Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
19. května 2022 12:09
Čas čtení 1:13
Adéla Ježková

Poslanci opět začnou řešit manželství pro všechny

Poslanci opět začnou řešit manželství pro všechny
Zdroj: Getty Images/Ollie Millington
NEWS LGBTQ+ LIDÉ ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Zákon o manželství pro všechny dosud Poslaneckou sněmovnou neprošel. Nyní je téma opět na stole.

Poslanci podle zjištění Seznam Zpráv opět začnou řešit zákon o manželství i pro homosexuální páry, který v minulém volebním období nestihl projít. Dle informací serveru by se pod novelu měli podepsat zástupci téměř všech stran. To ovšem ještě neznamená, že skutečně projde. Hlasování by mělo být volné, kdy se každý poslanec rozhoduje podle sebe bez ohledu na stranický konsenzus.

Detaily se stále vyjednávají, zákon by ale měl být předložen v blízké době. „Náš cíl je stejný od začátku, mít manželství pro gay a lesbické páry, jednoduše pro všechny páry. Jakékoliv jiné řešení je polovičaté,“ uvedl Filip Milde z iniciativy Jsme fér.

Lidovci změnu údajně nepodpoří. Předseda strany a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka se v minulosti několikrát vyjadřoval k tomu, že zrovnoprávnění manželství by představovalo „problém“. „Já do toho promítám pohled na hodnotovou záležitost svazku muže a ženy, který je tady po staletí tak ustaven – jako svazek muže a ženy, který je předpokladem pro vytvoření rodiny. A jiné formy soužití tady řeší registrované partnerství, u kterého jsem připraven vést debatu o tom, jak ho parametricky upravit tak, aby v něm nebyly diskriminační faktory,“ uvedl Jurečka v rozhovoru pro Respekt minulý rok.

Doporučeno
FOTO: Od prvních protestů k manželství pro všechny. Připomeň si klíčové momenty LGBTQ+ lidí FOTO: Od prvních protestů k manželství pro všechny. Připomeň si klíčové momenty LGBTQ+ lidí 17. května 2022 18:35

Právě používání slova „manželství“ bývá mnohdy předmětem kritiky. Některé hlasy ve veřejných debatách připouští narovnání práv, název registrované partnerství by ale podle nich měl být zachován. Tento rozkol je přítomný i na politické scéně – zatímco Piráti žádali „manželství pro všechny“, u Starostů měli někteří s termínem „manželství“ problém. Kompromis přišel až s formulací „rovnoprávné sňatky“.

„Pokud stejnou věc nazýváme pokaždé jinak, tak to není stejná věc. Proč stejnou věc nazývat jinými názvy? Ve finále to je zas dělení lidí do kategorií,“ míní Milde.

Jednotné nejspíše nebude ani hnutí ANO, podle poslankyně Heleny Válkové se ale část hlasů jistě připojí, pokud bude zákon „legislativně lépe zpracovaný než v minulém volebním období“. Tehdy zákon prošel pouze prvním čtením.

Domů
Sdílet
Diskuse