Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
28. srpna 2018 16:17
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Pro bezdomovce vybrali 9 milionů korun. Peníze ale utráceli za luxusní dovolené a hazardní hry

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Drogově závislý Johnny Bobbitt z vybraných peněz viděl jen malou část.

S nástupem internetového věku se výrazně změnila forma charitativní pomoci. V současnosti existuje řada webů, na nichž probíhají kampaně, které vybírají peníze pro handicapované a nemajetné jedince. 

Takové sbírky většinou doprovází srdceryvný příběh a výjimkou nebyl ani ten Johnnyho Bobbitta, dobráckého bezdomovce z Filadelfie. V listopadu minulého roku kousek od něj zastavilo auto Kate McClure

Vystresované ženě došel benzin a auto jí vypovědělo službu u krajnice. Bezdomovec Bobbitt závislý na opiátech se nabídl, že pomůže a majitelce vozu přinesl kanystr s benzinem, který nakoupil za posledních 20 dolarů. 

Dojatá Kate mu dala teplé ponožky a sušenky a v následujících dnech se rozhodla, že mu jeho dobrotivost oplatí.  Na webu GoFundMe založila sbírku, která mu měla umožnit nový začátek. 

 

Had an amazing dinner!!! Best dinner I have had in years! Maybe ever!!!!!!

Příspěvek sdílený Johnny Bobbitt Jr. (@johnnys__journey),

S přítelem Markem D’Amicem si dali cíl, že pro muže bez domova vyberou 10 tisíc dolarů. Emotivní příběh se ale dostal do celostátních médií, manželský pár se objevil i ve slavném pořadu Good Morning America a po pár měsících svítila na GoFundMe částka 400 tisíc dolarů (cca 9 milionů korun) od téměř 14 tisíc dárců

Kate tehdy světu sdělila, že vybrané peníze použijí k výstavbě domu pro Bobitta, aby už nemusel spát pod mostem, dále mu pořídí jeho vysněné auto 1999 Ford Ranger a část peněz půjde organizacím a lidem, kteří Bobittovi pomohli, když byl v nesnázích. 

Ze začátku se na sociálních sítích objevovali fotografie, na kterých figuroval spokojený Bobitt vedle svých mecenášů. Časem se ale začalo ukazovat, že to Kate s přítelem s pomocí bezdomovci nemysleli zas tak vážně.

 

They made me dress up like a chicken ‍♀

Příspěvek sdílený Johnny Bobbitt Jr. (@johnnys__journey),

Za obdržené peníze od dárců mu koupili místo domu karavan, který napsali na sebe a zaparkovali jej na vlastním pozemku. Pořídili mu i televizi, notebook, dva mobily, jídlo, oblečení a ojeté SUV, které nedlouho poté kleklo. 

Když se tato skutečnost provalila, D’Amico se nechal slyšet, že za auto, karavan a další statky utratil 200 tisíc dolarů a dalších 200 tisíc má uloženo na účtu, který dá Bobbittovi k dispozici až v momentě, kdy skoncuje se závislostí na drogách. 

Jenže podle bezdomovce samotného je skutečnost jiná. McClure, která dělá recepční a D’Amico povoláním tesař si najednou mohli dovolit nové BMW a odcestovali na drahé dovolené na Floridu, do Kalifornie a Las Vegas. Dokonce si měli zaplatit přelet Grand Canyonu helikoptérou.

Novinářům z Philadelphia Inquirer Bobbitt dále prozradil, že D’Amico část peněz prohrál v kasinu. Ten se na dotazy reportérů ohradil, že šlo jen o 500 dolarů a na účet je pak zase vrátil. 

Nejhorší je ale fakt, že peníze, které se k Bobbittovi od dárců dostaly, skončily částečně i v rukách drogových dealerů. D’Amico tím zdůvodnil, proč bezdomovci peníze nedal, prý by to pro něj byla jen spirála do pekla. 

Kate a Mark odepírají novinářům přístup k údajnému kontu s Bobbittovými penězi.  O případ se začala zajímat už i stránka GoFundMe, která v současnosti vyšetřuje, kam přišly peníze původně určené pro dobrotivého bezdomovce.

Zástupci společnosti se nechali slyšet, že v každém případě se o pomoc Bobbittovi postarají.

V současnosti uběhl již téměř rok od prvního setkání Kate s bezdomovcem. Karavan i SUV už přišly pryč, Bobbitt je stále závislý na drogách a nemá přístup k penězům, které mu měli pomoci začít nový život. Noci tráví pod mostem a vydělává si žebráním.

Domů
Sdílet
Diskuse