Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Čtvrtek 26. 11. 2020 svátek má Artur

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
72
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
News
72
Antonín Havlík
14. duben 2020, 16:46
Čas čtení: 1:57
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Strážník, který napadl mladou dívku, nesplnil povinnosti a porušil předpisy. Ke kauze se vyjádřil ředitel městské policie

Střet strážníka s 19letou dívkou má další pokračování. Vyjádřil se k němu ředitel pražské městské policie.

Antonín Havlík
14. duben 2020, 16:46
Čas čtení: 1:57

Pražský strážník Jiří Laštovka uhodil 19letou dívku až spadla na zem, za natočený incident zveřejněný na Facebooku dostal vyhazov. Tento příběh proběhl českými médii včetně REFRESHERu minulý týden (k přečtení tady a tady), stal se virálem a diváky rozdělil do dvou nesmiřitelných skupin.

 

Jedna se postavila za dívku, na níž si Laštovka neoprávněně dovoloval z pozice moci a síly, druhá si stála za tím, že se strážník zachoval správně, protože dívčina pozdější argumentace „porušili jsme zákaz ale“ a video, která nezachycuje incident celý, není dostatečným důvodem k vyhazovu.

 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 1446 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 55.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

Skutečnost je taková, že i samotná městská policie se za incident omluvila a vysvětlila, že strážníkův útok nebyl přiměřený. Na Facebook pražských strážníků navíc v úterý přidali nové vyjádření jejich ředitele Eduarda Šustra. Podle něj se totiž objevuje mnoho nepravdivých zpráv poškozující dobrou práci městské policie. 

 

 

Nesepsal záznam, porušil předpisy i zákon

„O celém incidentu jsme se dozvěděli v neděli 5. 4 2020 v odpoledních hodinách prostřednictvím sociálních sítí. Po prvotním zhlédnutí záznamu jsme začali zjišťovat okolnosti tohoto případu a zjistili jsme následující:


- Strážník Laštovka nenahlásil jakékoliv použití donucovacích prostředků.
- Strážník Laštovka nesepsal žádný úřední záznam o události ani o použití donucovacích prostředků, oprávněnost jejich použití tak nemohla být řádně vyhodnocena.
- Strážník Laštovka neoznámil jakékoliv protiprávní jednání osob, které se na místě nacházely, správním orgánům. Operačnímu středisku pouze sdělil, jako výsledek prověření oznámení spočívajícího v porušení mimořádných opatření, že věc vyřešil na místě „vysvětlením“, což zásadně nekoresponduje s jeho následnou obhajobou údajné agresivity a závažnosti protiprávního jednání osob na místě,“ píše Šustr.

 

Podle něj nevznikla úřední dokumentace, se kterou by mohli natočené záběry porovnat. Strážník má podle zákona a dle vnitřních předpisů povinnost takové věci zaprotokolovat.

 

I přestože to neudělal, ze záběrů bylo patrné, že dívku uhodil ve chvíli, kdy jej podle ředitele „nijak neohrožovala ani neatakovala a následně jí ještě dalším fyzickým útokem vyhrožoval“. Kvůli jeho neprofesionalitě se tak rozhodla k přísnému opatření a strážníkovi vyhověla žádosti o rozvázání pracovního poměru dohodou. 

 

Ostatní strážníci, kteří byli na místě s útočícím Laštovkou, byli po dobu přešetřování převedeni k výkonu jiné práce, kde nebudou přicházet do kontaktu. „MP Praha nikdy nezpochybňovala strážníkovu 25 letou práci pro hlavní město Prahu a organizaci, ani fakt, že byl zcela po právu oceněn medailí Za záchranu lidského života. Na druhou stranu je nutné také zmínit, že vůči němu bylo opakovaně přijato pracovně právní opatření kvůli neadekvátnímu jednání vůči veřejnosti,“ dodal Šuster v souvislosti se strážníkovými předchozími zásluhami. 

 

 

Uživatelé na sociální sítích nicméně zveřejnili předchozí zkušenosti se strážníkem, které nebyly příliš pozitivní.

 

Kromě jeho obliby kapely Ortel, na jejichž koncertech se hajluje, popsal český fotograf Tomki Němec, jak ho strážník v roce 2016 přes e-mail přesvědčoval o tom, že bývalý prezident Václav Havel byl „ku***ník, zloděj a vychc***ej kriminálník“

 

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Tereza Smažinková/Facebook Tagy: česko, strážnik, městská policie, praha
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Ohodnoť článek
30
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
News
15:21
Seniorka kreslila čuníky na policejní vrata. Zřejmě se mstila za odvoz na záchytku. Seniorka kreslila čuníky na policejní vrata. Zřejmě se mstila za odvoz na záchytku.
15:00
Karlos Vémola: Líbat se od úchyla nenechám, dostane rovnou bombu. Terminátor poslal svému soupeři jasný vzkaz. Karlos Vémola: Líbat se od úchyla nenechám, dostane rovnou bombu. Terminátor poslal svému soupeři jasný vzkaz.
14:34
Prodejte zlaté stropy, když vám jde o chudé děti! Po smrti Maradony vyšel najevo příběh z jeho návštěvy Jana Pavla II. Prodejte zlaté stropy, když vám jde o chudé děti! Po smrti Maradony vyšel najevo příběh z jeho návštěvy Jana Pavla II.
13:53
V Evropě se začnou prodávat kouzelnická košťata. „Proletíš“ se až rychlostí 35 km/h. V Evropě se začnou prodávat kouzelnická košťata. „Proletíš“ se až rychlostí 35 km/h.
NAHORU
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.