy,“  podotkla Fiona Vanderbroeck ze serveru Travelbird

Právě na zhodnocení všech zelených ploch velikých turistických měst se zaměřili autoři studie. Výsledek se rozhodli vyjádřit v počtu metrů čtverečních na obyvatele, aby měl každý potenciální turista možnost zhodnotit svou návštěvu daného velkoměsta. Navíc ještě vypočítali procentuální rozložení zazelenalých území ze celého rozsahu města, ze kterého vyšla nejlépe právě Praha. Na jejím území nalezneme 56,74 % zelených ploch. 

Praha patří k nejzelenějším městům světa. Pyšní se největším počtem veřejných zahrad
Zdroj: pixabay.com

„Praha má nejvíce čtverečních metrů veřejných zahrad na osobu. Zároveň má také největší procento úrodné půdy ze srovnávaných měst,“ stojí ve zprávě. A pokud si zkontrolujeme dostupnou tabulku, která celý žebříček přehledně vizualizuje, jediným konkurentem v počtu zahrad může být jedině Edinburgh.

Na druhém místě v kategorii procentuálního rozložení skončil Madrid s více než 44 % a třetí příčka patří nedaleké Vídni, která návštěvníkům nabízí téměř 43 % zeleně ze své celkové rozlohy. 

V hlavní kategorii, která se zabývala prostorem pro jednoho obyvatele, zvítězil Rejkjavík. Milým překvapením se stala Bratislava, která v tomto celkovém zhodnocení získala krásnou bronzovou příčku. Na jednoho obyvatele zde například vychází největší plocha vinohradů.

Doporučeno
ANKETA: Na kolik peněz tě vyjde festival? Zeptali jsme se návštěvnictva Rock for People ANKETA: Na kolik peněz tě vyjde festival? Zeptali jsme se návštěvnictva Rock for People 18. června 2024 v 18:20

Poslední desítku padesáti šetřených měst uzavírají města Barcelona, New York, Soul, Mexiko, Paříž, Santiago, Lyon, Atény, Istanbul a Tokio. Které z pražských zelených zákoutí je vaše nejoblíbenější a trávíte v něm nejvíce času?

Praha patří k nejzelenějším městům světa. Pyšní se největším počtem veřejných zahrad
Zdroj: pexels.com

Nejzelenější města světa – procentuální rozloha

1. Praha, Česká republika – 56,74 %

2. Madrid, Španělsko – 44,85 %

3. Vídeň, Rakousko – 42,68 %

4. Edinburgh, Velká Británie – 41,72 %

5. Auckland, Nový Zéland – 41,54 %

6. Bratislava, Slovensko – 41,01 %

7. Marseille, Francie – 39, 30 %

8. Lucemburk, Lucembursko – 38,01 %

9. Göteborg, Švédsko – 37,82 %

10. Řím, Itálie – 37,37 %

Domů
Sdílet
Diskuse