Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
6. července 2022 16:32
Čas čtení 0:34
Tereza Patočková

V Dlouhé ulici se vznáší socha, připomíná bolest ukrajinských matek

V Dlouhé ulici se vznáší socha, připomíná bolest ukrajinských matek
Zdroj: Dominik Herr
NEWS PRAHA UKRAJINA UMĚNÍ ZPRÁVY Z DOMOVA
Uložit Uložené

Dílo s názvem Vinok pochází z dílny české umělkyně Veroniky Psotkové. Vinok je tradiční ukrajinská květinová čelenka, která se stala symbolem ukrajinského národa.

V Praze v Dlouhé ulici „létá“ nová vzdušná socha. Instalace, jež se na tomto místě pravidelně vznášejí, jsou pro Pražany k vidění vždy na několik měsíců. Autorkou nejnovějšího počinu je česká výtvarnice Veronika Psotková. Její dílo s názvem Vinok je věnováno všem ukrajinským matkám, které trpí ruskou vojenskou invazí.

Vinok socha
Zdroj: Dominik Herr


„Hned na začátku této války jsem se dostala do jakési paralýzy a pocitu bezmoci. Pro motiv sochy byl zásadní jeden facebookový příspěvek, který hledal pracovní místo pro květinářku z Ukrajiny, jež dokáže vytvářet nádherné květinové koruny. S absolutním obdivem jsem si dohledala informace k síle a šíři toho symbolu. Od té doby byl Vinok v mé hlavě pokaždé, když jsem viděla zprávy z Ukrajiny nebo od nás skrze válečné uprchlíky, a přemýšlela jsem, jak ten symbol přetvořit v realizovatelnou sochu,“ sdělila Refresheru Psotková. 

Vinok je tradiční ukrajinská květinová čelenka, která se stala symbolem ukrajinského národa.

Domů
Sdílet
Diskuse