Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
1. července 2018 11:50
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Půl roku po zákazu igelitek zdarma o ně klesl zájem až o 80 %

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Příroda je přednější než bezstarostný nákup.

Od 1. ledna letošního roku začal platit v České republice plošný zákaz, kvůli němuž nesmějí obchodní řetězce rozdávat igelitové tašky zdarma. 

Do té doby běžná praxe sice nakupujícím usnadňovala přenos zakoupeného zboží, zároveň tím však vznikaly miliony kusů plastového odpadu. 

Igelitové tašky sice od pokladen nezmizely, ale od ledna si za ně prodejce musí účtovat poplatek, který pokryje náklady na pořízení. 

Nutnost zákazníkovi tašku nabídnout za menší poplatek způsobila dramatický pokles v jejich odběru. Podle mluvčí Alzy klesla spotřeba igelitek v holešovickém AlzaShowroomu o 80 %

Půl roku po zákazu igelitek zdarma o ně klesl zájem až o 80 %
Zdroj: Flickr.com/zeevveez

V ostatních řetězcích to bude podobné. Například v Lidlu si igelitku už nemůžete ani koupit. Podle mluvčí řetězce jich za rok 2016 prodali 27 milionů, což znamená horentní množství odpadu. 

I nadále mají zákazníci k dispozici bezplatné sáčky, do kterých si mohou uložit ovoce, zeleninu a pečivo. V řadě obchodů však již existují papírové alternativy. 

Češi stále více používají vlastní tašky nebo recyklovatelné papírové alternativy, se kterými vyrážejí na nákup opakovaně. 

Domů
Sdílet
Diskuse