Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
1. dubna 2022 14:59
Čas čtení 1:46
Vojtěch Vanda

Jak vznikl Apríl? Původ „dne všech bláznů“ plného žertů není jasně známý

Jak vznikl Apríl? Původ „dne všech bláznů“ plného žertů není jasně známý
Zdroj: Unsplash / Eliott Reyna
ZAJÍMAVOSTI FRANCIE
Uložit Uložené

Je 1. dubna, což pro mnohé z nás znamená vymýšlení žertíků na své známé a okolí. Odkud se ale tento zvyk vzal?

Už se tě dnes někdo pokusil napálit? Letošní 1. duben vyšel totiž na tento pátek, což znamená, že se spousta lidí snaží napálit okolí tzv. aprílovými žertíky. Tato tradice má poměrně nejasný původ, je však jasné, že sahá minimálně do středověku. V českých zemích se objevuje již několik století.

Doporučeno
Japonsko v reakci na sankce proti Rusku prohlásí jižní Kurily za „ilegálně okupované“ ostrovy Japonsko v reakci na sankce proti Rusku prohlásí jižní Kurily za „ilegálně okupované“ ostrovy 1. dubna 2022 9:46

Den všech bláznů

Teorií, jak mohl tento obyčej vzniknout, je hned několik. Poohlédneme-li od biblických odvození, které se mají pojit k Noemově arše nebo Jidášově narozeninám, některé prameny vedou až k íránskému svátku Sizdah Be-dar, takzvanému Dnu přírody, který se slaví ve 13. den prvního měsíce v roce Farvardínu. Podle íránského kalendáře se jedná o konec oslav nového roku, kdy lidé chodí ven a nejčastěji jej tráví pikniky v parku.

V historických pramenech se ale dovídáme i o možné spojitosti s výše zmíněnou Biblí. The London Public Advertiser otiskl 13. března 1769 toto: „Omyl z prvního dubnového dne, kdy Noe poslal holubici z archy dříve, než voda opadla, bylo radno si zapamatovat. Pro uchování vzpomínky bylo považováno za správné potrestat toho, kdo zapomněl na tak pozoruhodnou okolnost, že mu dá nějaký zbytečný úkol podobný té neúspěšné zprávě, na kterou poslal patriarcha ptáka.“

Domů
Sdílet
Diskuse