Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
20. května 2022 8:17
Čas čtení 1:12
Radim Šlechta

Nouzový stav se prodlouží do konce června

Nouzový stav se prodlouží do konce června
Zdroj: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
NEWS VÁLKA NA UKRAJINĚ ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Nouzový stav se v souvislosti s migrační vlnou lidí z Ukrajiny prodlouží do konce června.

Sněmovna schválila návrh na prodloužení nouzového stavu o třicet dní. Nově tedy bude trvat do konce června. Pro návrh zvedlo ruku 80 ze 141 přítomných poslanců. Zástupci SPD se prodloužení bránili, ANO chtělo kratší prodloužení. Vít Rakušan na Twitteru zdůrazňoval, že se nouzový stav nedotkne každodenních životů lidí.

Nouzový stav v České republice momentálně trvá od 4. března. Vláda jej vyhlásila kvůli lepšímu zvládání migrační vlny. Sněmovna následně vládě povolila jeho prodloužení až do konce května. Nyní by se po vyhlášení kabinetem měl prodloužit o další měsíc. Vláda chce za těchto třicet dní podniknout v oblasti migrace takové kroky, aby další prodlužování nouzového stavu nebylo potřebné.

„Jen díky němu (nouzovému stavu) můžeme flexibilně pomáhat lidem prchajícím před válkou. Po změnách v legislativě bude příště možné krizi zvládat i bez nouzového stavu,“ napsal na Twitter ministr vnitra Vít Rakušan s tím, že běžné lidi nouzový stav neovlivní.

SPD bylo proti, Babiš se nedostavil

Prodloužení nouzového stavu nepodpořili zástupci SPD. Podle Tomia Okamury vláda podobnými kroky podporuje příchod ekonomických migrantů z Ukrajiny. Podle hnutí ANO chybí vládě dobrá strategie, jak migrační vlnu zvládat. Bývalá vládní strana však vyzdvihla přístup hejtmanů. V první řadě ale zástupci hnutí ANO chtěli, aby se nouzový stav prodloužil o 14 dní, nikoliv o měsíc. Podle vlády by ale kratší nouzový stav mohl pozastavit plnění zásobníků plynu. 

Doporučeno
Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? 3. května 2024 16:55

Několik představitelů se na zasedání Sněmovny nedostavilo. Neobjevil se například ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) nebo ministr školství Petr Gazdík (STAN). Omluvil se také Andrej Babiš (ANO), který momentálně v obytném voze objíždí voliče.

Domů
Sdílet
Diskuse