Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 4. 3. 2021 svátek má Stela

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Kultura - Umění
0
Pavlína Plecitá
8. květen 2018, 16:08

Přes tisíc českých hasičů společně vytvoří největší hasičskou fontánu na světě. V Praze předvedou nevídaný vizuální zážitek

Sobota 2. června, 210 hasičských jednotek z celé republiky a podívaná, jakou jsme doposud neviděli.

Pavlína Plecitá
8. květen 2018, 16:08
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Přes tisíc českých hasičů společně vytvoří největší hasičskou fontánu na světě. V Praze  předvedou nevídaný vizuální zážitek
Zdroj: pixabay.com

Kolik hasičů je potřeba k sestavení největší „hadicové“ fontáně na světě? U nás to bude více než tisíc zástupců záchranářského povolání, kteří pozvednou hlavice svých požárních hadic a hektolitry vody namalují na zatemnělou oblohu barevný příběh o vzniku Československa. Letos si připomínáme jeho stoleté výročí a hasičské sbory ze 77 okresů České republiky si pro tuto příležitost připravily jedinečnou show.

 

Přes tisíc českých hasičů společně vytvoří největší hasičskou fontánu na světě. V Praze  předvedou nevídaný vizuální zážitek
Zdroj: pixabay.com

 

Oslavy mají být vždy ve velikém stylu, obzvlášť pokud je oslavencem celá republika, a ještě více pokud slaví takové krásné kulaté číslo. Hasiči z Libereckého kraje, kteří za obřím nápadem stojí, se proto rozhodli svolat posily a společnými silami v Praze uspořádat kouzelnou vodní podívanou. Sami mají s hasičskými fontánami své zkušenosti – například na Litoměřických slavnostech je jejich vystoupení dokonce třicetiletou tradicí. S fontánou takového rozsahu ovšem budou mít čest poprvé. Neodvažují se tedy nic zanedbat a na událost už několik měsíců pilně nacvičují.

 

 

Akce se odehraje v sobotu 2. června v blízkosti Tančícího domu, přímo mezi mosty Jiráskovým a Palackého. Přibližně dvacet minut trvající vodní a světelnou show bude doprovázet snad nejznámější skladba z pera Bedřichy Smetany Vltava. Protože kde jinde než nad hladinou Vltavy by měla při příležitosti oslav české státnosti tato melodie zaznít?

 

„Vltava se díky hasičským stříkačkám doslova vzedme do vzduchu a za doprovodu světel a hudby vytvoří unikátní vizuální zážitek, kdy se před diváky odehraje světelný koncert a vodní balet několika tisíců kubických metrů vody v jednom okamžiku,“ vypráví o události pro serveru Lidovky.cz mluvčí hasičského sboru Nicole Zaoralová. Doplňuje, že pravděpodobně nikde jinde na světě tak veliká hasičská fontána nikdy nevznikla.

 

Přes tisíc českých hasičů společně vytvoří největší hasičskou fontánu na světě. V Praze  předvedou nevídaný vizuální zážitek
Zdroj: pixabay.com

 

Přímo na místo se sjede na 200 hasičských sborů z nejrůznějších koutů Česka. Dohromady pak budou tvořit více než tisícovku hasičů, z nichž někteří budou mít na starosti fontánu, jiní zase technické zázemí. 

 

„Vybráni byli podle technických parametrů, které musela jejich technika splnit. Zohledněno bylo také to, aby jejich účastí nebylo narušeno plošné pokrytí daného kraje,“ připomíná mluvčí Zaoralová. Ostatní hasičské sbory tedy budou připraveni kdekoliv pomoci nešťastníkům v nouzi.

 

Rozsáhlá akce si žádá i speciální organizaci. Protože budou hasiči rozmístěni po značné části pražské náplavky, nebude v silách jednoho dirigenta všechny správně zkoordinovat. Hasiči proto dostanou k dispozici tablety se speciálním softwarem. Ten jim bude přesně ukazovat pohyby proudnic. Choreografii má na starosti režisér České televize Stanislav Vaněk.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
17:44
Hlavní hygieničkou se stane Pavla Svrčinová, která nahradí Jarmilu Rážovou. Premiér Andrej Babiš (ANO) to potvrdil pro Českou televizi. (ČT24)
17:19
Do Česka má přijít čínská vakcína Sinopharm. Zemanově žádosti bylo vyhověno. Do Česka má přijít čínská vakcína Sinopharm. Zemanově žádosti bylo vyhověno.
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.