Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
17. července 2021 v 9:30
Čas čtení 4:28
Kamila Šebestová

Sportovkyně jsou často tak podvyživené, že nemají menstruaci. Transvzpěračka na olympiádě v tomto nemá výhodu, vysvětluje vědec

Sportovkyně jsou často tak podvyživené, že nemají menstruaci. Transvzpěračka na olympiádě v tomto nemá výhodu, vysvětluje vědec
Zdroj: Getty Images/Hannah Mullan, s povolením Milana Sedliaka
SPORT LETNÍ OLYMPIJSKÉ HRY 2020 LGBTQ+ LIDÉ
Uložit Uložené

Sportovní výzkumník Milan Sedlák nám objasnil, proč Laurel Hubbard dovolili zúčastnit se olympijských her v ženské kategorii. Ženská vzpěračka je první transgender sportovkyně, která kdy soutěžila na olympiádě.

„Je to špatný vtip,“ tvrdí soupeřky transgender vzpěračky Laurel Hubbard o její účasti na letošních olympijských hrách. Tvrdí, že by v ženské kategorii soutěžit neměla. Na tu se však kvalifikovala zdvihem váhy 185 kil. Kromě toho splnila podmínku dostatečně nízké hladiny testosteronu. Ta by měla u ženských sportovkyň dosahovat méně než 10 nanomolů na litr krve nejméně 12 měsíců před soutěží.

Přesto však soupeřky protestují. Více než 25 tisíc lidí podepsalo petici proti tomu, aby se olympijských her zúčastnila Laurel Hubbard. Stěžují si na to, že Laurel předtím soutěžila v mužské kategorii, po tranzici ve svých 35 letech ji přeřadili do ženské sekce.

Jsou iniciátoři petice transfobové? Je férové nutit sportovkyně, které se cítí jako ženy, aby soutěžili v mužské kategorii? Na komplexní „trans otázku“ účasti Laurel Hubbard na letošní olympiádě jsme se ptali odborníka na sportovní výzkum docenta FTVŠ Milana Sedláka.

V tomto článku si přečteš:
 • Zda je férové, aby transgender vzpěračka soutěžila v ženské kategorii.
 • Zda ji mohou soupeřky porazit.
 • Jaké má Laurel Hubbard výhody proto, že se narodila do mužského těla
 • Proč nemají profesionální sportovkyně menstruaci.
 • Jak sportovní výkon ovlivňuje testosteron.
 • Zda může být žena silnější než muž.

Transgender sportovci a sportovkyně tu vždy byli a budou. Není to zřejmě poprvé, co se někdo z nich snaží zúčastnit olympijských hrách. Co je v případě Laurel Hubbard jiného? To, že se k transgender identitě přiznala?

Poměrně často dochází ke změně pohlaví mimo sport, po tranzici se už dost atletů profesionálnímu sportu nevěnuje. Teprve po kariéře se často přiznají k transgender identitě. Na olympiádě se stalo poprvé, že chce závodit žena, která se narodila do mužského těla.

Laurel Hubbard, trans, LGBT+
Zdroj: Getty Images/Hannah Peters

Proč je to tento rok poprvé?

Účast Laurel Hubbard pravděpodobně ovlivnil případ intersexuální běžkyně Caster Semenyové, která si stěžovala na to, že ji velmi často testovali pro její rodovou identitu. Tvrdila, že jí to psychicky ublížilo. Organizátoři olympiády se tedy rozhodli akceptovat Laurel Hubbard pravděpodobně i na základě tohoto případu. Olympiáda není jen sportovní událost, má i sociální rozměr. Dávají si pozor na rovnost, i proto ji akceptovali. V každém případě je obtížné dosáhnout úspěchu jako transgender sportovec.


Proč? 

Dost záleží na tom, zda jste si prošli tranzicí z muže na ženu nebo naopak, ze ženy na muže. V tom prvním případě, podobně jako u Laurel Hubbard se očekává jistá výhoda. Při tranzici ze ženy na muže zase nevýhoda.

Doporučeno
Infografika: Patříme na Západ? V těchto pěti právech LGBTQ+ osob stále zaostáváme Infografika: Patříme na Západ? V těchto pěti právech LGBTQ+ osob stále zaostáváme 9. května 2024 v 16:00

Je to zejména proto, že člověk svůj tělesný rozvoj překonal v určitém pohlaví. Transgender vzpěračka má stále mužskou kostru a také vyšší hladinu testosteronu. Proto se její soupeřky ozývají a tvrdí, že to není fér.

Laurel Hubbard však podstoupila testy hladiny testosteronu, na základě kterých jí povolili, aby se her zúčastnila. Musela mít méně než 10 nanomolů na litr krve, aby ji klasifikovali.

Problém je v tom, že i když má Laurel například devět nanomolů, už i to je výrazný rozdíl oproti jiným ženským soupeřkám. Tehdy je hladina testosteronu téměř na úrovni muže, kteří mají od deset více.

Když jsme organizovali výzkum a měřili jsme hladinu testosteronu u cvičících žen, nejvyšší byla kolem 2,8. Průměrná hodnota byla kolem 1,7 nanomolů na litr.

Laurel Hubbard, olympiáda
Zdroj: Getty Images/Dan Mullan

Jakou roli při výkonu sehrává testosteron? Předurčuje muže k tomu, aby byli silnější?

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční
1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 100399 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

 • Zda je férové, aby transgender vzpěračka soutěžila v ženské kategorii.
 • Zda ji mohou soupeřky porazit.
 • Jaké má Laurel Hubbard výhody proto, že byla kdysi muž.
 • Proč nemají profesionální sportovkyně menstruaci.
 • Jak sportovní výkon ovlivňuje testosteron.
 • Zda může být žena silnější než muž.
Domů
Sdílet
Diskuse