Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 27. 5. 2022 svátek má Valdemar

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News

Rekonstrukce Barrandovského mostu: Jaké komplikace čekají řidiče a cestující v MHD? (Otázky a odpovědi)

Oprava nejvytíženější silnice Česka začíná 16. května.

Ilona Hobzová
10. květen 2022, 19:07 Čas čtení: 3:40
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Rekonstrukce Barrandovského mostu: Jaké komplikace čekají řidiče a cestující v MHD? (Otázky a odpovědi)
Zdroj: Wiki Commons/Petr Jedelský/volně k užití
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.
News
0
Ilona Hobzová
10. květen 2022, 19:07
Čas čtení: 3:40

Rekonstrukce Barrandovského mostu: Jaké komplikace čekají řidiče a cestující v MHD? (Otázky a odpovědi)

Oprava nejvytíženější silnice Česka začíná 16. května.

Ilona Hobzová
10. květen 2022, 19:07
Čas čtení: 3:40
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Rekonstrukce Barrandovského mostu: Jaké komplikace čekají řidiče a cestující v MHD? (Otázky a odpovědi)
Zdroj: Wiki Commons/Petr Jedelský/volně k užití

V pondělí 16. května začíná rozsáhlá oprava pražského Barrandovského mostu. Rekonstrukce nejvytíženější silnice v Česku bude ve čtyřech etapách probíhat do roku 2025. REFRESHER shrnul nejpodstatnější informace včetně tipů pro řidiče automobilů i pro ty, kteří cestují městskou hromadnou dopravou. 

Kde je Barrandovský most a proč je důležitý?

Barrandovský most je nejrozsáhlejším mostním dílem Prahy, který spojuje čtvrti Braník a Hlubočepy. Práce na této důležité komunikační tepně začaly už v roce 1978. Dnes je Barrandovský most nevytíženějším dopravním uzlem v Česku, denně tu projede až 144 tisíc vozidel. V každém směru má čtyři pruhy, přístupný je chodcům i cyklistům. 

 

 

Kompletní rekonstrukce se provádí především z důvodu špatného stavu nosné konstrukce a povrchu. Po podrobné diagnostice se ukázalo, že předpjatá ocelová lana jsou náchylná k poškození. Rekonstrukce začala už v roce 2019, týkala se spodní části konstrukce, zejména mostních pilířů. 

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 3515 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 79.00 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš číst i tyto články
„Synek mě prosí, ať zavolám Putinovi, aby zastavil válku.“ Utíkáme kvůli dětem, popisují ukrajinské uprchlice (Reportáž)„Synek mě prosí, ať zavolám Putinovi, aby zastavil válku.“ Utíkáme kvůli dětem, popisují ukrajinské uprchlice (Reportáž)
Barbara Paldus: Babička používala jen mýdlo z kostí a do sedmdesáti měla kůži perfektní. Kosmetický byznys stojí na pohádkáchBarbara Paldus: Babička používala jen mýdlo z kostí a do sedmdesáti měla kůži perfektní. Kosmetický byznys stojí na pohádkách
Etan Patz: Chlapec, jehož zmizení změnilo Spojené státy americké i proces vyšetřování po pohřešovaných dětech Etan Patz: Chlapec, jehož zmizení změnilo Spojené státy americké i proces vyšetřování po pohřešovaných dětech
VÍCE

Jak bude rekonstrukce probíhat?

Rekonstrukce bude probíhat ve čtyřech etapách, podrobně je popsal server Barranďák, který vznikl právě kvůli rekonstrukci. Nejbližší dvě etapy plánované od května do září 2022 a následně od března do května 2023 budou probíhat následovně:

1. etapa

„Zahrnuje opravy jižní poloviny jižního mostu. V každém směru budou dva pruhy průběžné a jeden pruh odbočovací. Bude odstraněn mostní objekt, který tvoří součást Strakonické rampy, a následně bude postaven most nový. Dále se zrekonstruuje horní část této rampy a vnější dva jízdní pruhy na mostě ve směru od Smíchova včetně dilatačního závěru na Barrandovské rampě a před sjezdem do Braníka. Bude opravena spodní část mostu nad Strakonickou ulicí. Strakonická ulice bude od Strakonické rampy za most průjezdná pouze levým jízdním pruhem.“

2. etapa

„V každém směru budou dva pruhy průběžné a jeden pruh odbočovací. Oprava Barrandovské rampy, dilatačního závěru na jízdních pruzích komunikace ve směru od Smíchova a sanace proběhnou nad levým jízdním pruhem Strakonické ulice a nad komunikacemi pod Barrandovskou rampou. Ve druhé etapě se rovněž opraví druhá část dilatace ve směru do Braníka a sanace proběhne i na druhém břehu Vltavy, nad tramvajovou tratí.“

Jaká budou dopravní omezení?

Kvůli rekonstrukci se počítá s částečnou uzavírkou. Provoz třemi jízdními pruhy bude podle serveru opravujeme.to v každém směru zachován. Vjezd z ulice Strakonická na Barrandovský most ve směru Braník bude převeden na objízdnou trasu D0 – Pražský okruh, dále na ulici K Barrandovu a na D0 – Pražský okruh a směr D1.

 

Přestože opravy budou probíhat od března do listopadu každého roku, dopravní omezení budou podle dostupných informací kratší. „Vždy po jasně stanovenou dobou ve smlouvě s dodavatelem (např. 110 dní v 1. etapě nebo 82 dní ve 4. etapě). Mimo tyto jednoznačné termíny nebudou na Barrandovském mostě dopravní omezení a provoz bude obnoven v plném rozsahu,“ uvádí server Barranďák.

Jak cestovat?

Speciální server také přináší praktické tipy pro řidiče automobilů i cestující městskou hromadnou dopravou, které jim radí, jak v období rekonstrukce cestovat.

Autem:

Zkušení řidiči se cest na Barrandovský most během rekonstrukce bát nemusí, jen se musí obrnit dávkou trpělivosti. Místo čtyř pruhů totiž budou v každém směru fungovat jen tři. Pruh směrem od Smíchova na Jižní spojku bude navíc bezprostředně sousedit s pruhem v opačném směru, proto je namístě i zvýšená ostražitost a ohleduplnost k ostatním řidičům.

 

„Je také potřeba mít už dopředu rozmyšlené, kam chcete po Barrandovském mostě svou další jízdu směrovat, a tomu s předstihem přizpůsobit řazení do pruhů. Ve směru od Jižní spojky na Smíchov tedy využívejte hlavně levý pruh, ve směru dále nahoru na Barrandov pak pruh pravý. V opačném směru od Smíchova na Jižní spojku se snažte využívat hlavně levý pruh a pravý pruh především pro sjezd do Modřan,“ radí server.

 

Největší omezení přinese kompletní uzavření nájezdu na most od ulice Strakonická, z této strany se řidiči na most 110 dní nedostanou. Jednou z variant, jak se dostat na druhou stranu řeky, bude nová vratná rampa, která vznikne u Lihovaru. Primárně se ale doporučuje využít Městský okruh. 

 

„Pokud řidiči zůstanou na své straně Vltavy, dostanou se na Barrandovský most seshora od Barrandova. Ti, co potřebují naopak na druhou stranu Vltavy, mohou po Pražském okruhu přejet řeku po Lahovickém mostě. Do města pak zamíříte od sjezdu Písnice či od sjezdu Vestec, popřípadě dojedete až k dálnici D1 a odtud zamíříte do centra,“ doplňuje Barranďák.

Městská hromadná doprava

Přes dvacet procent lidí, kteří přes most denně projedou, přepravují autobusy městské hromadné dopravy (MHD). Je jich celkem 37 tisíc. I těch se rekonstrukce dotkne. Lidé, kteří cestují linkami 118, 125, 170, 190, 196 a 197, musí počítat se zpožděním těchto linek v řádu minut. Začnou proto fungovat zcela nové autobusové pruhy.

 

„Pro bezproblémové spojení Braníka a Smíchova posílíme v době rekonstrukce mostu také tramvajovou linku 21. Pojede po mírně upravené trase Sídliště Modřany – Přístaviště – Palackého náměstí – Anděl – Smíchovské nádraží v pracovní dny od 6 do 20 hodin. Místo sólo vozů vyrazí na trasu velké tramvaje, které tak zajistí přímé spojení Braníka a Podolí se Smíchovem bez jakýchkoliv přestupů,“ popisuje server.

 

Jak se cestě MHD přes Barrandovský most vyhnout? Barranďák doporučuje využít metro nebo tramvaj ze Smíchova na Palackého náměstí a pak pokračovat tramvajemi 2, 3, 17 nebo 21 po nábřeží až do Podolí a Braníka a tam přestoupit na autobus. Na linku 118 na Dvorcích, na linky 170, 196 a 197 na Přístavišti a na linku 190 na zastávce Pobřežní cesta. 

Co dále může při cestování pomoci?

Pro řidiče platí doporučení využít některou z chytrých mobilních aplikací. Ty na základě reálných dat přímo z provozu dokážou najít optimální trasu v každou denní či noční dobu. Asi nejpopulárnější je aplikace Waze, navigace od Googlu nebo tradiční Mapy.cz. Lidem, kteří cestují pomocí MHD, doporučuje server stáhnout aplikaci PID Lítačka.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: barrandak.cz, opravujeme.toNáhledový obrázek: Wiki Commons/Petr Jedelský/volně k užití
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít