Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
9. června 2022 9:25
Čas čtení 0:48
Tereza Šnajdrová

Průlom v léčbě rakoviny: Experimentální lék vyléčil všechny pacienty, kteří jej užívali

Průlom v léčbě rakoviny: Experimentální lék vyléčil všechny pacienty, kteří jej užívali
Zdroj: Unsplash/National Cancer Institute/volně k užití
NEWS ZPRÁVY ZE SVĚTA
Uložit Uložené

Pacienti zahrnutí do studie užívali lék Dostarlimab po dobu šesti měsíců. Žádné významné vedlejší účinky nebyly hlášeny.

Do studie bylo zahrnulo 12 pacientů s rakovinou konečníku, kteří po dobu šesti měsíců užívali experimentální lék Dostarlimab. Poprvé v historii se pak stalo, že všichni pacienti byli vyléčeni. Během léčby navíc nezaznamenali žádné významné vedlejší účinky, informují Independent a The New York Times.

Doporučeno
Policie našla 13letého chlapce z Uherskohradišťska (Aktualizováno) Policie našla 13letého chlapce z Uherskohradišťska (Aktualizováno) 9. června 2022 7:56

„Je to poprvé, co se něco takového v historii rakoviny stalo,“ komentoval výsledky studie doktor Luis Diaz, jeden z hlavních autorů a onkolog z Memorial Sloan Kettering Cancer Center v New Yorku.

Užívání léku Dostarlimab se obešlo bez významnějších vedlejších účinků. Do studie však bylo zahrnuto pouze 12 pacientů, a aby se dalo s jistotou potvrdit, že lék nezpůsobuje žádné komplikace, musel by být podán více lidem. I přesto jsou vědci z výsledků nadšeni. 

Dostarlimab je lék, který se používá k léčbě karcinomu endometria. K léčbě rakoviny konečníku byl použit vůbec poprvé. Funguje tak, že demaskuje rakovinné buňky, dá signál imunitnímu systému a ten je následně identifikuje a zničí.

„Tyto výsledky jsou důvodem k velkému optimismu. Vidíme záblesk revolučního posunu u léčby rakoviny,“ uvedla doktorka Hanna Sanoff z University of North Carolina, která se na studii nepodílela. Zároveň však upozornila, že lékem zatím nelze nahradit současný způsob léčby rakoviny, a navíc prý není jisté, zda pacienti opravdu zůstanou vyléčení. 

Domů
Sdílet
Diskuse