Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
14. června 2022 18:58
Čas čtení 1:56
Vojtěch Vanda ČTK

Mendelova univerzita v Brně je v problémech. Přišla o akreditaci pro doktorské studium ekonomických oborů

Mendelova univerzita v Brně je v problémech. Přišla o akreditaci pro doktorské studium ekonomických oborů
Zdroj: Mendelova univerzita
NEWS BRNO JIHOMORAVSKÝ KRAJ ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Národní akreditační úřad přišel u Mendelovy univerzity v Brně na pochybnosti o institucionální akreditaci pro doktorské studium ekonomických oborů. Proto bude akreditace pro jejich studium omezena.

Mendelova univerzita v Brně přišla kvůli pochybením o institucionální akreditaci pro doktorské studium ekonomických oborů. Rozhodl o tom Národní akreditační úřad. Vyplývá to ze zápisu z květnového jednání jeho rady. Informaci dnes ČTK potvrdil zástupce úřadu Jiří Smrčka.

Univerzita si tak podle něj v doktorském typu studia pro ekonomické obory už nebude moct schvalovat nové studijní programy sama, ale bude se muset s žádostí o jejich povolení obrátit na akreditační úřad. Rozhodnutí se nedotkne stávajících ani budoucích studentů v aktuálních studijních programech.

Doporučeno
Rektor Mendelovy univerzity Vojtěch Adam odstoupil z funkce. Kvůli pochybnostem o svých pracích Rektor Mendelovy univerzity Vojtěch Adam odstoupil z funkce. Kvůli pochybnostem o svých pracích 31. ledna 2022 10:10

Škola se k situaci vyjádřila jen krátce prostřednictvím tiskové zprávy„Správní řízení o odnětí institucionální akreditace se týkalo pouze možnosti akreditovat nové studijní programy v rámci doktorského stupně studia na provozně ekonomické fakultě,“ uvedla. 

„Netýká se tedy aktuálních studijních programů, které byly již dříve ze strany NAÚ akreditovány. Rozhodnutí NAÚ tedy nemá žádný vliv na stávající studijní programy, současné ani budoucí studenty. Rozhodnutí analyzujeme, v současné době probíhá lhůta k případnému odvolání,“ dodala.

Od chyb v textech po omezení akreditace

Týdeník Hrot v dubnu upozornil, že mezinárodní antiplagiátorská platforma VroniPlag v minulých měsících odhalila shody v textech disertačních prací několika rakouských komunálních politiků, kteří úspěšně ukončili doktorské studium na Provozně ekonomické fakultě (PEF) Mendelovy univerzity. Úřad pak na fakultu poslal kontrolu, která chyby v doktorském studiu potvrdila.

„Akreditační úřad rozhodl zastavit řízení v případě bakalářského a magisterského typu studia a odejmout institucionální akreditaci v případě doktorského typu studia pro oblast ekonomické obory,“ řekl Smrčka. K rozhodnutí podle něj úřad přistoupil na základě důkazů o zjištěných pochybeních.

„Akreditace studijních programů, která je v současnosti platná, se to nedotkne. Studijní programy jsou akreditované dál a studenti v nich mohou studovat dál. Pokud by si ale vysoká škola chtěla vytvořit nový studijní program, tak si ho nemůže schválit sama, ale musí požádat o akreditaci akreditační úřad,“ vysvětlil. Odebrání institucionální akreditace se podle něj nedotkne ani přijímání nových studentů do stávajících studijních programů.

Vystudovaný doktorát za 22 až 30 měsíců

Podle úřadu nebyl v doktorském studiu ekonomických oborů na Mendelově univerzitě dostatečný systém zajišťování kvality vzdělávací a tvůrčí činnosti a jejího hodnocení, což jsou podmínky pro institucionální akreditaci. „V důsledku několikanásobného selhání kontrolních procesů zejména na úrovni jedné z fakult nebyla vysoká škola schopna odhalit a odstranit nedostatky, které byly kontrolou zjištěny,“ uvedl úřad v zápisu z jednání z 19. května.

Doporučeno
Nejlepší kopečkové zmrzliny v Brně podle místních. Otestovali jsme všechny, jedna jasně vede Nejlepší kopečkové zmrzliny v Brně podle místních. Otestovali jsme všechny, jedna jasně vede 31. května 2024 11:00

Podle něj Mendelova univerzita nedokázala vyhodnotit jako rizikové, že značný počet posluchačů doktorského studia končí studium za dobu výrazně kratší, než je standardní tříletá doba. Někteří podle úřadu absolvovali studium za 22 až 30 měsíců. „V kontrolovaném období absolvovalo za tuto kratší dobu 14 studentů,“ uvedl úřad.

Kontrola na provozně ekonomické fakultě se konala od loňského 25. srpna do 25. listopadu. Podle úřadu rovněž odhalila, že „vysoká škola nemá dostatečně účinná opatření proti úmyslnému jednání proti dobrým mravům při studiu, zejména proti plagiátorství a podvodům při studiu". Smrčka v dubnu řekl, že akreditační úřad zahájil kontrolu i na dalších částech Mendelovy univerzity. Dnes doplnil, že tato kontrola ještě pokračuje.

Domů
Sdílet
Diskuse