Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
19. března 2023 11:22
Čas čtení 4:54
Tereza Šnajdrová

„Totální darda.“ Drsní rappeři $uicideboy$ si podmanili Prahu, jejich show připomínala skupinovou terapii (Reportáž)

„Totální darda.“ Drsní rappeři $uicideboy$ si podmanili Prahu, jejich show připomínala skupinovou terapii (Reportáž)
Zdroj: Refresher/David Marcin
REFRESHER ČESKO KONCERTY PRAHA RAP
Uložit Uložené

Do Česka se po pěti letech vrátilo americké rapové duo $uicideboy$. Na sobotním koncertě nechyběl ani Refresher a přináší ti z něj reportáž.

Sobotní večer v holešovické Sportovní hale Fortuna odstartoval v 19:00 hodin. Brány se příchozím otevřely už o hodinu dříve, avšak odbavení neprobíhalo tak rychle, jak by si možná pořadatelé přáli. Ještě v sedm hodin večer byly před halou velké zástupy lidí, přitom na stage už přicházel první support večera – DJ Scheme.

Doporučeno
„Satanisté a narkomani, kteří ničí mládež.“ $uicideboy$ svými temnými texty pomáhají a přepisují historii rapu „Satanisté a narkomani, kteří ničí mládež.“ $uicideboy$ svými temnými texty pomáhají a přepisují historii rapu 18. března 2023 12:00

Po vstupu do haly čekalo na příchozí nemilé překvapení. Šatny nejsou, nebudou, a bundy je tak nutné mít stále na sobě. Z předchozích zkušeností víme, že ve Sportovní hale Fortuna na koncertech šatny bývají, a skoro se tak zdálo, jako by návštěvníci byli pro pořadatele až na posledním místě. Mnoho lidí na koncert přijelo ze všech koutů republiky, noční teploty dosahovaly 6 °C, a přijít na show jen v tričku nebo mikině tak bylo nemyslitelné. Lidé byli naštvaní a na jejich náladě nepřidalo ani to, že na všech barech v hale bylo možné platit pouze hotovostí.

SuicideboysSuicideboysSuicideboysSuicideboysSuicideboysSuicideboys
1 / 6
zobrazit galerii
Zdroj: Refresher/David Marcin


Než přišly na řadu hlavní hvězdy večera $uicideboy$, čekalo na příchozí hned pět předskokanů a v prostorné hale se už od začátku dalo napětí krájet. A nejen napětí. Ačkoli jsou holešovické prostory nekuřácké, v davu se kouřilo a hulilo, což bylo místy až obtěžující. Sekuriťáci, kteří stále procházeli davem, si s tím však nelámali hlavu, tak jsme se od toho pokusili oprostit i my.

Když přísloví „méně je někdy více“ neplatí

V 19:00 přišel na stage DJ Scheme, kterého přítomní přivítali mohutným potleskem, avšak ne všichni se na něj dostali. Někteří totiž stále postávali před halou a čekali na odbavení. Druhý support, rapper Chetta, měl už o něco větší štěstí. Během jeho setu, který začal krátce před půl osmou, už byly zaplněny zhruba dvě třetiny haly. Chetta s přítomnými viboval, v davu vznikaly první moshe, zpívalo se, tančilo… Rapper byl trefou do černého a skvěle připravil půdu dalšímu supportu, kterým byl Shakewell.
 
Americký rapper přišel na stage za mohutného skandování svého jména, do přítomných tlačil jeden track za drahým, otevíral velké pity a svůj set překvapivě zakončil coverem skladby Enter Sandman od Metallicy. Shakewella vzápětí na stagi vystřídal Germ, rapper, který původně pochází z Německa. „Fuck yeah,“ skandovala téměř celá hala poté, co Germ odehrál první track. Pak nastal scénář, který už jsme viděli – moshovalo se, dav tančil jako šílený, skandoval Germovo jméno nebo G 59 (hudební label $uicideboy$).

Doporučeno
Yannis z kapely Foals: Hudba je pro mě jako terapie. Už nejsem nešťastný, deska Life Is Yours je plná radosti (Rozhovor) Yannis z kapely Foals: Hudba je pro mě jako terapie. Už nejsem nešťastný, deska Life Is Yours je plná radosti (Rozhovor) 16. března 2023 6:00

Po jeho zhruba 20 minut dlouhém setu se pódium vyprázdnilo. Následovala dlouhá pauza, při níž lidé skandovali „$uicideboy$“ a sbírali energii, kterou ten večer ještě tolik potřebovali. Hlavní hvězda je teprve před nimi, stejně jako další support, a mnozí již přitom mohli ždímat svá trika. Tím, jak dav po celou dobu akce pařil jako šílený, vzniklo v hale neuvěřitelné teplo. A to jsme my, návštěvníci, museli přežít v bundách.
 
Po dlouhé pauze přišel na stage Ski Mask the Slump God, americký rapper, který se dostal do povědomí mnohých především díky rapperu XXXTentacionovi, který byl v roce 2018 zastřelen během loupeže. Právě o něm Ski Mask během svého setu několikrát promluvil a zahrál i několik jeho coverů. „Vy jste to nejhlučnější publikum v celé Evropě,“ poděkoval pak tuzemským fanouškům a fanynkám.
 
Vzít si s sebou na tour hned pět předskokanů je odvážné. Energie lidí není bezedná, avšak všem vystupujícím se podařilo udržet v davu skvělý vibe i náladu. I po více než dvou hodinách moshování přítomným nedocházel elán a byli natěšeni na zlatý hřeb večera.

Doporučeno
Album týdne: Jeden banger za druhým. Hyperpopové duo 100 gecs vydalo žánrově rozmanitý uragán 10,000 gecs Album týdne: Jeden banger za druhým. Hyperpopové duo 100 gecs vydalo žánrově rozmanitý uragán 10,000 gecs 17. března 2023 15:00

Nálož surového rapu bavila

$uicideboy$ jako by si z fanoušků a fanynek stříleli. Během čekání na jejich velkolepou show zněly sálem písně od ABBY, I Wanna Dance With Somebody od Whitney Houston a další vypalovačky, které asi nikdo nečekal. Když pak hodiny ukazovaly půl desátou večer, světla zhasla a celou halou se ozýval hurónský křik. Pak přišli na stage $uicideboy$. „Dlouho jsme se neviděli, motherfuckers!“ přivítali Prahu a pustili se do toho.
 
Mate Black, 1000 Blunts nebo $uicideboy$ Were Better in 2015. Americké rappové duo nenechalo přítomné odpočinout si, valilo do nich jeden banger za druhým a tuzemské posluchačstvo to milovalo. „Praho, bavíš se? Jste velmi blázniví, hodně blázniví, ale chceme, abyste byli úplně šílení,“ hecovali $uicideboy$ své fanoušky a fanynky. A fungovalo to. Přítomní jako by se utrhli ze řetězů a jeli nadoraz.

Suicideboys
Zdroj: Refresher/David Marcin


Ruby da Cherry předváděl čisté screamy, $crim rapoval jako o život a celá přední půlka prostoru na stání se proměnila v jeden velký mosh pit. Následovalo zhruba šest písní, včetně I Dream of ChromeSix Lines nebo Two Dragons, and a Messiah, na které si neworleanské duo přizvalo také Germa a Shakewella. Když pak support za mohutného potlesku odešel, dav začal opět skandovat „G 59“, což jako by $uicideboy$ až dojalo. „Vidím samé nádherné tváře. V Česku jsme hráli už dvakrát, jednou na Hip Hop Kempu a jednou v MeetFactory. Kdo nás tam viděl?“ ptal se $crim. Přihlásilo se jen málo lidí. V davu totiž bylo možné vidět především mladé posluchačstvo, a je tak pravděpodobné, že v letech 2017 a 2018, kdy $uicideboy$ navštívili Česko, se koncertů ještě neúčastnilo.
 
Pak už $uicideboy$ přistoupili ke starším trackům, které sklízely největší ovace. Během Do You Believe In God? vznikl mega pit, vzduchem lítaly čepice, bundy, a dokonce i boty a rappeři v tom přítomné celou dobu podporovali. S publikem si hráli jako s jojem, vyzvali jej k wall of death a předtím ještě upozornili, ať o sebe hlavně všichni pečují. „Pokud někdo upadne, zastavte se a pomozte mu zpět na nohy,“ rozdávali rappeři instrukce před zdí smrti.
 
Následovaly Kill Yourself (Part III), kterou zpívala celá hala, Antarctica, Paris nebo třeba 2ND HAND. $uicideboy$ si pro Česko připravili set o zhruba 20 písních a téměř hodinu a půl do fanoušků a fanynek valili jeden track za druhým. „Praha má ty nejlepší pity. Tohle je ta nejlepší show celé naší tour,“ povzbuzovali rappeři přítomné.

SuicideboysSuicideboysSuicideboysSuicideboysSuicideboysSuicideboysSuicideboysSuicideboysSuicideboys
1 / 9
zobrazit galerii
Zdroj: Refresher/David Marcin

Psychické zdraví na prvním místě

Koncert se chýlil ke konci, ale $uicideboy$ věděli, že pro přítomné mají ještě jednu důležitou zprávu, kterou jim chtějí předat. Před posledním trackem ...And to Those I Love, Thanks for Sticking Around se slova ujal $crim, který nejprve všem poděkoval za podporu. Pak už nechal hovořit své srdce. „Musíme si promluvit o něčem důležitém,“ začal.
 
„Chci s vámi mluvit o psychickém zdraví. Všichni asi víte, že jsem bojoval se závislostí na drogách, byl jsem na tom velmi špatně a v hlavě jsem bojoval i s dalšími démony. Důvod, proč jsem dnes tady s vámi, proč jsem stále na živu, je ten, že jsem si řekl o pomoc. Oba jsme si řekli o pomoc. Ať už se nacházíte na nějakém temném místě, máte depresi, nebo jakýkoli jiný problém, řekněte si o pomoc,“ pokračoval $crim.

Suicideboys
Zdroj: Refresher/David Marcin


„Chtěli jsme se zabít. Nevěřili jsme, že někdy bude líp. Ale řekli jsme si o pomoc. Díky tomu jsme naživu. A vy si o ni musíte říct taky. Až se za rok vrátíme, všechny vás tu chci vidět znovu. Všechny do jednoho,“ uzavřel pak emotivní proslov.
 
Řeč o psychickém zdraví publikem zarezonovala na nejvyšší možné úrovni. V davu najednou bylo možné vidět objímání, slzy i sdílení příběhů, proč se někteří cítí tak dole a že jim právě $uicideboy$ zachránili život. „To byla totální darda,“ bylo slyšet v davu, který na tuhle show jen tak nezapomene.

Pokud znáš někoho, kdo potřebuje pomoc nebo potřebuješ pomoc ty sám, obrať se na následující NONSTOP linky: Linka bezpečí (pro děti a studenty do 25 let včetně): 116 111; Linka duševní tísně (pro celou populaci): 476 701 444; Linka první psychické pomoci (pro dospělé) NONSTOP: 116 123. Další krizové linky nalezneš zde.
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.