Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
20. května 2022 18:02
Čas čtení 0:56
Adéla Ježková

Katalánsko plánuje platit lidem za sběr nedopalků, chce vyčistit barcelonské ulice a pláže

Katalánsko plánuje platit lidem za sběr nedopalků, chce vyčistit barcelonské ulice a pláže
Zdroj: Unsplash/Pawel Czerwinski/volně k užití
NEWS ŠPANĚLSKO ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Katalánská vláda se chystá vyplatit 4 eura každému, kdo na recyklačním místě odevzdá nedopalky cigaret v hodnotě jedné krabičky.

Tímto krokem by mohla vláda „zabít dvě mouchy jednou ranou“ – zajistila by určitý příjem pro lidi bez domova a vyčistila ulice. Informoval o tom deník The Guardian. Podle údajů z roku 2019 kouří denně 19,7 % Španělů, což je mírně nad průměrem EU, který činí 18,4 %. 

Náklady na tento návrh by byly pokryty 20centovým poplatkem z každé cigarety, což by podle jeho zastánců téměř zdvojnásobilo cenu cigaret. Podobný poplatek z plastových lahví a hliníkových plechovek zavedený v New Yorku v roce 1982 zajistil bezdomovcům malý, ale stálý příjem.

„Chceme skoncovat se současnou situací, kdy přibližně 70 % nedopalků končí buď na zemi, nebo v moři,“ uvedl počátkem tohoto týdne šéf katalánské agentury pro nakládání s odpady Isaac Peraire. Nejde podle něj primárně o generování příjmu, ale o snížení dopadu tabákových výrobků na životní prostředí. Doufá, že jednoho dne toto opatření přestane být nutné, protože problém zmizí.

Doporučeno
Až třetina Čechů kouří, mnohdy ale ne denně, ukázal průzkum Až třetina Čechů kouří, mnohdy ale ne denně, ukázal průzkum 21. dubna 2022 12:25

Podle dat EU jsou právě nedopalky cigaret druhým nejčastějším plastem na evropských plážích. I kvůli tomu bude od července na všech barcelonských městských plážích zakázáno kouřit. Za porušení nařízení hrozí podle serveru The Mirror pokuta 30 euro, což je v přepočtu zhruba 740 Kč.

Španělská koaliční vláda vedená socialisty také plánuje přepracovat zákony o kouření v zemi tak, aby bylo zakázáno zapalovat si na venkovních terasách barů a restaurací a na otevřených sportovištích. Objevují se i návrhy, aby výrobci cigaret hradili náklady na zametání nedopalků a poučili veřejnost, aby je neodhazovala.

Domů
Sdílet
Diskuse