Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
17. prosince 2019 13:28
Čas čtení 0:00
Vojtěch Vanda

Členové Vězeňské služby nebo zdravotnice. Víme, kdo byli zastřelení lidé ve fakultní nemocnici v Ostravě

NEWS
Uložit Uložené

Současní dozorci Vězeňské služby, jeden bývalý dozorce, laborantka. Takové, mimo jiných, byly profese obětí ostravského masakru.

Dnes jste v poledne slyšeli jednu z osmi tisíc sirén, jejichž zvuk připomínal hrůznou událost.  Strach, zmatek a smrt rozpoutal svým jednáním v úterý 10. prosince po sedmé hodině ranní Ctirad Vitásek, nyní známý jako masový vrah z fakultní nemocnice v Ostravě.

Zde, ve třetím patře v čekárně na traumatologickém oddělení, usmrtil  šest lidí na místě a tři zranil, z nichž dva těžce. Jedna těžce zraněná paní nakonec svým zraněním podlehla. MF Dnes zjistila, kým oběti jednoho z největších českých masakrů během svých životů byly.

Doporučeno
Nezvykle tichá Ostrava. Prosluněné město tiše truchlilo za oběti masakru ve fakultní nemocnici Nezvykle tichá Ostrava. Prosluněné město tiše truchlilo za oběti masakru ve fakultní nemocnici 11. prosince 2019 10:00

Dva pracovníci vězeňské služby a jeden bývalý

Osud tomu tak chtěl, aby se ten den v čekárně sešli dva členové Vězeňské služby. Do nemocnice šli neozbrojení, neměli důvod s sebou brát zbraně. Mladší z nich, devětatřicetiletý Petr Šorm, byl řidičem ostravské vazební věznice. Druhý, devětačtyřicetiletý Petr Lang, pracoval jako strážný v Ostravě-Heřmanicích.

Jak zmiňuje článek MF Dnes, první zmíněný šel k doktorovi s poraněným kotníkem, druhý doprovázel svou třináctiletou dceru. Ani jeden z nich se už domů nevrátil. Šorm ke své manželce, shodou okolností onkoložce z fakultní nemocnice a devítiletému synovi. Zemřel na místě. Lang umíral před očima své dcery, jelikož jeho včasná reakce, když chránil dceru před kulkou, ji život zachránila a jemu zase pomalu brala. V kritickém stavu jej operovali.

„Zoufale jsme se snažili muže zachránit, bojovali jsme asi hodinu a půl, ale jeho zranění byla tak devastující, že nebylo v lidských silách mu pomoci,“ řekl MF Dnes hrudní chirurg Marcel Mitták, muž z urgentního příjmu, který jej operoval.

Petr Šorm stavil se svou manželkou dům. Jeho smrtí zdevastovaní kolegové se zařekli, že jeho manželce pomůžou dům dostavit. Rodině Petra Langa zase přislíbila pomoc Základní škola Ivana Sekaniny v Ostravě-Porubě, kam jeho dcera chodila. Instituce vyhlásila sbírku a založila transparentní účet.

Třetím mužem, který také zesnul na místě, byl šestačtyřicetiletý motorkář Robert P., který, podle informací MF Dnes, opustil Vězeňskou službu před deseti lety.

Doporučeno
Ostrava uctí oběti útoku zhasnutím dominant města. Primátor chce státní smutek Ostrava uctí oběti útoku zhasnutím dominant města. Primátor chce státní smutek 10. prosince 2019 12:45

Laborantka krevního centra

Další obětí, která zahynula nedlouho po střelbě, byla čtyřiašedesátiletá zdravotnice Dana Telnarová. Žena pracovala 40 let v krevním centru fakultní nemocnice, kde se starala o přípravu krve k operacím. Byla babičkou na plný úvazek, v poslední době ji ale zpomalil malíček, který měla zlomený, a musela s ním do nemocnice.

„Bude chybět celé naší rodině. Byla oddaná své práci, připravovala krev na operace pro lidi, kteří ji potřebovali. Odmala jsem k ní vzhlížela," uvedla MF Dnes dcera Sylva Chmelařová.

Dva mladí lidé

O život přišli na místě i dva osmadvacetiletí mladí lidé. Mladá žena, která byla brutálně zavražděna střelou do oblasti hlavy a krku. Na brutalitě přidává činu i to, že zrovna seděla na vozíku, tudíž i kdyby chtěla, nemohla utéct. Druhou obětí, která byla o život připravena stejným způsobem, byl Oskar Janiak, jehož rodina se s ním podle parte v patře, jak uvedla MF Dnes, rozloučí ve středu ve smuteční síni krematoria v Slezské Ostravě.

Doporučeno
Ostravský masakr má sedmou oběť, žena podlehla těžkým zraněním Ostravský masakr má sedmou oběť, žena podlehla těžkým zraněním 12. prosince 2019 18:11

Žena v kritickém stavu

Poslední obětí byla osmašedesátiletá žena, jež utrpěla poranění hlavy. Doktoři se v nemocnici snažili dělat, co se dalo, ve středu však mohli pouze konstatovat zhoršení jejího stavu a ve čtvrtek smrt. Pokud se dá nazvat cokoliv v tomto případu jako pozitivní aspekt, bude to nejspíš skutečnost, že jsou ženiny orgány vhodné k transplantaci. Bude tak schopna posmrtně zachránit jiný život.

Druhou pozitivnější zprávou by mohlo být také to, že se nemocnici, která také vyhlásila sbírku pro všechny oběti střelby a pozůstalé, podařilo na účtu nastřádat více než tři miliony korun.

Domů
Sdílet
Diskuse