Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 25. 10. 2020 svátek má Beáta

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
News
0
Vojtěch Vanda
1. červenec 2020, 18:27
Čas čtení: 1:42
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Poslanci znovu projednávají povolení eutanazie v České republice. Mělo by zahrnovat i paliativní péči

Poslední návrh neprošel sněmovnou v roce 2016.

Vojtěch Vanda
1. červenec 2020, 18:27
Čas čtení: 1:42

Poslanecká sněmovna bude znovu projednávat nový návrh uzákonění eutanazie v České republice. Návrh podali poslanec Lukáš Bartoň za Pirátskou stranu a poslankyně Věra Procházková za hnutí ANO. Novela má těžce nemocnému pacientovi umožnit, za velmi přísných podmínek, asistovaně zemřít podle jeho přání. Zákon navíc zavádí paliativní péči pro všechny.

 

 

„Je zcela nepřípustné, aby společnost na kohokoliv tlačila, aby opustil tento svět. Na druhou stranu neustále zavíráme oči před určitou skupinou nevyléčitelně nemocných pacientů, kteří touží své trápení ukončit, zemřít klidně a důstojně. Dnes tito lidé nemají legální možnost, jak toho dosáhnout, odpíráme jim tak možnost odchodu ze světa dle jejich přání,“ píše v tiskové zprávě Bartoň. 

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1343 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
První týden 0 Kč, potom 55.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Jako dítě zápasil s medvědem a Ronaldo mu dává rady. Přečti si 10 zajímavostí o UFC hvězdě Khabibu NurmagomedoviJako dítě zápasil s medvědem a Ronaldo mu dává rady. Přečti si 10 zajímavostí o UFC hvězdě Khabibu Nurmagomedovi
Večírek během lockdownu pro 80 lidí či výlet k moři aneb politici, kteří museli kvůli koronaviru rezignovatVečírek během lockdownu pro 80 lidí či výlet k moři aneb politici, kteří museli kvůli koronaviru rezignovat
Těmto známým českým osobnostem nevěř. Šíří dezinformaceTěmto známým českým osobnostem nevěř. Šíří dezinformace
VÍCE

Připomíná, že kvůli eutanazii musí obvykle těžce nemocní lidé utíkat za hranice jako psanci. „Eutanazie je v Evropě povolena v Belgii, Nizozemsku a Lucembursku. Asistovaná sebevražda je možná i ve Švýcarsku a Německu. Další státy jako Španělsko a Portugalsko o legislativě jednají. Je jen na nás, zda se Česká republika přidá k těmto zemím a přestaneme přehlížet přání pacientů v terminálním stádiu nemoci, nebo zda i nadále budou tito lidé nuceni umírat dle představ menšinové části společnosti či utíkat přes hranice,“ doplňuje poslanec.

 

 

Nový návrh zákona by měl však poprvé řešit i paliativní péči, tedy péči o lidi, kteří trpí nevyléčitelnou chorobou už v pokročilém stádiu. „Návrh zákona řeší i problematiku neadekvátní či marné léčby, která již pacientovi nepřináší prospěch. Stejně tak se zabývá oblastí takzvané paliativní sedace, která je v předkládané legislativě definovaná jako terminální tišení bolesti,“ uvádí Bartoň a připomíná, že je zde stále jistý počet nevyléčitelně nemocných, kteří by kvůli komplikacím, které jim nemoc přináší, stejně raději zvolili asistovanou sebevraždu.

 

Takoví lidé by museli projít procesem schvalování„Pacient musí podávat předběžnou žádost a poté i kvalifikovanou žádost. Lékař musí stav pacienta a jeho nemoc konzultovat s dalším odborným lékařem a případně ještě i jedním dalším konzultujícím doktorem, přičemž zde musí být shoda lékaře a konzultujícího lékaře na vhodnosti asistované smrti, jinak nemůže být provedena,“ popisuje Bartoň. V případě nastalého sporu by jej řešila určená etická komise.

 

 

Návrh počítá s tím, že cestou eutanazie se může vydat pouze pacienti zletilí a svéprávní, kteří tak konají bez nátlaku a dobrovolně, jsou nevyléčitelně nemocní v důsledku úrazu nebo nemoci a věda zatím neví, jak se s tím vypořádat. Každopádně kdyby si to do provedení rozmyslel, má právo, klidně i ústně, proces odvolat. Stejně tak lékař, který nechce asistovanou sebevraždu provádět, to provádět nemusí, a zaměstnavatel ho do toho nebude moci nutit.

 

Předlohu bude řešit Poslanecká sněmovna, avšak už teď není jasné, jestli se stihne návrh projednat do konce volebního období. Poslední návrh se zamítl v roce 2016.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: pxfuel.com/CC0 Tagy: česko, eutanazie
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
2
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
News
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.