Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Neděle 18. 8. 2019 svátek má Helena, Jelena

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
Zajímavosti - Lidé
21
František Kulhánek
22. srpen 2016, 18:24

Nejbrutálnější sérioví vrazi Česka, kteří v průběhu roku surovým způsobem usmrtili 8 osob

Manželé Jaroslav a Dana Stodolovi se navždy zapsali do kriminalistické historie Česka.

František Kulhánek
22. srpen 2016, 18:24
Nejbrutálnější sérioví vrazi Česka, kteří v průběhu roku surovým způsobem usmrtili 8 osob
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
21
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Jaroslav a Dana Stodolovi byli sérioví vrazi, jací nemají v České republice obdoby. V letech 2001 a 2002 brutálně zavraždili a okradli 8 osob ve věku 52 až 81 let. Celkem se dopustili 17 trestných činů, díky kterým stráví zbytek života za mřížemi věznice. K těmto vraždám přispěla nejen nezkušenost policejního sboru a lékařů na místech činů, ale i nadmíru rutinní přístup k pitvám, které měly objasnit pravou příčinu smrti. Téměř ve všech případech kriminalisté vycházeli z verze, že šlo o sebevraždu nebo náhlé úmrtí.
 
Dana Stodolová (roz. Bábíková) se narodila roku 1970 na Slovensku, kde se již v 15 letech provdala za prvního manžela. Po roce se manželům narodila dcerka. Kvůli nesrovnalostem ve vztahu se dvojice rozvedla, načež se Dana přestěhovala do České republiky, kde se vdala podruhé. Krátce po svatbě novomanželé odcestovali do Kanady. Zde si Dana přivydělávala jako barová tanečnice. V roce 1997 se v jejím životě udál velký zlom. Cestou z práce byla znásilněna. Vzápětí ztratila jakýkoliv zájem o muže a začala propadávat závislosti na lécích. Tak skončilo i její druhé manželství. Nakonec se odstěhovala zpět do Slavošova na Kutnohorsku. Zde se vdala potřetí za několikrát soudně trestaného Jaroslava Stodolu, který měl za sebou již 6 let ve vězení. Spolu se znali od roku 1988. Stodola byl známý především pro svou agresivní povahu v opilosti. Jelikož se manželům nedařilo stabilně uplatnit na trhu práce, začali trpět finančními problémy.

 

Nejbrutálnější sérioví vrazi Česka, kteří v průběhu roku surovým způsobem usmrtili 8 osob

Nejbrutálnější sérioví vrazi Česka, kteří v průběhu roku surovým způsobem usmrtili 8 osob

 

Na začátku plánovali „jen“ oloupit starší lidi, ale vloupání se brzy změnily na popravčí rituály. Jejich běsnění začalo na podzim roku 2001. První vloupání proběhlo v Chabeřicích 30. září a obětí měl být Alois M. Důchodce manželům vydal 160 000 korun. Ti ho následně svázali a ponechali ve velmi špatném stavu doma. Tento zločin se ještě obešel bez obětí na životech.
 
První obětí se stal Stanislav Š. ze Slavošova, kde bydlel i manželský pár u Daniny mámy. Při akci byl tentokrát pouze Stodola, který se za účelem obohacení vloupal v časných ranních hodinách do domu staršího důchodce. Aby utajil svou identitu, maskoval se parukou a punčochou nataženou přes obličej. Do domu se dostal nepozorovaně poté, co majitel vešel do chléva. Skryl se za závěs a čekal. Když se důchodce vrátil, srazil ho k zemi a donutil ho vydat všechny své úspory. Při předávání peněz se podařilo napadenému strhnout Stodolovi z hlavy punčochu. Stodolu ovládl pocit strachu a důchodce rukama uškrtil. Mrtvé tělo uložil do postele a kolem rozmístil svíčky, načež z domu odcizil ještě pár věcí a odešel. Svíčky v domě nakonec zapříčinily požár, od kterého chytil celý dům. Při pitvě lékař přehlédl poranění hlavy i stopy po škrcení. Za příčinu smrti se tedy považovalo uhoření.

 

Dům Stanislava Š.

Nejbrutálnější sérioví vrazi Česka, kteří v průběhu roku surovým způsobem usmrtili 8 osob

 

Druhá vražda se odehrála pouhých 12 dnů po prvním útoku. Spáchali ji manželé společně. Iniciátorkou byla v tomto případě Stodolová. Na vražednou výpravu se vydali 28. listopadu do domu Růženy S., která bydlela paradoxně jen pár metrů od nebohého Stanislava Š. V době vniknutí do domu se důchodkyně dívala na velmi hlasitě puštěnou televizi, protože byla nedoslýchavé. Stodolová několika ranami do hlavy uzemnil oběť, načež ji ihned svázali. Okamžitě začali prohledávat dům. Stodola ženu usmrtil šátkem a polštářem, kterými ji udusil. Následně vykopali na zahradě hrob, kam celou usmrcenou pochovali i s jejími osobními věcmi, aby si okolí myslelo, že na delší dobu odcestovala. Na místě činu vrahům nedělalo problém si ještě v klidu vychutnat kávu. Tělo oběti objevil zeť po půl roce při stavbě fóliovníku.

 

Dům Rúženy S.

Nejbrutálnější sérioví vrazi Česka, kteří v průběhu roku surovým způsobem usmrtili 8 osob

 

Po delší pauze to zkusili opět - 30. srpna 2002. K manželům K. přišli s prosbou o vodu. Když Antonín K. otevřel dveře, zatlačili ho dovnitř. Manžele rozdělili, aby se neviděli a oba svázali a dožadovali se peněz. Po vydání 10 000 korun Stodola manžele uškrtil kabelem od lampy. Po činu si tentokrát s klidem Angličana zapálili cigaretu. Před odchodem oběti zbavili pout a vše naaranžovali, jako kdyby se mělo jednat o sebevraždu. V kuchyni ještě nechali unikat plyn. Přivolaný lékař konstatoval smrt v důsledku otravy plynem. Na případu se podíleli i znalci pro plynová zařízení, kteří konstatovali, že přístroje i nádoby s plynem jsou bez poškození a jen těžko by se manželé sami otrávili. Policejní komisař mimo jiné nařídil i soudní pitvu, u níž nebyly zjištěny žádné další možné příčiny. Z kriminalistického hlediska je nepřípustné, že vyšetřovatelé nevěnovali absolutně žádnou pozornost věcem, které z domu zmizely (rádio, videorekordér, mobilní telefon atd.).

 

Dům manželů K.

Nejbrutálnější sérioví vrazi Česka, kteří v průběhu roku surovým způsobem usmrtili 8 osob

 

Na následné vraždě se podílela jen Dana Stodolová bez účasti partnera. 15 dní si po vraždě manželů K. vyhlédla 78letou důchodkyni Marii Č., která nabízela pokoje ke krátkodobému pobytu. Stodolová jí vyprávěla příběh o tom, že její byt byl v důsledku záplav zničen a potřebuje jen pár dní někde přespat. Vymyšleným příběhem vyvolala u paní Č. soucit. Následující den majitelka domu přistihla Stodolovou, jak se jí hrabe ve věcech. Ta neváhala a důchodkyni okamžitě napadla, svázala jí ruce i nohy a posadila ji na židli. Kvůli odporu cokoliv říct se rozhodla ženu usmrtit. Několikrát ji udeřila tupým předmětem do hlavy a následně čtyřikrát bodla do hrudníku. Po prohlídce domu Stodolová našla 20 000 korun. Po činu důkladně zahladila stopy a dokonce v celém domě umyla podlahu. S mrtvou ženou prospala jednu noc pod střechou a druhý den ráno odjela stopem do obce Brněnec. Policie hned po nálezu těla pracovala s verzí vraždy. I přes popis podezřelé pátrání skončilo neúspěšně.
 
Další skutek se odehrál 28. října opět v Slavošovicích. Tentokrát si vyhlédli 81letého Josefa M. Stodola ho několikrát udeřil do hlavy a bezvládné tělo odtáhli po schodech na půdu. Tam se pokusili zinscenovat oběšení. Kabel se však přetrhl a tělo skončilo na podlaze. V této poloze byl nalezen. Na policii dva dny po vraždě volal starosta obce. Tomu se nezdálo, že důchodce nereaguje na klepání. Po příjezdu policie ho našli bez známek života. Kolem krku měl uvázaný telefonní kabel a z úst a nosu mu vytékala krev. Lékař konstatovali smrt udušením v důsledku oběšení. Pitvu provádějící lékař objevil na těle několik stop, které měly signalizovat cizí zavinění. Tento nález telefonicky nahlásil i policii, ale ti to vysvětlili pádem na podlahu.

 

Půda, kde byl nalezen Jozef M.

Nejbrutálnější sérioví vrazi Česka, kteří v průběhu roku surovým způsobem usmrtili 8 osob

 

Poslední a největší útok spáchali 22. prosince 2002 v Brněnci. Vražedný kolotoč nepřežily sestry Dagmar W. a Helena C. Zázrakem přežila jejich matka Božena C. Do domu se Stodola dostal přes větrací okénko. Na místě uškrtil Dagmar W., pak se vrhl na matku. Tu hodil na postel a polštářem ji začal dusit. Když se přestala hýbat, domníval se, že je mrtvá. S manželkou se dohodli, že místo činu naaranžují tak, jako kdyby se jednalo o vražedný souboj sester, při kterém zemřela i matka. Druhou ze sester proto nahnali do vany. Ta se začala v zoufalství bránit, načež ji Stodola rukama uškrtil. Následně napustili vanu a nožem jí pořezali zápěstí. Z domu si odnesli 10 000 korun a tři vkladní knížky, ze kterých si vybrali téměř 40 000. Z kolísavé řeči 92leté Boženy se policie domnívala, že na úmrtích se mohla podílet i třetí osoba. Konkrétně se mluvilo o Jaroslavu Stodolovi. Ten sice s policií spolupracoval, ale vinu nepřiznal.
 
Po poslední vraždě se psychický stav Stodoly výrazně zhoršil. Pokusil se dokonce o sebevraždu, ale neúspěšně. V hlubokém bezvědomí byl přijat do nemocnice, kde vyplynulo, že požil asi 200 různých tabletek. Zvrat v celé kauze přišel 3. února, kdy chtěli okrást 78letého Josefa P. Toho požádal Stodola o vodu, protože se jeho manželce mělo údajně udělat nevolno. Jakmile přinesl vodu, Stodola na něj vytáhl nůž a přinutil ho vlézt do sklepa. Přepadenému se však podařilo ze sklepa uniknout a vše nahlásit policii. Manželé byli druhý den zadržení a převezeni do Kutné Hory. Bez zapírání se k činu dobrovolně přiznali. Případ byl přidělen vyšetřovatelům východočeského kraje. Tým kriminalistů rekonstrukcemi, prověřením všech výpovědí a dalšími kriminalistickými metodami objektivně prokázal vinu obou manželů i v ostatních případech. Dne 26. dubna byli manželé Krajským soudem v Hradci Králové odsouzeni k doživotnímu vězení. Trest nezměnil žádný odvolací soud. Po této zkušenosti českých kriminalistů byla zavedena opatření, aby k podobným zinscenované vraždám v budoucnosti již nedocházelo.

Ohodnoť článek
184
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Jako neregistrovaný jsi tento měsíc přečetl už 1/40 článků. Přihlas se pro neomezený přístup. Jako neregistrovaný jsi přečetl už 1/40 článků za měsíc. PŘIHLÁSIT / REGISTROVAT PŘIHLÁSIT
Nejčtenější
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.