Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Rozdáváme lístky na letní festivaly
6. června 2022 14:38
Čas čtení 1:06
Vojtěch Vanda

Google musí zaplatit 16,5 milionu korun za „rasistické výroky“ australského youtubera

Google musí zaplatit 16,5 milionu korun za „rasistické výroky“ australského youtubera
Zdroj: TASR/AP
OSOBNOSTI AUSTRÁLIE RASISMUS A PRÁVA MENŠIN YOUTUBE
Uložit Uložené

Youtuber Jordan Shanks, vystupující pod pseudonymem Friendlyjordies, vytvořil podle australského soudu „rasistická“ a „urážlivá“ videa na adresu bývalého premiéra Nového Jižního Walesu. Google tato videa nestáhl a nyní bude muset platit.

Společnost Google bude muset zaplatit pokutu kvůli videím z produkce australského youtubera. Jordan Shanks, vystupující pod pseudonymem Friendlyjordies, totiž v roce 2020 vydal dva snímky, které byly podle soudu „rasistické“ a „urážlivé“ vůči bývalému premiérovi Nového Jižního Walesu Johnu Barilarovi. Bavič si totiž utahoval z jeho vzhledu kvůli italským kořenům. Firma z toho důvodu, že nechala videa na platformě YouTube celý rok, bude nyní muset zaplatit 16,5 milionu korun. Informuje VICE

Doporučeno
Addison Rae: Toto je čtvrtá nejpopulárnější tiktokerka světa Addison Rae: Toto je čtvrtá nejpopulárnější tiktokerka světa 9. května 2022 7:00

Shanksův účet čítá na 625 tisíc odběratelů, což je poměrně vysoké číslo. Výdělečnost tohoto kanálu může měsíčně dosáhnout, alespoň podle webu VICE, více než 20 tisíc dolarů (460 tisíc korun). Videa vydaná na jeho kanále mají dosah a ovlivňují spoustu lidí, což je v tomto případě klíčové.

Tvůrce si totiž vzal na paškál bývalého premiéra Nového Jižního Walesu Johna Barilara a svá videa nevybíravě „opepřil“. Jak zní slova australského soudu, snímky mohly za „neúnavnou, rasistickou, hanobící, urážlivou a pomlouvačnou kampaň“ a společnost Google neudělala dost, aby ji zastavila.

Videa na webu YouTube visela prakticky rok. V nich Friendlyjordies o bývalém premiérovi mluvil jako o „mastném malém šourku“, přirovnal jej ke zbojníkovi Nedu Kellymu, který má taktéž evropské kořeny, ale také mluvil nevybíravě o jeho spojení s korupcí v australském státě nebo o tom, že podvádí svou manželku. Barilaro proto zažaloval kromě Googlu i youtubera. Shanks se nakonec minulý rok omluvil a videa zeditoval.

Nyní je řada na americké společnosti. „Google se nemůže skrývat za to, že operuje ze svého kalifornského ústředí nebo na jiné, americké chápání angličtiny, které je odlišné v Austrálii,“ tvrdil soudce Rares. „Firma má v Austrálii velkou pobočku, tuzemské zaměstnance a právníky, takže dokáže odvodit, jak může být nereagování na tato videa ponižující a ubližující,“ dodal.

Domů
Sdílet
Diskuse