Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Středa 23. 6. 2021 svátek má Zdeňka

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News

Toto je volební program Pirátů a STAN. Slibují razantní boj s korupcí a důraz na klima

Program nejsilnější koalice unikl na internet.

Adam Smeták
18. květen 2021, 9:54 Čas čtení: 2:20
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Toto je volební program Pirátů a STAN. Slibují razantní boj s korupcí a důraz na klima
Zdroj: se svolením České pirátské strany
News
6
Adam Smeták
18. květen 2021, 9:54
Čas čtení: 2:20

Toto je volební program Pirátů a STAN. Slibují razantní boj s korupcí a důraz na klima

Program nejsilnější koalice unikl na internet.

Adam Smeták
18. květen 2021, 9:54
Čas čtení: 2:20
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Toto je volební program Pirátů a STAN. Slibují razantní boj s korupcí a důraz na klima
Zdroj: se svolením České pirátské strany

Koalice Pirátů a STAN má v úterý oficiálně zahájit volební kampaň, představit logo a svůj program. Ten ale ještě před samotným představením unikl na internet. Koaliční uskupení, které již několik týdnů poráží v předvolebních průzkumech různých agentur dosud nejsilnější hnutí ANO, v něm slibuje razantní boj s korupcí a důraz na klima.

 

Na zatím testovacím webu představili jak kompletní program tak jeho shrnutí, které načteš během čtyř minut. Programovými body Pirátu a STAN jsou digitální revoluce, moderní ekonomika, rovnocenné regiony, razantní boj s korupcí, důraz na klima, profesionální stát, sebevědomá a bezpečná země nebo jistota péče a pomoci.

 

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 2108 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
Tyto ženy zvažují kandidaturu v prezidentských volbách 2023Tyto ženy zvažují kandidaturu v prezidentských volbách 2023
TOP 5 nejhorších hospod v Brně: marihuanový závan, rozbité toalety, posprejované stěny a hnusné pivoTOP 5 nejhorších hospod v Brně: marihuanový závan, rozbité toalety, posprejované stěny a hnusné pivo
Většina mužů přichází až za pět minut dvanáct a pak se diví, proč jim žena utekla s milencem, říká sex koučka Gaia (Rozhovor)Většina mužů přichází až za pět minut dvanáct a pak se diví, proč jim žena utekla s milencem, říká sex koučka Gaia (Rozhovor)
VÍCE

Digitalizace a rovnost regionů

Piráti a STAN chtějí výrazněji digitalizovat státní správu, připravit uživatelsky přívětivé služby, které nebudou pro občana přítěží a celkově digitálně propojit úřady. „Čas a peníze ušetří občané, firmy, ale i úřady. Ty budou mít čas věnovat se jednotlivcům ve složitých případech, anebo dojít k zeštíhlení, které nám tu slibují už celé generace politiků,“ stojí v programu.

 

Koalice se chce věnovat také regionům, ve kterých vidí  rostoucí chudobu, sílící frustrace či nárůst sociálně patologických jevů. „Znatelně prospěje také změna stavebního zákona, zákon o dostupném bydlení a prevence ztráty domova, vyšší dostupnost služeb, zdravější životní prostředí, lepší kondice krajiny či podpora lokálního zemědělství a malých a středních farem,“ vypočítávají.

 

 

Moderní ekonomika a boj proti korupci

Piráti a STAN v programu tvrdí, že chtějí zdejší montovnu proměnit v mozkovnu. Chtějí aktualizovat školství, podpořit výzkum a sblížit ho s firmami, snížit administrativní zátěž, zjednodušit vytváření pracovních míst a zakládání firem nebo podporovat pružné pracovní podmínky s ohledem na nutné sladění pracovního a osobního života. 

 

Koalice chce (stejně jako všechny předešlé vlády) zatočit také s korupcí. „Stovky státních miliard se točí v bludném kruhu. Vyrvat je zpět znamená přistoupit k němu ze všech stran – komplexními a praktickými nástroji, které fungují vyspělým zemím jako Británie či Nizozemí,“ píše.

 

Piráti a STAN chtějí zprůhlednit hospodaření státu, zregulovat lobbing a kontrolovat spíše podvody než omyly. Prioritou je pro ně zákon na ochranu oznamovatelů korupce, zvýšení nezávislosti soudů a vedoucích státních zástupců, ale i postavení veřejnoprávních médií mimo politické vlivy.

 

Důraz na klima

Koalice si je vědoma dopadů změny klimatu. Hodlá proto stovky miliard z evropských investic využít k přechodu na udržitelné hospodářství, splnit závazky Pařížské dohody a posunout zemi k moderní správě a ekonomice. Chtějí konec spalování uhlík roku 2033, modernizaci energetiky, průmyslu a dopravy na nízkoemisní a dlouhodobě udržitelné formy.

 

„I když se podaří změnu klimatu řešit, její dnešní důsledky jen tak nezmizí. Musíme tedy krajině ulevit i jinak. Omezíme betonování a odvodňování krajiny, zabráníme kanálu Dunaj-Odra-Labe. Podpoříme ekologické zemědělství a poctivou péči o půdu. Lesy budeme měnit na pestřejší a odolnější. Rozšíříme chráněná území. Do měst dostaneme více zeleně,“ tvrdí.

 

 

Sebevědomá a bezpečná země

Koalice chce zpět respekt Česka ve světě. „Okopávání bruselských kotníků a lokální politikaření namísto řešení společných problémů v době, kdy od EU přijímáme fůru pomoci, působí až podrazácky,“ uvádí. Chtějí se aktivně stavět za lidská práva a orientovat na evropské a světové demokracie. Plánují posílit spojenectví v NATO a zvýšit důraz na obranu země.

 

 

Jistota péče a pomoci

Programovou prioritou je také zvýšení kvality školství, zajištění správného rozvoje dětí, i pokud jde o sport nebo stravu v jídelnách. Koalice chce zajistit účinnou zdravotní péči včetně duševního zdraví a stabilizovat důchodový systém a umožnit strávit každé období života v domácím prostředí.

 

„Je třeba též pomáhat se začleněním lidí na okraji společnosti, hledat cesty z exekucí, zajistit prevenci sociálních problémů, vyřešit bytovou nouzi. Všem se nám to vrátí nejen v penězích – rychlá pomoc předchází vyšším výdajům v budoucnu, ale i dlouhodobým pádům na dno. Zatím jsme takovému ideálu stále daleko,“ zakončují.

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: se svolením České pirátské strany
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít