Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
18. května 2022 11:46
Čas čtení 1:41
Ilona Hobzová

V Africe zemře každých 48 sekund člověk kvůli hladu, situaci zhoršila válka na Ukrajině

V Africe zemře každých 48 sekund člověk kvůli hladu, situaci zhoršila válka na Ukrajině
Zdroj: Flickr/volně k užití
ZAJÍMAVOSTI ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Se zprávou přišla mezinárodní nezisková organizace Oxfam.

Válečný konflikt na Ukrajině má tragické důsledky pro nejchudší regiony Afriky. Ve východní části kontinentu je v souvislosti s nedostatkem jídla situace nejhorší od roku 2017. Nezisková organizace Oxfam odhaduje, že kvůli akutnímu hladu tam každých čtyřicet osm sekund zemře jeden člověk. 

Největší krize od roku 2017

Krizi, kterou v afrických regionech způsobuje především zhoršující se sucho a další extrémní výkyvy počasí, ještě prohloubil válečný konflikt na Ukrajině. Před začátkem války dodávala Ukrajina deset procent veškeré pšenice, Rusko šestnáct. Nyní jsou dodávky přerušeny, jenže ceny potravin rostou celosvětově, a tlak na lidi, kteří bojují o přežití, se tak zvyšuje.

Zničující jsou pro zemi i škrty, které v rozpočtu dělá například Velká Británie. Nejzranitelnější lidé ve východní Africe potřebují podle Oxfamu od světa lepší ochranu před konflikty, změnou klimatu a rostoucími životními náklady. Zlepšit by se měla i humanitární pomoc a sociální ochrana. 

Za čtyřicet let svého života jsem neviděla nic takového, co se nyní děje tady v Akobo. Za poslední čtyři roky to byly povodně, sucho, hladomor, násilí nebo Covid-19. Jsme unavená životem. Pokud to tak půjde dál, pochybuji, že mé dcery se dočkají dospělosti. (Nyadang Martha, Jižní Súdán)

Ve východní Africe naléhavě potřebuje jídlo 21 milionů lidí. Nejkritičtější situace dlouhodobě zůstává v Etiopii, Somálsku, Keni a Jižním Súdánu. Zatímco první tři zmíněné země čelí nejhoršímu suchu v historii, Jižní Súdán sužují už pátý rok velké záplavy. 

Doporučeno
Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie Sdílíš děti online? Riskuješ sexuální zneužití fotek, ukázala studie 2. května 2024 15:42

Jen v Somálsku bude humanitární pomoc letos potřebovat 7,7 milionu lidí. Přibližně polovina dětí v této zemi je pravděpodobně akutně podvyživená. V Etiopii hynou kvůli nedostatku vody hospodářská zvířata. Všechny země čelí také ozbrojeným konfliktům a důsledkům nemocí včetně covidu-19. 

Alarmující situaci potvrdila také organizace UNICEF. Podle té trpí těžkou podvýživou po celém světě 13,6 milionu dětí do 5 let. Pětina z těchto dětí umře kvůli nedostatku potravin. 

Mohlo by tě zajímat:
10 skvělých her na mobil - Některé jsou zdarma, některé za pár korun, ale každá z nich nabízí zábavu na dlouhé hodiny. 
Nejlepší romantické filmy na Netflixu
10 nejlepších filmů Toma Cruise
Domů
Sdílet
Diskuse