Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
10. června 2022 v 9:36
Čas čtení 0:56
Radim Šlechta

Reprodukční číslo koronaviru roste. Další vlna se očekává na podzim

Reprodukční číslo koronaviru roste. Další vlna se očekává na podzim
Zdroj: FOTO TASR/František Iván
NEWS KORONAVIRUS ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Reprodukční číslo udávající rychlost šíření pandemie stoupá. Přehouplo se přes jedničku, což značí zhoršení situace. Podle Ministerstva zdravotnictví se ale zatím není čeho bát. Další vlna přijde nejspíš na podzim.

Reprodukční číslo se přehouplo přes jedničku. Epidemie koronaviru se tedy mírně zrychlila. Podle Ministerstva zdravotnictví je ale zvýšení pandemického ukazatele jen jednorázovým výkyvem. Čísla jsou stále příznivá a další vlnu očekávají experti až na podzim. V pořadu Události o tom informovala Česká televize.

Za poslední dva týdny se počty testů pohybují mezi dvěma a třemi tisíci jak u PCR, tak u antigenních. Oproti podzimním a zimním měsícům je přes léto také o poznání méně nově nakažených. K největšímu dennímu přírůstku za poslední dva týdny došlo v pondělí 6. května. Tehdy testy odhalily 403 nově nakažených osob.

Ve srovnání s poklesem provedených testů ale roste reprodukční číslo, které ukazuje, jak rychle se pandemie mezi lidmi šíří. V současnosti je na úrovni 1,22. Reprodukční číslo udává, kolik dalších osob infikovaný jedinec nakazí. Náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti) se ale rostoucího čísla R nebojí. Podle něj je pandemie na velmi nízkých absolutních číslech.

Nové mutace omikronu

Oproti nízkému počtu nakažených u nás roste počet infikovaných například v Portugalsku. Podle expertů by toto mohly způsobovat nové mutace varianty omikron, které by se mohly šířit rychleji. V Česku se ukázaly jen v jednotkách případů. Podle ředitele Ústavu molekulární a translační medicíny Mariána Hajdúcha je možné, že se do podzimu vyselektují.

Doporučeno
Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? 3. května 2024 v 16:55

Na podzim je podle resortu zdravotnictví potřeba se připravit. Skupiny, kterých by se mělo týkat přeočkování, vybere Ministerstvo zdravotnictví podle údajů ze zahraničí. Informační kampaň by měl resort spustit v polovině srpna.

Domů
Sdílet
Diskuse