Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
15. února 2024 10:00
Čas čtení 7:56
Vojtěch Vanda

AllatRa a její Tvořivá společnost varují před ohnivou apokalypsou. Cílí na Česko a Slovensko

AllatRa a její Tvořivá společnost varují před ohnivou apokalypsou. Cílí na Česko a Slovensko
Zdroj: Vojtěch Vanda / Bing / DALL-E 3
ZAJÍMAVOSTI ČESKO CÍRKEV SLOVENSKO UKRAJINA
Uložit Uložené

Je to sekta, nebo náboženství? Členové hnutí AllatRa by se ohradili proti oběma škatulkám. Společnost, která sídlí na Ukrajině, má i přesto svého „guru“, přesvědčení a efektivní způsob, jak k sobě nalákat mnoho lidí. A to i u nás.

AllatRa. Hnutí, o kterém jsme kdysi slyšeli, se nám, ostatně jako většině populace, dařilo poměrně dlouho ignorovat. Až do chvíle, než jsme se s ním setkali prakticky na vlastní kůži.

Jeden nejmenovaný zdroj ze Slovenska, jehož identitu známe, se rozpovídal o tom, jak zasáhlo do jeho života.

„Měl jsem kamaráda, opravdu dobrého, se kterým jsme se stýkali prakticky pořád. Jednou přišel s tím, že narazil na zajímavou přednášku a jestli nechci jít taky,“ uvedl. Přednáška prý sice byla plná ezoteriky a sem tam se na ní objevily názory, se kterými dotyčný nesouhlasil, ale celkově se mělo údajně jednat o dobře strávený čas plný hloubání o seberozvoji, filozofických otázkách a způsobu žití.

Dotyčný nicméně neviděl důvod navštěvovat podobné přednášky častěji, na druhou stranu jeho kamarád se prý začal měnit. Z příjemného hloubání se stávalo fanatické přesvědčení. „Na jednu stranu bylo fajn, že se vykašlal na drogy a negativní vlivy života. S tím však přišla i změna vyjadřování, vystupování i oblékání... Jako by ztratil svou jedinečnost a osobnost,“ dodal, když popisoval, jak se mu kamarád postupně začal ze života vytrácet.

Doporučeno
KVÍZ: Poznáš české hory na slepé mapě? KVÍZ: Poznáš české hory na slepé mapě? 17. dubna 2024 12:00

Když se rozhodl, že mu na přesvědčení kamaráda něco nesedí, a začal některé „pravdy“ vyvracet, vznikl konflikt. Jeho příteli začal život řídit scénář, podle kterého se měli všichni příznivci AllatRy chovat. Podobně jako se děje ve scientologii nebo v jiných sektách či náboženstvích. „Nakonec přesvědčil celou svou rodinu. Lidi to začali vnímat, jelikož bydlel na vesnici. Úplně nás odstřihl, na telefon neodpovídá. Nevím, co s ním je,“ dozvěděli jsme se.

Zní to jako klasický sektářský scénář. Na rozpravě nás však zaujalo několik věcí: náš zdroj ani přes svoje negativní zkušenosti učení AllatRy radikálně neodsoudil. Začali jsme si pokládat otázku, co AllatRa pro společnost znamená. Máme se její rétoriky bát, nebo je všechno v pořádku?

Z Ukrajiny do Ruska

Slovensko i Česko jsou z hlediska AllatRy důležitými ostrůvky, v nichž by hnutí rádo rozšířilo své myšlenky na maximum. Proč? Roli v tom hraje jeho ideologie. Dle ní jsou totiž kořeny pouze panslovanská jednota a protizápadní myšlení, které dokáží zdárně vzdorovat konci světa vyvolanému třetí světovou válkou. Střechu před „apokalypsou z lávy a kamení“ pak poskytne velký bratr všech Slovanů – nekonečné Rusko. 

Vyzkoušej předplatné
za 129
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 152927 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • O napojení AllatRy a jejího guru na Česko a Slovensko.
  • Co má hnutí společného s Ruskem.
  • Jak se do učení a působení AllatRy promítl rusko-ukrajinský konflikt.
  • Co o hnutí vypověděla česká členka, která z něj vystoupila.
  • Odemknutím podpoříš kvalitní autorskou tvorbu REFRESHER+. Díky tomu pro tebe můžeme sledovat zajímavá témata a věnovat se fenoménům skutečně do hloubky. 
Domů
Sdílet
Diskuse