Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
News

Billa se v Česku chystá zrušit papírové tašky. Zeptali jsme se dalších řetězců, co si o tom myslí

Je zrušení papírových tašek dobrým krokem?

Vojtěch Vanda
25. 10. 2019 18:30 Čas čtení: 0:00
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
7
Vojtěch Vanda
25. 10. 2019 18:30

Billa se v Česku chystá zrušit papírové tašky. Zeptali jsme se dalších řetězců, co si o tom myslí

Je zrušení papírových tašek dobrým krokem?

Vojtěch Vanda
25. říjen 2019, 18:30
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Obchodní síť supermarketů Billa oznámila, že se chystá v České republice zrušit prodej papírových tašek. Přitom to není tak dávno, co tašky do prodeje zavedla. Konkrétně v lednu letošního roku se začaly jejich supermarkety  papírovými taškami plnit v reakci na zrušení prodeje tašek igelitových. Společně s nimi začal řetězec prodávat tašky z recyklovatelného plastu jako snahu o udržitelnější a ekologičtější posun dopředu.

 

Přestat s výrobou papírových tašek se Billa podle informací Mediáře rozhodla po seznámení s zjištěním z výzkumu VŠCHT pro ministerstvo životního prostředí. Taková výroba je prý energeticky hodně náročná, měsíčně padne na produkci zhruba 300 vzrostlých stromů. Tašky také často nebývají využívány opakovaně a zbytečně končí v komunálním odpadu. 

 

 

Nové tašky, vyrobené z 80 % z recyklovaného plastu, by měly být nejen odolnější, ale i ekologičtější. Jsou vyrobeny z regranulátu vytříděného z komunálního odpadu. „Když doslouží, stačí je vyhodit do žlutého kontejneru, odkud poputují na další recyklaci,“ vysvětlila pro Mediář mluvčí Billy Dana Bratánková. Do budoucna počítá řetězec i s tím, že na výrobu tašek bude používat vlastní fólie vytříděných ze svých prodejen.

 

Vzhledem k tomu, že se ukončení prodeje papírových tašek a návrat k plastu může jevit v nastaveném trendu ekologičtějšího obchodování jako lehce zpátečnický, požádali jsme další přední řetězce Lidl, Kaufland a Albert o jejich vyjádření a vizi do budoucna.

 

Zuzana Holá, tisková mluvčí Lidlu:

„Prodej igelitových tašek jsme úplně zrušili již od března 2017. V současnosti nabízíme certifikované papírové tašky. Nebělené papírové tašky jsou vyrobeny ze surovin pocházejících výlučně z odpovědného lesního hospodářství, jsou plně recyklovatelné, biologicky rozložitelné a certifikované.

 

Zákazníci si mohou zakoupit také plastovou tašku, jejíž materiál je stoprocentně recyklovatelný a odolný, dále je možné také zakoupit bavlněnou tašku s certifikátem Fairtrade dokládajícím původ použité bavlny. Nabízíme také termotašky k přepravě chlazeného zboží.

 

K tomu jsme zaznamenali, že si zákazníci začali častěji nosit své vlastní tašky. S tím souvisí fakt, že po našem zrušení prodeje igelitových tašek se alternativních variant prodává daleko méně než tašek igelitových v předcházejících letech. 

 

V dohledné době plánujeme nabídnout ekologičtější variantu k mikrotenovým sáčkům, zároveň bychom rádi rozšířili nabídku například o permanentní tašky s nižším obsahem plastu, abychom tak přispěli k ještě větší úspoře.“

Jiří Mareček, tiskový mluvčí Albertu:

„Dlouhodobě se snažíme snižovat nepříznivé dopady na životní prostředí. Jako nejviditelnější zástupce jednorázové spotřeby plastů se jeví jednorázové obaly a tašky. Už před pěti lety jsme plastové tašky zpoplatnili, což vedlo k výraznému omezení prodeje. Zároveň zákazníkům nabízíme například papírové tašky z kompletně recyklovaného materiálu.

 

Nejšetrnější k životnímu prostředí je však opakovaně použitelná taška, která má dlouhou životnost. Tu také nabízíme A co se týká plastových tašek, při přehodnocování jsme se rozhodli ponechat i lehkou igelitovou tašku, jelikož z hlediska ochrany životního prostředí není zcela jasný environmentální dopad jednotlivých druhů. I my vnímáme skutečnost, že papírové tašky nejsou vhodné pro opakované používání.

 

Do budoucna pracujeme na několika cílech v oblasti snižování používání plastových obalů. Chceme snižovat objem použitých plastů jako obalového materiálu a usnadnit jejich vytřídění a recyklace. Také chceme stoprocentně odstranit problematické plasty z obalových materiálů do roku 2025 a mít správné recyklační instrukce pro zákazníky na všech obalech. Pokud budou vlastní značky baleny do plastových obalů, budou do té doby také znovupoužitelné nebo stoprocentně recyklovatelné."

 

Renata Maierl, mluvčí Kauflandu:

„Nejvhodnější taškou je přirozeně ta, kterou spotřebitel opakovaně a dlouhodobě používá i s ohledem na její materiálové složení. Z praktických důvodů mají tak u nás přednost před papírovými taškami právě tašky z recyklovaného materiálu nebo například textilní tašky z  Bio bavlny s dlouhou životností. 

 

Ze sortimentu nákupních tašek jsme již od poloviny roku 2017 z prodeje vyřadili klasické igelitové tašky a nahradili je ekologičtější variantou z recyklovaného materiálu, které jsou nejprodávanější. Samozřejmě nabízíme alternativy v podobě papírových tašek z odpovědného lesnictví. Od 14. října máme na prodejnách i víceúčelovou tašku z recyklovaného polyethylenu. 

 

Novinkou v prodeji je tzv. nEKOnečný sáček v úseku ovoce a zeleniny. Chceme zákazníky inspirovat, aby v úseku ovoce a zeleniny vyměnili jednorázové plastové sáčky za obaly, které se dají používat opakovaně, a nezatěžují tak přírodu."

 

Našli si však i zastánci nynějšího trendu papírových tašek. K problematice se tak vyjádřil i jeden ze zástupců online supermarketů v České republice Rohlik.cz a firma PRINTSTEP, zabývající se jejich výrobou a potiskem.

 

Olin Novák, komerční ředitel Rohlik.cz:

„Rohlik.cz dlouhodobě doručuje veškeré nákupy svým zákazníkům v taškách z kraftového papíru. Má stoprocentní vlákno, nejedná se o recyklát. Výhodou je, že mají vyšší pevnost, unesou mnohem více než recyklované varianty. Papír je navíc primárně určený pro styk s potravinou, nejsou v něm žádné chemické látky.

 

Papír se dobře recykluje, může se klidně kompostovat. Kdybychom používali nějakou z variant recyklovaného papíru, neměl by takovou nosnost a museli bychom použít o několik více tašek. Materiál papírových tašek je ze dřeva, které se primárně získává prořezem nebo pochází ze stromů napadeným kůrovcem. Případně z neopracovaných odřezků pro nábytkářský průmysl nebo z přirozeně padlých stromů včetně pařezů.

 

Využití papírových tašek nám v tuto chvíli přijde jako optimální řešení. Při výrobě se totiž používají obnovitelné zdroje, použitá voda je dokonce čistší než před vstupem, protože se v průběhu výroby papírů odpařuje. Nejsou přidány žádné chemikálie a příměsi, jako při výrobě plastové tašky."

Petr Hruboš, jednatel PRINTSTEP: 

 „Nikdo v současné době nekácí kvůli taškám les, neplundruje lesnaté území. Maximálně se jedná o lesy, které se pěstují pro tyto účely a je o nich další péče. V současné době jsou technologie na čištění a práci s energií při výrobě papírových tašek velmi rozvinuté a probíhají do nich velké investice.

 

Když vyhodíte papírovou tašku mimo kontejner, nic se nestane. Je maximálně rozložitelná, vrátí se do půdy a nenaruší ji. Plastová taška se rozkládá sto let nebo i více. I „ekologičtější“ varianty plastových tašek mají v sobě pořád plast. A ten nejde obejít, ani v případě, že se používá recyklovaný plast. Má v sobě příměs, která rozkladu nepomáhá. A spoléhat se na to, že zákazníci budou tyto tašky házet pouze do žlutých kontejnerů, je značně idealistické."

 


 

Jaký máte názor na papírové tašky vy? Dejte nám vědět v komentářích.

 

Upozornit na chybu. Pokud spatřuješ v článku nedostatek nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Commons.wikimedia.org/CC-SA 3.0
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.