Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
9. června 2022 18:23
Čas čtení 2:03
Barbora Volfová ČTK

Z lidí vylákal přes 2 miliardy korun. Dostal osm let za mřížemi a pokutu 9 milionů

Z lidí vylákal přes 2 miliardy korun. Dostal osm let za mřížemi a pokutu 9 milionů
Zdroj: Pexels/Sora Shimazi/volně k užití
NEWS ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA FINANCE ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Jiří Kubíček způsobil škodu 2,25 miliardy korun. Část jeho majetku, který zajistila policie, má propadnout státu ve prospěch poškozených.

Za podvedení téměř osmi tisíc investorů uložil podle ČTK ve čtvrtek soud podnikateli Jiřímu Kubíčkovi osm let vězení, peněžitý trest devět milionů korun a maximální možný – tedy desetiletý – zákaz působení ve vedení firem. Podle rozsudku způsobil muž škodu dvě a čtvrt miliardy korun. Část jeho majetku, který zajistila policie, má propadnout státu ve prospěch poškozených. Verdikt není pravomocný, obžalovaný vinu odmítá a odvolal se.

Doporučeno
Krypto královna Ignatova obrala důvěřivé lidi o 100 miliard korun. Vsadila na Ponziho schéma Krypto královna Ignatova obrala důvěřivé lidi o 100 miliard korun. Vsadila na Ponziho schéma 23. května 2022 11:30

Kauza je neobvyklá množstvím poškozených i výší škody. Výroková část rozsudku má 270 stran. Její vyhlášení a stručné odůvodnění trvalo pražskému městskému soudu přes čtyři hodiny, a to i přesto, že si vypomáhal promítáním textu verdiktu na plátno. „V dějinách naší kriminalistiky byly i větší případy, ale rozhodně to není běžný případ běžného podvodu,“ řekl podle ČTK předseda soudního senátu Petr Blažek.

„Polehčující okolnosti na straně pana Kubíčka soud hledal, hledal, ale nedohledal. Nelze se divit, že tresty jemu ukládané jsou již výrazně citelnější,” poznamenal soudce. 

Kubíček svým klientům zprostředkovával v letech 2012 až 2017 v Česku či na Slovensku zřízení obchodního účtu k obchodování na devizovém trhu forex. Zájemcům nabízel licence ke svému vynálezu – robotu, jenž za ně měl samostatně vyhodnocovat obchodní příležitosti.

Podle soudu však Kubíčkovy firmy ze skupiny WSM nikdy roboty neměly, policie žádný takový software nedohledala. Celý systém fungoval jako tzv. letadlo a Kubíček vklady používal částečně pro sebe, částečně k tomu, aby celý systém udržel v chodu.

„Od počátku uváděl klienty skupiny společností WSM v omyl,“ řekl o Kubíčkovi soudce. Vedle neexistence slibovaného robota podle něj Kubíček investorům záměrně zatajil i to, že k danému typu podnikání neměl potřebné povolení od České národní banky.

Podvodně vylákané peníze Kubíček soustavně vyváděl na účty svých jiných společností, vybíral je v hotovosti nebo si za ně kupoval nemovitosti zaměřené mimo jiné na zemědělskou výrobu, uvedl soudce. Klienty zároveň udržoval v přesvědčení, že jejich investice zhodnocuje – například jim zasílal výpisy z jejich údajných účtů.

Doporučeno
Investování podle generací: Mladí častěji sází na „školu hrou“ a rizikové strategie. S boomery je ale pojí pár věcí Investování podle generací: Mladí častěji sází na „školu hrou“ a rizikové strategie. S boomery je ale pojí pár věcí 9. června 2022 7:00

Pětačtyřicetiletý podnikatel trvá na tom, že funkční automatické obchodní systémy skutečně existovaly, a že tedy klienty nepodvedl. Dožadoval se zproštění viny. Jeho zákazníci podle něj měli všechny potřebné informace a od uzavřených smluv mohli kdykoliv bez následků odstoupit. Vložené peníze jim podle svých slov nemohl vrátit, protože je zablokovala policie.

Policistům se zablokováním Kubíčkových nemovitostí, prostředků na účtech i dalšího majetku podařilo zajistit zhruba třetinu výše způsobené škody. S nárokem na náhradu škody se mohla k trestnímu řízení připojit jen menšina ze 7801 poškozených klientů.

Částky, které Kubíčkovi svěřili, se pohybovaly většinou v řádu statisíců, případně desetitisíců, někteří ale investovali miliony. Soud přiznal nárok na náhradu škody jen části z poškozených, zbytek odkázal do občanskoprávního řízení. Soud, jenž iniciovala Česká národní banka, jej uznala vinným nejen podvodem, ale také praním špinavých peněz. 

Policisté zadrželi podnikatele v březnu 2017, zasahovali také na jeho zámku v Bezdružicích. Muž uvádí, že nemá žádné příjmy, a to ani z WSM Bohemia, ani ze zahraničních společností, které řídí. Je také jednatelem dalších společností, jež jsou v insolvenci. V minulosti už byl jednou trestaný za podvod a za nedovolené ozbrojování.

Doporučeno
6 nápadů, v čem se vyplatí podnikat v roce 2024, když nemáš miliony do začátku 6 nápadů, v čem se vyplatí podnikat v roce 2024, když nemáš miliony do začátku 3. června 2024 12:00

V případu robotů dohledali kriminalisté po podání obžaloby dalších 320 poškozených investorů WSM se škodou vyčíslenou na 161 milionů korun. Kubíčkovo stíhání nadále pokračuje.

Domů
Sdílet
Diskuse