Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
29. května 2016 21:44
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Proč psychopati neznají strach, nedokáží rozpoznat vůně a často se objevují na vyšších pozicích v byznysu?

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

O psychopatech ještě stále nevíme vše.

Slovo psychopat u většiny z vás zřejmě evokuje představu některého vychytralého filmového zabijáka s vysokým IQ. A jak už tomu bývá, i v těchto případech není Hollywood úplně přesný, až na jeden fakt, psychopati jsou svým způsobem skutečně děsiví. Zřejmě tím, že zcela postrádají empatii, necítí vinu a jsou velmi impulzivní. Obvykle bývají také manipulativní, mazaní a okouzlující. Vyplňují pouhé 1 % světové populace, avšak nepřestávají fascinovat a zarážet vědce a psychology. V dnešním článku jsme si tedy pro vás připravili čtveřici překvapivých faktů o této nechvalně známé části společnosti. 

Proč psychopati neznají strach, nedokáží rozpoznat vůně a často se objevují na vyšších pozicích v byznysu?
Zdroj: Tumblr

Psychopati nedokáží rozpoznat strach

Naprostá většina z nás dokáže rozpoznat klasické projevy strachu v obličeji člověka, jako jsou rozšířené zorničky, nadzvednuté obočí nebo ústa lapající po dechu nebo výkřiku. Běžný člověk by tak z obličeje druhého dokázal v mžitku sekundy rozpoznat, že se něčeho bojí. Psychopati by však situaci brali neutrálně, jelikož nedokáží rozpoznat strach. A není to proto, že se tak rozhodnou, jen toho prostě nejsou schopni. A pro potvrzení, že se nejedná jen o výplod naší fantazie, můžeme popsat výzkum Abigaila Marshe z Georgetown University, který testoval 36 dětí ve věku 7-10 let a jejich reakce na výrazy v lidském obličeji. Děti byly umístěny do MRI skeneru, načež jim byly promítány obrázky různých tváří. Některé z nich byly neutrální, jiné naštvané a další vyděšené do morku kostí. Většina dětí tak neměla problém rozpoznat rozdíl mezi neutrálním výrazem a výrazem naprostého děsu. Avšak děti, které předtím byly vyhodnocené jako potenciální psychopati nedokázaly pochopit význam vystrašených rysů v obličeji. 

Tento rozpor vysvětlují vědci poruchou amygdaly, části mozku, která zodpovědná za zpracování emoce strachu. Tato oblast v mozku je u psychopatů v útlumu, co se aktivity týče a způsobuje tak jejich neschopnost pochopit vystrašené výrazy. Kupodivu však ostatní emoce dokáží takto postižení jedinci vnímat zcela správně. Problém mají i s interpretováním výrazu strachu sami na sobě. 

Proč psychopati neznají strach, nedokáží rozpoznat vůně a často se objevují na vyšších pozicích v byznysu?
Zdroj: www.post-gazette.com

Psychopati mohou mít přepínač empatie

Je dobře známo, že pro psychopaty je schopnost vcítit se do jiné osoby jednou velkou neznámou. Ostatní vidí podobně neživě jako my šachové figurky. A zatímco někteří vědci tvrdí, že jsou naprogramováni jen k takto bezcitnému životu, výzkumníci z University of Groningen v Nizozemsku nesouhlasí.  V roce 2012 totiž provedli zajímavé testy za pomoci MRI skeneru a bizarních domácích filmů. V klipech, které byly pouštěny kriminálníkům s psychopatií, a které sledovali z MRI skeneru, byla vidět jen ruka bez těla, která láskyplně hladila jinou ruku, odmítala ji nebo ji bila pravítkem. Jak se dalo očekávat, psychopati nijak nereagovali. Nicméně zvrat nastal v okamžiku, kdy jim snímek pustili znovu, tentokrát je však předem požádali, aby empatizovali s lidmi na obrazovce.

Tentokrát, když jedinec na obrazovce utrpěl výprask psychopati skutečně reagovali. Dokázali se vžít do druhé osoby a vnímat její bolest. Výzkumníci tak došli k závěru, že psychopati mohou mít v hlavě pomyslný off a on vypínač ve svých mozcích. A přestože je většinu času nastaven na off, jsou schopni ho v případě potřeby aktivovat. To je také důvod, proč spousta lidí psychopaty ve svých známých pokládá za okouzlující a milé lidi. 

Proč psychopati neznají strach, nedokáží rozpoznat vůně a často se objevují na vyšších pozicích v byznysu?
Zdroj: media.bizarrepedia.com

Psychopati mají problémy s rozpoznáváním vůní

V září (september) roku 2013 se dvojice profesorů Jason Castro a Chakra Chennubholta rozhodli rozřadit všechny vůně a zápachy, které jsou nám lidem známy. Zjistili, že lidé dokáží rozpoznat až 10 typů základních pachů. To by nebylo nic zvláštního, avšak existuje skupina lidí, a hádáte správně, že jde o psychopaty, kteří mají s rozpoznáním typické štiplavé vůně modrého sýra nebo svěží vůně posekané trávy, problémy. Nejenže jsou prokazatelně méně schopní v plánování do budoucna a v kontrolování vlastního impulzivního chování, ale i jejich schopnost rozpoznávat pachy, která je pro nás samozřejmostí, na tom není nejslavněji. Tvrzení byla udělena legitimita na základě testu z Macquarie University v Sydney, na níž výzkumníci testovali 79 jedinců, u kterých byl potvrzen výskyt psychopatie. Účastníci byli vyzváni, aby určili vůně čichacích tyčinek, přičemž voněly výraznými substancemi jako jsou káva nebo pomeranč. A tak jak vědci předpokládali, testovaní měli problém přiřadit vůni k správnému objektu. Vlastně je pravdou, že ti, co získali ve standardním testu psychopatie vyšší skóre, měli větší problém než ti s nižším. 

Proč psychopati neznají strach, nedokáží rozpoznat vůně a často se objevují na vyšších pozicích v byznysu?
Zdroj: NBC

Byznys je plný psychopatů

V roce 2013 sestavil Kevin Dutton, výzkumník z Oxfordu, seznam profesí, které podle něj nejvíce přitahují psychopaty. A asi už pro vás nebude překvapením, že většina z nich byla na pozicích policistů, právníků nebo chirurgů. Nicméně, naprosté číslo jedna na seznamu byl CEO (tedy výkonný ředitel společnosti). Výsledky jeho průzkumu pak dokazuje i Paul Babiak, který v roce 2010 pozval k interview 203 odcházejících nebo současných výkonných ředitelů. Poté, co je nechal postoupit test, došel k výsledku, že každý 1 z 25 dotazovaných byl plnohodnotný psychopat, což je 4x vyšší číslo než v běžné populaci. Svojí pozici si totiž dokáží nahnat snadněji než ostatní, neboť jim k tomu napomáhá absence citové stránky a schopnost s lidmi manipulovat

Domů
Sdílet
Diskuse