Ministr vnitra předloží do Sněmovny návrh, podle kterého by měla policie pravomoc udílet za nedodržování bezpečnostních zásad blokovou pokutu na místě.
Za popíjení piva na předzahrádce či ve skupině dostane konzument blokovou pokutu 10 tisíc korun na místě. Takové opatření by rád zavedl ministr vnitra Jan Hamáček, který po jednání Ústředního krizového štábu oznámil, že návrh, který by zplnomocnil státní a obecní policii rovnou udílet penalizace, předloží Poslanecké sněmovně. S informací přišly Novinky.cz.
Ministr vnitra by byl rád, kdyby se přestupky proti vyhlášení Ústředního krizového štábu mohly trestat hned. Lidé by si pak prý rozmysleli, jestli je budou dělat, nebo ne, kdyby za ně hrozila poměrně vysoká finanční sankce. Penalizování těch, kteří je nerespektují, je totiž zdlouhavé.
„Navrhujeme, aby po schválení tohoto zákona mohla policie tyto delikty řešit blokovou pokutou na místě, a to do výše 10 tisíc korun. Velmi to zefektivní vymáhání těch vládních nařízení,“ uvedl podle Novinek ministr. „Pokud bude někdo přistižen na předzahrádce, jak ve skupině popíjí pivo, tak policie jim tam rozdá desetitisícové pokuty a je po problému,“ doplnil.

Ministr uvedl, že možnost trestat nezodpovědné spoluobčany efektivně je věc, která tady ještě chybí. Zároveň zmínil, že mu nejde o to, trestat osamělé cyklisty někde v lese, ale například rizikové shluky lidí nebo otevřené podniky.