Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 2. 12. 2020 svátek má Blanka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Filmy a Seriály - Pod radarem
11
Adam Smeták
8. červenec 2018, 9:53
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Pulp Fiction

Dnes si vezmeme na paškal kultovní film, který si odbyl premiéru před 24 lety.

Adam Smeták
8. červenec 2018, 9:53
10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Pulp Fiction
Zdroj: MiraMax Films
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
11
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Pulp Fiction je definicí kultovního filmu. Pravděpodobně nejlepší dílo Quentina Tarantina je oknem do podsvětí Los Angeles.

 

Představuje nám jej skrze životy neobyčejných mužů a žen, jejichž charaktery jsou perfektně rozmanité. Celou stopáž vás doprovází černý humor, nefalšované drsňáctví a nihilistické dialogy. 

 

Pulp Fiction je filmová Bible, rock 'n' rollový neo-noir a symfonie legendárních hlášek a scén. Jde o dílo natolik komplexní a plné narážek na další filmy, že si při každém dalším zhlédnutí všimnete něčeho nového. 

 

My jsme pro vás tento klenot popkultury prostudovali skrz naskrz a přinášíme vám desítku zajímavostí, která vám napomůže vnímat Pulp Fiction s ještě větším obdivem. 

 

10.) Pokaždé, když jde Vincent na toaletu, stane se něco zlého

Vincent Vega (John Travolta), zabiják pracující pro Marcelluse Wallace, je závislý na heroinu. A jedním z vedlejších příznaků užívání této těžké drogy je zácpa. 

 

Není tedy divu, že jej v průběhu Pulp Fiction vidíme hned třikrát na toaletě. Všimli jste si však, že pokaždé, když vykoná svoji potřebu, se stane něco špatného? 

 

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Pulp Fiction
Zdroj: Miramax Films

Na začátku filmu nalezl po příchodu z toalety polomrtvou a předávkovanou Miu Wallace na zemi. Při další příležitosti (po příchodu za záchoda) zjistí, že byla přepadena restaurace, v níž s kolegou jedl.

 

A na konec se mu toaleta stala osudnou poté, co z ní vyšel nepřipraven a byl zastřelen Butchem. Jeho poslední četbou na záchodě byla kniha o Modesty Blaise – britský komiks o superhrdince, která je něčím mezi Wonder Woman a Jamesem Bondem

 

9.) Herecký ansámbl mohl vypadat úplně jinak a měnil se na poslední chvíli

Butch měl původně být začínajícím boxerem a ztvárnit jej měli Sylvester Stallone, Matt Dillon nebo Mickey Rourke. Tarantino nakonec postavu přepsal a nabídl její ztvárnění Bruci Willisovi. Ten se k projektu původně přidal, aby si zahrál roli Vincenta

 

Ani Uma Thurman nebyla první volbou pro roli Mii Wallace. Zahrát si ji původně měla Julia Louis-Dreyfus, avšak nabídku odmítla, jelikož pracovala na seriálu Seinfeld.

 

Dokonce i Uma Thurman roli zprvu odmítla. Když jí pak Tarantino osobně zavolal a po telefonu jí přečetl její část scénáře, nechala se přesvědčit. 

 

Mimo tyto dvě ženy se o roli ucházely ještě Halle Berry, Meg Ryan, Isabella Rossellini, Daryl Hannah, Joan Cusack a Michelle Pfeiffer.

 

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Pulp Fiction
Zdroj: TriStar Pictures / Greg Gayne 20th Century Fox

 

Role Julese byla napsána přímo na tělo Samuelu L. Jacksonovi, ale po skvělém výkonu Paula Calderona na konkurzu byl Tarantino na vážkách. Když se to Jackson dozvěděl, odletěl do Los Angeles a režiséra přesvědčil. Calderon nakonec dostal alespoň malou roli – Paula. 

 

Na roli Lanceovy manželky Jody se přihlásila Pam Grier. A přestože se Tarantinovi líbil její herecký styl, pro tuto pasáž se mu nehodila. Později pro ni napsal roli v Jackie Brown. Samotného Lance měl původně hrát Gary Oldman.

 

Tarantino byl po celých 7 měsíců psaní scénáře připravený, že si roli Vincenta Vegy střihne Michael Madsen, který hrál Vica VeguReservoir Dogs. Ten mu však dva týdny před dopsáním oznámil, že přijal nabídku na roli ve snímku Wyatt Earp.

 

Tarantino tedy udělal nečekaný tah a do role obsadil Johna Travoltu. Toho tehdy nikdo nechtěl po fiasku s filmem Kdopak to mluví 3. Dostal plat pouhých 150 000 dolarů a nakonec byl tou nejlepší možnou volbou.

 

Zahrát Vincenta Vegu si chtěl i Daniel Day Lewis, ale byl odmítnut. 

 

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Pulp Fiction
Zdroj: Dog Eat Dog Productions Photo © Morgan Creek Productions

 

Marcelluse Wallace měl zase hrát Max Julien, ale když se dočetl o scéně análního znásilnění, z projektu vycouval. Kultovní postavu tak ztvárnil Ving Rhames.

 

8.) Vincent a Mia taneční soutěž nevyhráli a Uma Thurman se scénou měla problém

Vince a Mia to na tanečním parketu rozbalili v takovém stylu, že o jejich vítězství nemůže být pochyb. Z restaurace Jack Rabbit Slims dorazili pozdě v noci a v rukou třímali trofej. 

 

Když se v pozdější scéně Butch Coolidge plíží ulicemi, slyšíme úryvky z televizí a v jedné z nich zrovna běží reklama podniku Jack Rabbit Slims.

 

Uživatelé internetu splodili mýtus, že na konci reklamy zazní informace, že z podniku zmizela trofej pro nejlepší taneční pár. Ve slutečnosti je v té části inzerován levný milkshake.

 

Uma Thurman byla z natáčení nervózní. Nejenže tato scéna byla důležitým vyobrazením jejího filmového vztahu s Vincentem, ale navíc ji musela natočit vedle Travolty, který je svým tanečním umem pověstný. 

 

 

Nakonec však samu sebe přesvědčila, že není tak důležité, jak bude tanec vypadat, ale aby bylo vidět, že se Vincent a Mia výborně baví.

 

Samotná taneční kreace je napodobeninou tance Glorii Morin a Maria Mezzabotta z filmu  z roku 1963.

 

Herečce se nelíbil ani hudební motiv, který jim k tanci v klubu zazněl. Se svými pochybnostmi se svěřila i Tarantinovi, ten jí na to měl odpovědět: „Věř mi, je to perfektní.“

 

7.) Co může být tajemným obsahem kufříku a proč se to nikdy nedozvíme?

Po závěrečných titulcích každého z diváků jistě dobrých pár minut trápilo přemýšlení, co mohlo být v kufříku, který Vincent a Jules tak bedlivě střežili. 

 

Na internetu se rozhořely dlouhosáhlé teorie. Nejpopulárnější tezí se stala ta, že obsahem kufru je duše Marcelluse Wallace. Napovídat by tomu mělo, že kombinace k uzamčení kufříku byla 666 a Marcelluse vidíme v záběru s náplastí v zadní části hlavy, odkud podle diskutujících měla být extrahována jeho duše.

 

Náplast ve skutečnosti ovšem žádný význam neměla. Ving Rhames se totiž řízl při holení hlavy před natáčením a Tarantinovi se líbilo, že při záběru zezadu ji má herec na krku.

 

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Pulp Fiction
Zdroj: Miramax Films

 

Roger Avary, který s Tarantinem spolupracoval na scénáři, se nechal slyšet, že původně měly být v kufru diamanty, ale zdálo se jim to jako příliš veliké klišé, a tak se rozhodli obsah vůbec neukázat.

 

To potvrdil i Quentin v rozhovoru z roku 2003, v němž prohlásil, že v kufru je cokoli, co si tam divák přeje mít. 

 

6.) Jak si Tarantino vybíral vlastní cameo a kdo za něj režíroval, když byl na scéně?

Quentin Tarantino byl rozhodnutý, že si ve filmu střihne krátké cameo. Nemohl si však vybrat mezi rolí Lance a Jimmieho Dimmicka.

 

Nakonec pro něj bylo rozhodující, že chtěl být za kamerou v momentě natáčení scény předávkování Mii Wallace. Střihl si tedy roli Jimmyho, přitroublého muže, který má za úkol uklidit krvavý nepořádek, který napáchali Vincent a Jules ve vlastním autě. 

 

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Pulp Fiction
Zdroj: MiraMax Films

 

V režisérském křesle místo Tarantina v těchto scénách seděl Robert Rodriguez, režisér a Tarantinův kamarád, který za svůj podíl ovšem v titulcích zmíněn nebyl. 

 

Dvojice mužů však navázala delší spolupráci. Tarantino pro Rodriguezův film From Dusk till Dawn napsal scénář a i si v něm zahrál. Posléze spolupracovali na dvojici filmů Planet Terror a Death Proof.

 

5.) Tarantino psal scénář ručně v jednopokojovém bytě v Amsterdamu

Po úspěchu svého debutového celovečeráku Reservoir Dogs se Tarantino sebral, vzal si svých 50 tisíc dolarů, které právě obdržel a odjel na tři měsíce do Amsterdamu.

 

Zde pak ve svém jednopokojovém bytě, v němž neměl ani telefon ani fax, napsal s propiskou a papírem první verzi scénáře k Pulp Fiction

 

Jeho běžné dny zde vypadaly tak, že ráno vstal, napsal několik stran scénáře, poté se vydal na procházku a kávu do města, a po návratu pokračoval v psaní.

 

 

Nakonec z toho bylo 500 stran scénáře, což by vyšlo na nějakých 8 a půl hodiny filmové stopáže. 

 

A právě z Tarantinovy vlastní zkušenosti pocházejí dva kultovní dialogy mezi Vincentem a Julesem, které se dotýkají jeho pobytu v Amsterdamu.

 

Prvním z nich je debata gangsterů o hašišových barech v tomto městě a druhým ten o čtvrtlibráku se sýrem.

 

4.) Kdo objel Vincentovo auto klíčem, a proč jej Tarantino několik let postrádal ve své garáži?

Pulp Fiction představuje kromě výborné zábavy také přehlídku záhad. Diváci se ptají, co je v tajemném kufříku, co se stalo Tonymu Rocky Horrorovi, a v neposlední řadě, kdo objel Vincentovi jeho červený kabriolet klíčem. 

 

Po letech Quentin Tarantino v rozhovoru osvětlil, že za tímto zlomyslným kouskem stál Butch, kterého si zahrál Bruce Willis

 

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Pulp Fiction
Zdroj: MiraMax Films

 

Faktem je, že automobil využitý k natáčení patřil Quentinu Tarantinovi. Šlo o model 1964 Chevrolet Malibu a už během produkce jej kdosi ukradl. 

 

Znovu se objevilo až v roce 2013, kdy policejní hlídka zastavila partu mladíků, která z auta kradla kola. Posléze policisté zjistili, že číslo VIN bylo vybroušeno a auto ukradeno. 

 

Původním majitelem byl Quentin Tarantino. Po 19 letech se mu jeho veterán vrátil do garáže. 

 

3.) Pulp Fiction stál jen 8,5 milionu dolarů a v kinech byl dříve na Slovensku než v USA

Natočení tohoto mistrovského díla stálo v porovnání s dnešními filmy pár drobných. Peníze byly rozděleny především mezi herce, a to byl správný nápad. 

 

Vložené peníze se vrátily hned v prvním týdnu, během nějž si snímek vydělal 9,3 milionu dolarů. Než však dosáhl vytoužených 100 milionů, musel počkat dalších 171 dní.

 

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Pulp Fiction
Zdroj: MiraMax Films

 

Budoucímu kultovnímu hitu trvalo velmi dlouho, než se dostal do povědomí, ale nakonec se probojoval do desítky nejvýdělečnějších filmů roku 1994.

 

Před oficiální americkou premiérou, která proběhla 14. října 1994, byl promítán ve vybraných zemích. Konkrétně v Jižní Koreji, Japonsku a na Slovensku

 

2.) Scéna s injekční stříkačkou byla natočena reverzně

Když se Mia předávkuje heroinem, nezbývá nic jiného, než ji zachránit pořádnou injekcí adrenalinu přímo do srdce.

 

Tohoto úkolu se má zhostit Vincent Vega, a i když se mu ze začátku vůbec nechce, nakonec jí dlouhatánskou jehlu skutečně zaboří do srdeční krajiny. 

 

 

A jak toto Tarantino natočil? Žádné speciální efekty ani šikovný střih, scénu prostě natočili tak, že Travolta vytahuje jehlu z náprsní destičky, kterou má na sobě Uma Thurman. Do filmu pak byla scéna umístěna ve zpětném chodu.

 

1.) Zbraně nefungují, jak mají

Film z podsvětí Los Angeles je pochopitelně plný zbraní a přestřelek. Všimli jste si však, že zbraně v Pulp Fiction nefungují tak, jak by měly?

 

Během přestřelky na velmi krátkou vzdálenost Julese míjí všechny kulky, přestože je prakticky nemožné, aby jej žádná nezasáhla. 

 

 

Vincent poté střílí Marvina do obličeje, aniž by chtěl. Butch pak zabíjí Vincenta zbraní, která byla určena k vraždě jeho samotného. 

 

A na konci filmu využije Jules svoji zbraň, aby v kavárně zabránil násilí, přestože on sám je gangsterem. 

 

Bonus: Co znamená název filmu?

Ani pokročilejší angličtináři by z názvu Tarantinova filmu bez dalších vědomostí nevyčetli, co má znamenat. Ve skutečnosti jde o referenci na časopisy vycházející po druhé světové válce, kterým se říkalo „pulps“. 

 

Název si Tarantino vybral, protože tento typ časopisů obsahoval příběhy o zlotřilých lidech a byl plný sexu, násilí a kriminality. 

 

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Pulp Fiction
Zdroj: Flickr.com/Will Hart

 

Tyto elementy se objevily i v režisérově snímku, jehož postavy víceméně zrcadlily archetypy postav z „pulp magazínů“. 

Další zajímavá fakta

 • Travoltovi poradil Tarantinův kamarád s dlouholetou zkušeností s heroinem, aby se opil tequilou a lehl si do bazénu s horkou vodou. Tak prý nejlépe vyzkouší, jak vypadá stav po užití této drogy. Travolta jeho radu poslechl a vyzkoušel ji s manželkou v hotelové vaně
 • Číšník se v jedné scéně ptá Mii, zda chce shake nazvaný Martin a Lewis nebo Amos a Andy. Je to narážka na dva pořady, jeden s bělošským duem (Dean Martin a Jerry Lewis) a druhý s černošským (The Amos 'n Andy Show). Číšník se tedy Mii ve skutečnosti ptá, zda si dá vanilkový nebo čokoládový shake
 • V závěrečných titulcích je manažer kavárny uveden jen jako „coffee shop“, a to z toho důvodu, že se ve své scéně snaží říct „I’m just a coffee shop manager“, je však stržen k zemi a stihne říci jen „I’m just a coffee shop...“

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Pulp Fiction
 • Producentem snímku byl i Danny DeVito. Proto se hlavní postavy jmenují Jules a Vincent, stejně jako postavy ve filmu Dvojčata, v němž si DeVito zahrál s Arnoldem Schwarzeneggerem
 • Marvinova ustřelená hlava byla umělým výtvorem sestaveným z ovesné kaše, latexu a umělé krve
 • Jules měl mít původně obří afro, ale kostymér donesl na plac jen paruku s kudrlinkami. Ta se Tarantinovi a Jacksonovi zalíbila natolik, že veliké afro pustili z hlavy
 • Herec u vchodu do restaurace Jack Rabbit Slims imituje Eda Sullivana, moderátora televizních show z poloviny minulého století
 • V podniku se pak podávají jídla pojmenovaná podle slavných lidí filmového průmyslu. Najdete zde steak Douglese Sirka (režisér) či hamburger Durward Kirby (televizní bavič).

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Pulp Fiction
Zdroj: MiraMax Films
 • Většina hodin ve filmu je nastavena na 4:20. Jde o odkaz pro uživatele marihuany, kteří tento čas pokládají za svůj symbol. 
 • Vizáž Mii byla vytvořena podle herečky Tatjany Samojlovy (Anna Karenina)
 • Steve Buscemi má ve filmu cameo jako číšník v paruce. Jde o odkaz na Reservoir Dogs, kde jako pan Růžový odmítl dát číšníkovi dýško
 • Scénář editovala Linda Chen. Ručně psaná změť myšlenek podle jejích slov obsahovala celou řadu chyb a byl to spíše „deník šílence“. Podle jejího králíčka Honey Bunnyho byla pojmenována postava Amandy Plummer
 • Když Jules cituje z Bible, sice uvádí, kde přesně se citát nachází, ve skutečnost však jde o repliku, kterou Jackson vymyslel spolu s Tarantinem
 • Peněženka s nápisem Bad Mother Fucker patřila Quentinu Tarantinovi
 • Scéna, v níž Bruce Willis jede autem a v cestě mu stojí Marcellus Wallace, který se na něj otočí hlavou, je narážkou na záběr z Psycha

10 zajímavostí, které jsi (možná) nevěděl o Pulp Fiction
Zdroj: MiraMax Films

 • Tarantino zbožňuje deskové hry, a tak můžeme v Pulp Fiction vidět hry Operation a The Game of Life
 • V Pulp Fiction padla nadávka „fuck“ 265x
 • Film se neodehrává v chronologickém pořadí, ale dá se rozdělit na sedm částí, které by po časovém seskládání dávaly smysl
 • Jules na konci filmu říká, že se chce stát tulákem. Samuel L. Jacskon, který jej ztvárnil, se poté objevil v Kill Bill Volume 2 jako potulný pianista
 • Marcellus a Mia Wallace spolu za celou dobu neprohodí jediné slovo, byť jsou manželé
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Ohodnoť článek
5
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.