Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 24. 2. 2021 svátek má Matěj, Matyáš

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News
5
Vojtěch Vanda
26. leden 2021, 18:01
Čas čtení: 1:48

Kdy se otevřou školy? Některé snad i v pátém stupni PES, zbytek si bude muset počkat

Nynější koronavirová situace prezenční výuce stále nenasvědčuje.

Vojtěch Vanda
26. leden 2021, 18:01
Čas čtení: 1:48
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek

Epidemická situace, která v České republice vládne, prezenčnímu studiu žáků nenasvědčuje, předávání pololetního vysvědčení se přesto blíží. Ministr školství Robert Plaga (ANO) v pondělním vysílání Radiožurnálu nicméně přiblížil, jak by si v druhém pololetí představoval návrat školáků do lavic, přestože nyní platí stále stejná pravidla jako při vstupu do 5. stupně. Tudíž fungují pouze mateřské školy a 1. a 2. třídy základních škol.

 

 

Mateřské školy s 1. a 2. třídy základních škol ve školách, zbytek distančně. Takto naordinoval vyučování žákům základních a středních škol 5. stupeň protiepidemického systému PES, jenž vešel v platnost 4. ledna. A tento způsob vyučování jim vydrží i přes pololetní vysvědčení, které se bude „předávat“ ve čtvrtek.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1736 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Jak se bude pokračovat dál se snažil nejprve přiblížit ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), když v neděli uvedl, že se zbytek 1. stupně základních škol do tříd stoprocentně nevrátí do půlky února. Na toto vyjádření reagoval ministr Plaga ve vysílání Radiožurnálu. „Musíme respektovat rozhodnutí zdravotníků. Byť bych si přál, aby co nejvíce dětí studovalo prezenčně, uvědomuji si složitost situace. Uvedené ročníky znamenají v souhrnu tři sta tisíc dětí,“ uvedl

 

 

Plaga však na svém Twitteru informoval, že se s úpravou školské části matice pro PES 2.0 možná podaří dostat do škol více žáků„Úpravy (...) počítají nejen s možností návratu maturantů, resp. závěrečných ročníků SŠ a ZŠ, ale podařilo se nám s ministerstvem zdravotnictví domluvit i na provozu malotřídních škol už ve stupni 5,“ tweetoval.

 

K tomu se však váží i další opatření. „Chceme zajistit způsob testování maturantů neinvazivními kloktacími testy. Jen v případě maturantů hovoříme o sto tisících studentů, kteří by měli být testováni, což je složitá logistická situace,“ dodal Plaga v rozhovoru. Přesto si je vědom toho, že samotný návrat se může uskutečnit až v momentě, kdy se epidemická situace ustálí, a kdy k tomu ministerstvo zdravotnictví svolí.

 

Pololetní vysvědčení se známkami i bez

Letošní pololetní vysvědčení bude pro mnohé žáky zvláštní. Ministerstvo školství totiž doporučilo se v možných případech vyhnout známkování, ale hodnotit studenty slovně„Doba je tak těžká, že je potřeba zhodnotit specifičnost situace každé rodiny – a to je lepší přes slovní hodnocení,“ tlumočil stanovisko ministerstva školství Plaga.

 

Třicet procent škol se podle jeho vyjádření nakonec rozhodlo ke kompromisu, a známky se slovním hodnocením zkombinují, podle údajů České školní inspekce se ale zůstane u normálního známkování ve většině škol kvůli přání rodičů. Žáci posledních ročníků škol, tedy deváťáci, dostanou hodnocení pouze ve formě známek tak jako tak, jelikož jej potřebují ke přijímacím řízením na střední školy. 

 

Předání vysvědčení ve fyzické formě se dočkají pouze prvňáci a druháci na základních školách. Zbytek žáků dostane vysvědčení elektronicky.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: FOTO TASR - František Iván Tagy: česko, školy, Robert Plaga, koronavurus
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.