Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
23. března 2017 11:24
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

V Praze se otevřela veganská Jídelna Kuchařek bez domova. Originální dobročinný projekt pomáhá se začleněním zpátky do společnosti

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Na Smíchově své dveře veřejnosti otevřela nová jídelna. Pohoštění vám v ní připraví bezdomovkyně, které se tímto snaží zapojit do veřejného života.

Nezisková organizace Jako doma se již od roku 2012 zaměřuje na pomoc ženám bez střechy nad hlavou. V létě roku 2013 pak zahájila projekt s názvem Kuchařky bez domova, v rámci kterého ženy bez stálého bydlení nabízely (a stále nabízí) jídla třeba na farmářských trzích nebo na pražské Náplavce. Nyní se tento dobročinný projekt dočkal zásadního rozšíření, a sice díky vystavění vlastního zázemí v podobě stálého bistra, jehož prostory dostala organizace od Prahy 5 do pronájmu za symbolickou jednu korunu. Nová Jídelna Kuchařek bez domova stojí na smíchovské ulici Brožíkova a zákazníci si v ní mohou objednat zdravá, bezmasá jídla za dostupné ceny. Tak například čočkovou polévku si můžete dát za 25 korun, zatímco špagety vás vyjdou na 75 korun. Menu však nabídne i celou řadu dalších pokrmů. 

Zveřejnil(a) Jídelna Kuchařek bez domova dne 19. březen 2017

Interiér a zařízení Jídelny Kuchařek bez domova, která dveře veřejnosti poprvé otevřela teprve před pár dny, je zčásti vyroben z recyklovatelných materiálů. Zajímavostí je i takzvaná „stěna kuchařek“, na níž jsou zaznamenány příběhy, vzkazy a přání místních bezdomovkyň. Bistro zaměstnává na hlavní pracovní činnost celkem čtyři ženy bez domova, které z platu 15 tisíc korun čistého budou splácet své dluhy. Několik dalších pracuje jako brigádnice. Zároveň projekt bezdomovkyním umožní začlenit se zpátky do veřejného života a společnosti. „Cílem je nabídnout ženám bez domova práci, ale také destigmatizovat bezdomovectví obecně, a poukázat na ženské bezdomovectví, které je v mnoha ohledech jiné zejména tím, že ženy na ulici jsou zranitelnější,“ cituje server iDNES slova Michala Hokynka z organizace Jako doma.

Zdejší personál návštěvníky přivítá každý všední den od 11:00 do 18:00, přičemž obědy budou podávány do 15:00. Kromě nabídky jídla a dalšího občerstvení však organizace plánuje také v bistru pořádat přednášky, promítání a diskuse na rozmanitá sociální témata. Z Jídelny Kuchařek bez domova se tak má stát místo, kde si nejenže levně naplníte žaludek, ale taky se můžete dozvědět něco více třeba právě o problematice bezdomovectví. Co na projekt říkáte? Dejte nám vědět níže v komentářích.

 

První zákaznice si pochutnávají na polévce

A toto první zákaznice
Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Zveřejnil(a) Jídelna Kuchařek bez domova dne 19. březen 2017

Na pití si můžete dát kromě čerstvě vymačkaných šťáv, čaje, bezedné kávy také limonády

Na pití si můžete dát kromě čerstvě vymačkaných šťáv, čaje, bezedné kávy také limonády od F.H. Prager - jablečný cider
Foto: Petr Zewlakk Vrabec

Zveřejnil(a) Jídelna Kuchařek bez domova dne 19. březen 2017

Domů
Sdílet
Diskuse