Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 24. 11. 2020 svátek má Emílie

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
25
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
News
25
Vojtěch Vanda
20. říjen 2020, 13:03
Čas čtení: 2:54
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

„Fotbaloví“ iniciátoři protestu v Praze: Nejeli jsme dělat výtržnosti, nechali jsme se zbytečně vyprovokovat policií

Iniciátoři protestů z řad fotbalových fanoušků, kteří se v neděli objevili na Staroměstském náměstí, se k událostem po skončení demonstrace veřejně vyjádřili na fanouškovském webu.

Vojtěch Vanda
20. říjen 2020, 13:03
Čas čtení: 2:54

„Rádi bychom oznámili, že do Prahy jsme rozhodně nejeli s vidinou nějakých výtržností ani páchání jakéhokoliv jiného protiprávního jednání,“ začíná otevřené vyjádření fotbalových fanoušků skrze portál supporters.cz, v němž iniciátoři nedělního protikoronavirového protestu na Staroměstském náměstí v Praze bilancují jeho průběh.

 

Mimo jiné uvádí, že konflikt vyvolat nechtěli, že jej naopak vyvolali nastrčení policejní provokatéři, a že celkový zásah policie byl fiaskem.

 

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1436 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 55.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Hned na úvod iniciátoři z řad fotbalových fanoušků, jejichž organizace na nedělní akci probíhala skrze web supporters.cz, uvedli, že žádný konflikt vyvolat nechtěli, ale přiznali část viny na roztržkách v tom smyslu, že se nechali „zbytečně vyprovokovat policií.“ 

 

„Jsme si vědomi toho, že kdyby na demonstraci nebyla početná skupina aktivních fanoušků, možná by k situaci takových rozměrů nedošlo,“ píší, přičemž připojili tvrzení, která měla dokázat, že ne policisté, ale zástupci zapálených fotbalových fanoušků byli oběťmi rozruchu po demonstraci.

Mediální masáž

Počáteční chybou bylo podle nich tvrzení médií a dalších komunikačních kanálů, že se do Prahy přijedou vyřádit chuligáni a ultras jednotlivých klubů. Takové tvrzení podle nich vzbudilo hysterii a nervozitu ještě před samotným uspořádáním demonstrace, na které si přáli pokojný průběh.

 

„Od samého začátku se nám všichni snažili házet klacky pod nohy, což potvrdila i Policie České republiky ve svém prohlášení, které večer po demonstraci zveřejnili - od začátku upozorňovali organizátorku, že se jedeme do Prahy ‚porvat‘,“ stěžují si iniciátoři v prohlášení.

 

Na mediální masáž měla posléze navázat masáž policejní, během které měli být fanoušci „zdržováni, odstavováni a auta byla prohledávána psy,“ ze kteréžto akce měla police zabavit zbraně, o kterých informovala. Podle iniciátorů se však jednalo buď o věci denní potřeby typu švýcarského nože nebo legální zbraně, které měli v autě po cestě do Prahy. Což nutně nemuselo znamenat, že s nimi půjdou na demonstraci.

 

Policejní provokace

Po pokojném protestu nastaly další komplikace. „Po několika proslovech jsme pak byli informováni, že policie vyzvala k rozpuštění demonstrace. Bylo nám oznámeno, že náměstí máme opustit z bezpečnostních důvodů pouze omezeným počtem ulic. Najednou teda asi bylo úplně jedno, že se všech 2000 lidí narve na jedno místo, aby mohli vyjít z náměstí, najednou se na nějaká opatření nepohlíželo,“ přemýšlí organizátoři.

 

 

Zde měly začít pořádné problémy„Během opouštění náměstí jsme zjistili, že několik z vyjmenovaných ulic, kterými se náměstí mělo opustit, bylo úmyslně zablokováno a policisté zde čekali na záminku k zákroku,“ stojí v prohlášení. V tuto chvíli měli na scénu nastoupit policejní provokatéři, jejichž úkolem bylo roztržku údajně rozdmýchat. 

 

„Skrytí policisté házeli plastové koše na své kolegy z pořádkové jednotky, nastrčená policistka dala před davem facku jednomu z demonstrantů, policie provedla první zákrok, naběhla do davu, část nastrčených provokatérů se za nimi schovala a následně nastoupili do policejních aut a odjeli,“ uvádí, načež kritickým momentem mělo být vhození rozbušek policisty u kostela sv. Mikuláše, kde se fotbaloví fanoušci rozhodli, že pomohou „obyčejným lidem“.

 

„Došlo k několika vzájemným útokům, kdy policii rozhodně nešlo o to rozehnat dav a uklidnit situaci, jako spíše o to vyburcovat dav před televizními kamerami k dalším náběhům. Následně policie zablokovala zepředu jednu z ulic, kterou se dalo náměstí opustit a zezadu najela s vodním dělem, které začalo stříkat po účastnících,“ tvrdí.

 

 

Policejní fiasko, tvrdí účastníci z řad fotbalových fanoušků

Závěrem prohlášení iniciátoři uvedli, že se distancují od jakéhokoliv spojování s vyvoláváním konfliktu. Zároveň nesouhlasí s tvrzením ministra vnitra Jana Hamáčka, že byl protest ze strany policie zvládnutý a přiměřený. „Je pro nás nepochopitelné, že se něco takového může dít v demokratické společnosti, a ještě pod záštitou vlády a dalších ústavních představitelů naší země,“ ukončují.

 

Na demonstraci na Staroměstském náměstí protestovalo podle čísel prvního náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška na 2 000 lidí, mezi nimiž bylo asi 400 fotbalových chuligánů. Akce byla kontrolována asi tisícovkou policistů z celých Čech a Vysočiny. Demonstrace si nakonec vyžádala na dvě desítky zraněných policistů, čtrnáct účastníků protestu čeká trestní řízení.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
23
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
News
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.