Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
17. června 2022 9:50
Čas čtení 2:19
Vojtěch Vanda ČTK

Kauza Hlubuček: Státní zástupce navrhuje vazbu pro tři obviněné

Kauza Hlubuček: Státní zástupce navrhuje vazbu pro tři obviněné
Zdroj: Wikimedia/Sychr76/volně k užití
ZAJÍMAVOSTI KAUZA PETR HLUBUČEK STAN ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Vzetí do vazby je údajně nutné. Dle žalobce hrozí, že by obvinění mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky či spoluobviněné.

Státní zástupce navrhuje vazbu pro tři obviněné v kauze kolem nyní již bývalého náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN). V tiskové zprávě to dnes uvedl Adam Borgula z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Podle žalobce hrozí, že by obvinění mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky či spoluobviněné. V případu, který souvisí s hospodařením pražského dopravního podniku (DPP), informovali žalobci o obvinění 11 lidí, deník Právo dnes napsal, že celkem je stíháno již 13 lidí.

Doporučeno
Vít Rakušan navrhne předčasný sněm hnutí STAN. Bude obhajovat předsednictví Vít Rakušan navrhne předčasný sněm hnutí STAN. Bude obhajovat předsednictví 16. června 2022 19:55

O kauze náměstka pražského primátora jsme tě informovali ve středu. Hlubuček byl zadržen detektivy Národní centrály proti organizovanému zločinu v kanceláři pražského magistrátu. „Zásah je spojený se dvěma místy. Policie se zajímá o lidi z magistrátu a je to spojené s dopravním podnikem hlavního města. Je to organizovaná trestná činnost,“ řekl tehdy k situaci zdroj Deníku N.

„Na magistrát jsem šel s heslem: Chci řídit město s čistým štítem. To požaduji i od svých kolegů. V kanceláři náměstka za STAN teď probíhá policejní prohlídka. Úřad poskytuje součinnost. Pokud existuje nějaké podezření, musí být prošetřeno,“ komentoval situaci pražský primátor Zdeněk Hřib.

 

Policie nakonec obvinila 11 lidí v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku (DPP). Hlubuček ve čtvrtek rezignoval na funkci náměstka pražského primátora, člena rady hlavního města a člena dozorčí rady Pražských služeb. Ve středu po výzvě vedení strany rezignoval na všechny stranické funkce včetně pozice na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva, kde figuroval na třetím místě. Hnutí STAN mu pozastavilo členství. Hlubuček se vzdal také členství v dozorčí radě DPP.

Doporučeno
Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? Česká Wikipedie slaví narozeniny, je 28. nejobsáhlejší na světě. Co dalšího o ní (ne)víš? 3. května 2024 16:55

Hlubučkův obhájce Lukáš Trojan uvedl, že popis jednání jeho klienta, který je v usnesení o zahájení trestního stíhání, se diametrálně liší od toho, jak je Hlubuček a jeho role v kauze DP – na základě informací uniklých od médií – veřejně prezentována. „Lze tedy jen apelovat, aby i v případě Ing. Hlubučka jako osoby veřejného zájmu byl respektován princip presumpce neviny,“ uvedl Trojan.

Tři obvinění mají jít do vazby

„Státní zástupce Vrchního státního zastupitelství v Praze ve věci podal návrh na vzetí do vazby tří obviněných osob, které jsou trestně stíhány pro zločiny účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku a pro přečin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, a to z vazebního důvodu útěkového a koluzního. Právní kvalifikace skutků, pro něž jsou obvinění stíháni, není identická,“ uvedl Borgula.

Mezi obviněnými je podle informací médií vedle Hlubučka podnikatel Michal Redl. Oba jsou podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině a právě Redl čelí i podezření z nedovoleného nakládání s omamnými a psychotropními látkami.

Mezi obviněné patří podle čtvrtečních informací serveru Seznam Zprávy i vedoucí jednotky informačních technologií dopravního podniku Luděk Šteffel, šéf právního odboru Dalibor Kučera, vedoucí odboru technické správy objektů Martin Vejsada, různí podnikatelé, osobní řidič Redla či obchodní zástupce radiokomunikační firmy.

Doporučeno
PŘEHLED: Sleva v Tescu, na telefon, léky nebo elektroniku. Kde všude uplatníš studentskou slevu? PŘEHLED: Sleva v Tescu, na telefon, léky nebo elektroniku. Kde všude uplatníš studentskou slevu? 3. května 2024 6:55

Seznam Zprávy ve čtvrtek také napsaly, že policie chce kromě již 11 stíhaných lidí obvinit i ekonomického náměstka dopravního podniku Mateje Augustína a podnikatele Pavla Dovhomilju. Deník Právo dnes informoval o tom, že policie nakonec obvinila 13 lidí.

Podle Seznam Zpráv byl hlavou skupiny Redl, který v minulosti spolupracoval s uprchlým zločincem Radovanem Krejčířem. Skupina podle policie „systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od ‚vítězných‘ firem úplatky,“ uvedl server.

Domů
Sdílet
Diskuse