Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
22. června 2015 17:23
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

Dokonalá ochrana před zloději: chytrý zámek, který se odemyká otiskem prstu

TECH
Uložit Uložené

Chytrý zámek Ola nepotřebuje žádné klíče. K odemknutí postačí jednoduché přiložení palce, díky čemuž by měla být domácnost lépe zabezpečena.

Klíče při odemykání už nebudou v budoucnosti třeba. Tým vývojářů z čínské společnosti Ola se snaží o revoluci v zabezpečení domácnosti a přichází s novým chytrým zámkem, který majitel bude otevírat pomocí otisku prstu. O nahrazení zastaralých zámků na klíče se mluvilo už dříve, ale firma Ola jako první představuje unikátní kliku se zabudovaným skenerem otisků prstu, který odemyká zámek pouze jednoduchým přiložením palce.   

Dokonalá ochrana před zloději: chytrý zámek, který se odemyká otiskem prstu

A jak systém funguje? Pomocí mobilní aplikace Ola app, která je se zámkem propojena, si uživatel uloží svůj otisk prstu. Ola app by měla být dostupná pro operační systém iOS a Android. Jakmile je otisk uložen, uživatel už k otevření telefon nepotřebuje. Zkrátka přiloží palec na skener na klice a zámek se odemkne. Do aplikace může být uloženo hned několik různých otisků prstů a stejně tak je možné některým lidem povolit jen dočasný přístup.  

Skener je na klice zabudován takovým způsobem, aby přiložení palce působilo přirozeně. Nehrozí tak žádné nepohodlné vytáčení zápěstí. Podle slov vývojářů by rozpoznání otisku a odemknutí mělo trvat méně než jednu sekundu. Mechanismus Ola zámku dále využívá čtyři AA baterie, které vystačí na více než 3 000 otevření dveří. To by se mělo rovnat přibližně dvěma rokům běžného používání. K samotné výměně baterií přitom není potřeba odmontovávat celý zámek. Stačí jen odstranit kryt na vnitřní straně dveří. Celá operace by neměla trvat déle než dvě minuty. Vývojáři mysleli i na náhlé vybití baterií, kdy člověk nemá po ruce žádné náhradní. Systém je vybaven také záložními AAA bateriemi, které lze aktivovat jediným stisknutím tlačítka.  

Dokonalá ochrana před zloději: chytrý zámek, který se odemyká otiskem prstu

Chytrý zámek Ola je v současné době vyvíjen v Pekingu a společnost sbírá prostředky pro jeho velkovýrobu na Kickstarteru. 26letý Rip Guo, hlavní designér projektu, uvedl, že „Ola formuje budoucnost chytrých zámků tím, že se jedná o kompletní mechanismus zámku, který není nezávislý na jiných chytrých zařízeních“. Pro ty, kteří projekt v crowdfundingové kampani podpoří, je cena zámku Ola 159 dolarů (~140 eur). Poté by měly být zámky dostupné od května (máj) příštího roku za maloobchodní cenu 179 dolarů (~160 eur). Společnost tak doufá v poskytnutí větší ochrany před podomními zloději a zároveň nabízí pohodlnější způsob užívání.  

Dokonalá ochrana před zloději: chytrý zámek, který se odemyká otiskem prstu

Domů
Sdílet
Diskuse