Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
24. ledna 2018 16:40
Čas čtení 0:00
Kateřina Lukášová

7 nejstarších ulic, které bys měl v Británii navštívit

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Silnice jako historický artefakt? Ve Velké Británii, zemi tajemna, kvalitní literatury a dobrého čaje to rozhodně není ojedinělý jev.

Není tajemstvím, že historie částí silničních sítí křižujících Velkou Británii sahají až k římské invazi v roce 43 n. l. Mnohem méně známá je však skutečnost, že zde je stále možno nalézt i pozůstatky prehistorických ulic, z nichž na tebe dýchne kouzlo dávno zapomenutých časů. Pokud máš rád pohádky, pak neváhej a jednu z nich (nebo hned všechny) navštiv. Pravdou totiž je, že vypadají skutečně pohádkově.

Přinášíme ti seznam našich nejoblíbenějších britských cest, které podle nás stojí za zmínku.

7 nejstarších ulic, které bys měl v Británii navštívit
Zdroj: Flick, Leimenide

1. South Downs Way

Jedna z 15 národních stezek táhnoucích se napříč Anglií a Walesem. South Downs Way leží 100 km od Winchesteru směrem k Eastbourne. Jedná se o trasu, kterou lidé užívají již téměř 8 000 let. Historikové budou jásat nadšením z hradní tvrze z doby železné a Bignor Roman Villa, které objeví na Old Winchester Hill.

7 nejstarších ulic, které bys měl v Británii navštívit
Zdroj: Flick, Dave_S

2. Ridgeway

Seznamte se se starodávnou tratí spojující Norfolk a Wiltshire. Icknield Way často bývá považována dokonce za nejstarší silnici v celé Británii. Ridgeway je její součástí a provází návštěvníky mnoha starověkými památkami, jako je Avebury Stone Circle, White Horse Uffington a spousta dalších hradů a pevností z doby železné a bronzové.

7 nejstarších ulic, které bys měl v Británii navštívit
Zdroj: Flick, Dun.can

3. Watling Street

Zprvu používána Brity, poté dlážděna Římany, spojuje tato dlouhá cesta Kent se severním Walesem. Dnes je spíše známa pod pseudonymy A2 a A5. Bývalo to místo, kde Boudicca porazila Římany. Proto tu dodnes najdeš pozůstatky zajímavých římských pevností, zejména na hranicích s Walesem.

7 nejstarších ulic, které bys měl v Británii navštívit
Zdroj: Wikimedia Commons, Deipnosophista

4. Fosse Way

Název dlouhé římské silnice Fosse Way vychází z latinského slova fossa, což znamená příkop. Pro svou mimořádnou rovnost, kdy se nikde neodchýlí od přímky o více než 6 km, je typickým příkladem silnic, které stavěly Římané. Většina původní cesty spojující Lincoln s Ilchesterem je dnes zakryta moderními silnicemi. Úsek od Stoney's Bridge až k vysokému kříži však můžete vidět tak, jak vypadal ještě v římských dobách, a ještě před nimi – v době železné.

7 nejstarších ulic, které bys měl v Británii navštívit

5. Antoninův val

Hadriánův adoptovaný syn, císař Antoninus Pius, nařídil výstavbu trámové zdi ve Skotsku, 100 kilometrů severně od slavnějšího opevnění. Nejsevernější hranice římské Británie byla dlouhá téměř 63 km a měřila 3 metry. Podél zdi se nachází několik pevností a muzeí včetně zachovaných pozůstatků římského lázeňského domu.

7 nejstarších ulic, které bys měl v Británii navštívit
Zdroj: Wikimedia Commons, MuleAthon

6. Shambles

Ačkoliv historie uličky Shambles nesahá až do dávných římských časů, bývá považována za nejlépe zachovanou středověkou ulici v Anglii. Říká se, že její vinutá dlážděná struktura se stala inspirací pro známou Příčnou ulici (Diagon Alley) z Harryho Pottera.

7 nejstarších ulic, které bys měl v Británii navštívit
Zdroj: Flick, Russelljsmith

7. Steep Hill

Není divu, že Steep Hill je tak oblíbeným turistickým cílem. Zvídavým turistům má opravdu co nabídnout. Na vrcholu kopce s 14% stoupáním (nic jednoduchého na překonání) se nachází římská vojenská pevnost, dole pod kopcem zase můžeš navštívit údajně nejstarší obývaný dům v Anglii zvaný Židovský. V roce 2011 byla ulice Akademií Urbanismu vyhlášena nejlepším místem v celé Británii.

Domů
Sdílet
Diskuse