Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 4. 12. 2020 svátek má Barbora, Barbara

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Politika - Česko
3
Tereza Šnajdrová
27. říjen 2020, 18:09
Čas čtení: 2:13
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Uznávaný lékař a nový ministr zdravotnictví Jan Blatný bránil rodičům navštěvovat jejich děti. Kdo je tento záhadný muž?

Jan Blatný vystřídá ve funkci ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Jaký příběh má tento uznávaný lékař a náměstek brněnské fakultní nemocnice?

Tereza Šnajdrová
27. říjen 2020, 18:09
Čas čtení: 2:13
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Je tomu jenom měsíc a pár dní, co byl na post ministra zdravotnictví dosazen epidemiolog Roman Prymula. Kvůli noční schůzce, na kterou vyrazil minulý týden s předsedou hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem a porušil tak vládní nařízení, byl však nyní donucen rezignovat. Ve funkci by ho měl nahradit lékař a náměstek brněnské fakultní nemocnice Jan Blatný. Co o tomto záhadném muži víme?

 

Uznávaný lékař a primář dětské hematologie

Blatný vystudoval všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde nakonec také zůstal. V současné době působí jako primář dětské hematologie a náměstek pro pracoviště Dětské nemocnice. Podle ředitele FNB je Blatný vynikající lékař, který bude nemocnici sice chybět, ale určitě je správným člověkem pro funkci ministra zdravotnictví.

 

„Je to vynikající pediatr a náměstek pro Dětskou nemocnici. Samozřejmě je nyní situace velmi těžká pro kohokoliv, ale znám ho už 25 let, tak jsem přesvědčen, že pokud bude ministrem, bude to správný člověk," řekl pro Reflex. Nevadí prý ani to, že Blatný není epidemiolog, neboť současnou situaci lze prý označit za medicínský problém.  

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1472 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 55.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Kladně ho hodnotí i poslanec a nemocniční náměstek Vlastimil Válek. „Je to slušný, pracovitý a inteligentní lékař. Jeho oddělení má velmi dobrou pověst. Práci dělá dobře,“ řekl a dodal, že jako ministr by určitě udělal pro zemi maximum. „Udělá maximum stejně jako každý další lékař, který by tam seděl a byl by ochoten udělat cokoliv, aby to dobře fungovalo,“ doplnil Válek.

Odborník s mezinárodními zkušenostmi

Ačkoliv nemá Blatný žádné zkušenosti s prací ministra, do karet mu hraje také fakt, že jako primář intenzivně spolupracuje i s mezinárodními odborníky a nemocnicemi po celém světě, což vyzdvihl také premiér Andrej Babiš. 

 

Politolog Jan Kubáček následně uvedl, že sázka na uznávaného lékaře byla dobrou volbou. „To, že to bude profesionál, klidný a do jisté míry nenápadný člověk, který je hlavně ochotný se obětovat, je pro politiky jednoznačně výhoda,“ řekl pro Blesk. Češi podle něj také upřednostňují ve vysokých funkcích odborníky, a to i za předpokladu, že je nemusí znát. 

 

Ani Blatný se nevyhnul kontroverzi

Kolem nového ministra zdravotnictví je však i nějaká kontroverze. Podle Ligy lidských práv prý nebyl za jeho funkce rodičům umožňován vstup do areálu nemocnice, a tak nemohli navštívit svoje hospitalizované děti. Na některé z nich prý dokonce zdravotnický personál zavolal městskou policii, která nakonec uznala pochybení.

 

Blatný se sice odkazoval na web, na kterém bylo uvedeno, že hospitalizované dítě smí navštívit pouze jedna osoba, avšak podle právníků není možné omezit přístup k dítěti i druhému z rodičů. „Oba zákonní zástupci vykonávají rodičovská práva a ta může omezit pouze soud, ne rozhodnutí nemocnice. Zdůrazňujeme, že odpírání kontaktu mezi rodiči a dětmi je velmi závažný zásah do jejich práv, který má dopad na psychiku dítěte i na průběh léčby. Takový zásah nelze jen povrchně odůvodnit rizikem šíření koronaviru, zvlášť když existují méně extrémní opatření,“ okomentovala omezování návštěv Liga lidských práv.

 

K situaci se nakonec vyjádřila i  zmocněnkyně vlády pro lidská práva Helena Válková, která uvedla, že „v době epidemie COVID-19 Ministerstvo zdravotnictví explicitně vyjmulo doprovod hospitalizovaných dětí ze zákazu návštěv ve zdravotnických zařízeních. Namísto poskytnutí relevantních informací podle zákona se rodičům dostává výmluv, proč naplnění jejich zákonných práv a práv jejich dětí není možné, respektive vhodné.“

 

Podle ní se tento problém nevyskytoval pouze v době pandemie, ale rodiče si na něj stěžovali i v předchozích letech. V návaznosti na něj pak ministerstvo zdravotnictví bylo nuceno vydat nové metodické doporučení k vyjasnění nesrovnalostí, jenž se v praxi objevují při poskytování zdravotní péče nezletilým pacientům.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: reflex.cz, idnes.cz, blesk.czNáhledový obrázek: facebook.com/FNBrno Tagy: Koronavirus, ministr zdravotnictví, Jan Blatný
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
0
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.