Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
20. června 2015 23:29
Čas čtení 0:00
Adam Smeták

Strach na pokračování aneb ty nejlepší hororové seriály, které známe

FILMY A SERIÁLY
Uložit Uložené

Vybrali jsme pro vás nejlepší hororové seriály. Pokud se odhodláte a pustíte si některý, který vám doporučíme, noční můry vás neminou.

Se seriály se v poslední době roztrhl pytel. Náročnému filmovému divákovi už nestačí jen dvouhodinová filmová podívaná. Seriál může nabídnout hlubší pohled na věc a pořádně rozvinout hlavní charaktery. Navíc je tato mánie výhodná pro obě strany - producenti si mastí kapsy a diváci slintají po dalších a dalších dílech v neutuchající se touze rozluštit spletitou zápletku, která je mnohdy nastavovaná, až je z toho člověk otrávený. Jak jste si určitě všimli, těch ryze hororových seriálů je pomálu, a to přes jejich popularitu. Sestavili jsme tak pro vás žebříček těch, podle nás, nejlepších, které by tě měly pobavit, postrašit a zbavit všech pochybností, že horor v seriálové podobě nemůže fungovat. Pokud jsme na nějaký vážně povedený kousek zapomněli, můžeš se o tom zmínit v komentáři.


Strach na pokračování aneb ty nejlepší hororové seriály, které známe

Bates Motel
(2013 - ?) 

Na premiéru tohoto seriálu jsem čekal s krajní nervozitou. Původní filmové Psycho je přelomový a těžko překonatelný hororový počin, tak jak si s tím poradí seriálové zpracování? Navíc, když mělo jít o prequel, což se nakonec ukázalo jako trefa do černého. Úvodní díl rozmazal všechny moje pochybnosti a navíc nasadil celé sérii punc kvality. Už v prvním díle se totiž projevily skvělé herecké výkony Very Farmigy a Freddieho Highmora. Oba se ukázali v tom nejlepším možném světle a po třetí sérii, která nedávno skončila, bych si už jen stěží dokázal představit lepší dvojici herců v rolích Normana a jeho matky. Pro ty, kteří neznají filmovou předlohu, krátce přiblížím děj tohoto prequelového seriálu. Norman Bates je vcelku obyčejně vypadající chlapec a syn Normy Batesové. Už podobnost jejich jmen svědčí o tom, že jejich vztah bude silnější, než by měl být. Norman mívá výpadky paměti a vůbec si nevybavuje, co dělal několik hodin. Dvojice pronajímá starobylý motel (odtud název seriálu). Jejich pobyt však znepříjemňuje skutečnost, že v okolí se to začíná hemžit vraždami a stín podezření padá právě na Normana. Víc neprozradím, ale pokud máte rádi Psycho, horory a intenzivní drama se skvělými hereckými výkony, víte, po čem sáhnout. 


Strach na pokračování aneb ty nejlepší hororové seriály, které známe

American Horror Story
(2011 - ?)

Notoricky známé American Horror Story tady samozřejmě nesmí chybět. Vznik tohoto seriálového projektu odstartoval menší boom hororových seriálů a my mu za to můžeme být jen vděční. Navíc filmaři zvolili originální a velmi zábavný koncept. V touze zpracovat více nápadů do jednoho projektu se rozhodli každou jednu sérii tématizovat odlišně. Každá sezóna tak čítá prozaických 13 epizod a každá vypráví zcela odlišný příběh. Herecký ansámbl se však příliš neobměňuje, a tak v každé sérii můžeme vidět opět své oblíbené herce ztvárňující jinou roli. Zatím jsme byli svědky 4 sérií: Murder House, Asylum, Coven a Freakshow. Ani v jedné z nich, leč kvalitou bohužel seriál zatím klesá, nebyla nouze o parádní dějové zvraty a milovníky hororů určitě potěší i pravidelná přítomnost postavy „zabijáka“, jímž byl už například klaun, sériový vrah nebo duch vraha. Přesto přese všechno není American Horror Story příliš strašidelný seriál, málokdy se budete bát, ale velmi pravděpodobně si užijete vzrušující zábavu doplněnou o zvrhlé momenty.


Strach na pokračování aneb ty nejlepší hororové seriály, které známe

Království
(1994 - 1997)

Lars Von Trier je jméno, které ti určitě něco říká. Když přihodím filmy jako Antikrist, Nymfomanka nebo Melancholia, určitě si vzpomeneš a ihned ti dojde, že tento seriál bizarnostmi rozhodně trpět nebude. Geniální dánský režisér spolu s Mortenem Arnfredem stvořili tento, dnes už kultovní, seriál na počátku devadesátých let. Hororová pecka se dočkala pouze dvou sérií. Vypráví příběhy z prostředí jedné velké nemocnice v Dánsku. Sledujeme několik postav, jejichž osudy se vzájemně prolínají, ale příliš do sebe nezasahují. Od skvělé úvodní znělky až do poslední epizody poslední série si na nás režiséři připravili mix žánrů, které se k sobě na první pohled příliš nehodí. Mysteriózní, komedie, horor a psychologický teror v jednom však tvoří nezapomenutelný mix, který do sebe zapadá jako skvělý recept. Od začátku do konce budete tajit dech a na konci usoudíte, že ten Trier je vážně úchylnej génius. 


Strach na pokračování aneb ty nejlepší hororové seriály, které známe

Hannibal 
(2013 - ?)

Další ze série pokračovatelů povedené filmové série přišel v roce 2013. Očekávání byla silná a s různými pochybnostmi jsem přemítal nad tím, jestli se lze vůbec s čistým svědomím ujmout role Hannibala po Anthony Hopkinsovi. Nový představitel role Mads Mikkelsen mě přesvědčil o opaku. Role geniálního záporáka se zálibou v požívání svých obětí se ujal s ohromnou grácií, stejně tak jako představitel Willa Grahama, Hugh Dancy. Seriálové provedení je prequel k filmům. Zobrazuje život Hannibala Lectera před jeho zatčením, začátky jeho komplikovaného vztahu s Willem Grahamem a také slušnou porci zábavy. Dočkáte se spousty vražd, na jejichž řešení ironicky spolupracuje i Dr. Lecter. Náhlednete do jeho kuchyně, kde spřádá ostatky svých obětí a v neposlední řadě si užijete zamotanou zápletku. 


Strach na pokračování aneb ty nejlepší hororové seriály, které známe

The Walking Dead

(2010 - ?)

Zombie a upíři je téma, které se mi poslední dobou příčí stále více a více. Především kvůli jeho masové popularizaci, kdy se z dříve hrůzných kreatur stává marketingový tah. Přesto jsem novému postapokalyptickému seriálu dal před lety šanci a udělal jsem dobře. Od prvního dílu jsem tušil, že tady půjde o mnohem větší pecku, než jsem čekal. Skvělé herecké charaktery a drsnost zombie světa je vykreslena velmi vzrušujícím způsobem a divák je minutu po minutě stále více vtahován do děje, až si náhle uvědomí, že křečovitě svírá opěrku křesla, ve snaze podpořit oblíbenou postavu bojující o holý život. Seriál se velmi rychle stal kultem, a to přes to, že po druhé sérii přišel mírný pokles v kvalitě. Osobně mám nejraději první sérii, protože o tu se postaral skvělý Frank Darabont, každopádně The Walking Dead je jednoznačně nejlepším seriálovým zpracováním zombie apokalypsy.


Strach na pokračování aneb ty nejlepší hororové seriály, které známe

Mistři hrůzy
(2005)

Rok 2005 je na poli hororových seriálu velmi významný. Vznikla totiž, dnes už klasika, Masters of Horror - klenot novodobé hororové kinematografie. Nejde o ucelené dílo, nýbrž o střípky poskládané tak, že tvoří nezapomenutelnou kombinaci. Seriálová řada se skládá z 26 epizod, z nichž byla téměř každá točená jiným režisérem. Ale ne jen tak ledajakými amatéry. V kompilaci najdeme jména jako Dario Argento, John Carpenter nebo Tobe Hooper. Jelikož se jedná o složeninu více filmových tvůrců a každý díl je úplně o něčem jiném, dochází ke kolísání kvality, kdy se u jednoho dílu budete spokojeně usmívat a u dalšího koukat na hodinky. Převažují však ty lepší kousky a obzvlášť Carpenterova epizoda Cigarette Burns je nezapomenutelný kousek hororového umění.

Domů
Sdílet
Diskuse