Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
15. března 2022 8:22
Čas čtení 1:38
Tereza Patočková

Žena vběhla do vysílání ruské televize s transparentem „stop válce“. „Dřív jsem také dělala propagandu, stydím se za to,“ řekla

Žena vběhla do vysílání ruské televize s transparentem „stop válce“. „Dřív jsem také dělala propagandu, stydím se za to,“ řekla
Zdroj: TASR/AP (ilustrační foto)
NEWS RUSKO VÁLKA NA UKRAJINĚ
Uložit Uložené

Žena, která vběhla do živého vysílání ruské televize s transparentem „stop válce“, byla zadržena. Před svým činem natočila video, kde říká, že dřív v televizi také pracovala. Bývalou moderátorku se od zatčení údajně nedaří lokalizovat.

Marina Ovsjanikovová vtrhla do jednoho z nejsledovanějších zpravodajských pořadů v hlavním vysílacím čase. Objevila se za zády slavné moderátorky Jekatěriny Andrejevové a roztáhla transparent s nápisem: „Zastavte válku, nevěřte propagandě, tady vám lžou“.

Bývalá novinářka byla po svém činu zatčena, informuje BBC.

Dle editora investigativního serveru Medusa, Kevina Rothrocka, je Ovsjanikovová již deset hodin po zatčení stále nezvěstná a právníci z lidskoprávního projektu OVdInfo se s ní nemohou spojit ani jí od zatčení lokalizovat.

Marina Ovsjanikovová před svým činem natočila na Twitter video, kde vysvětluje, kým je a proč se pro svůj čin rozhodla. Uvedla například, že sama dříve pracovala na propagandistickém televizním kanálu. „Bohužel v posledních letech jsem pracovala na Prvním kanálu ruské státní televize a zabývala jsem se kremelskou propagandou, teď se za to velice stydím,“ říká bývalá moderátorka Marina Ovsjanikovová ve videu. Informoval o tom Deník N.

Doporučeno
Která opatření ještě platí? Respirátor musíš nosit jen v MHD a nemocnicích, do klubu můžeš bez omezení Která opatření ještě platí? Respirátor musíš nosit jen v MHD a nemocnicích, do klubu můžeš bez omezení 14. března 2022 17:33

Mlčeli jsme v roce 2014, kdy to všechno začínalo. Nevyšli jsme na demonstrace, když Kreml otrávil (opozičního lídra Alexeje) Navalného. Jenom jsme mlčky sledovali tento nelidský režim,“ dodala. 

Ve svém videu také odsuzuje válečnou invazi na Ukrajinu. „To, co se nyní děje na Ukrajině, je zločin a Rusko je agresorem. Odpovědnost za tuto agresi nese jediný člověk – Vladimir Putin,“ uvedla žena, která říká, že je z míšené rodiny Rusů a Ukrajinců. Hanby za bratrovražednou válku se podle ní nezbaví ani další generace Rusů.

Doporučeno
Prapor Azov, hajlující bojovníci a očištění od radikálů. Jejich současný stav nemůžeme s minulostí porovnávat, tvrdí analytici Prapor Azov, hajlující bojovníci a očištění od radikálů. Jejich současný stav nemůžeme s minulostí porovnávat, tvrdí analytici 14. března 2022 9:30

Ruští diváci se na záznam zpětně podívat nemohou. Na obrazovce se jim objeví nápis: „Na žádost zřizovatele je online relace po odvysílání zakázána.

Ruští poslanci začátkem března jednomyslně schválili zavedení trestu až 15letého vězení za šíření z jejich pohledu dezinformací a lživých zpráv o ruské armádě nebo za diskreditaci ozbrojených sil a za výzvy k protiruským sankcím.


Dopad zákona se promítá i do informování médií, dle serveru Seznam Zprávy musel web nezávislého listu Novaja Gazeta, který o incidentu v televizi informoval, konstatovat, že obsah protestního sdělení nemůže zveřejnit. Na fotografii, kterou přetiskl, je text na transparentu zamlžen.

Domů
Sdílet
Diskuse