Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
30. listopadu 2017 v 20:06
Čas čtení 0:00
Ondřej Jarůšek

96letý dozorce z Osvětimi má nastoupit do vězení. Ve vyhlazovacím táboře pomohl zavraždit minimálně 300 000 židů

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

96letý Oskar Gröning do vězení nastoupit může. Bývalého příslušníka SS nespasí ani vysoký věk.

Ani vysoký věk nezachrání Oskara Gröninga, někdejšího dozorce z koncentračního tábora v Osvětimi, před vězeňským trestem. O tom, že dnes již 96letý muž může nastoupit za mříže, rozhodl včera německý soud, který k tomuto závěru došel na základě znaleckých posudků.

Pravomocný rozsudek o čtyřletém odnětí svobody si přitom bývalý člen jednotek SS vyslechl už v polovině roku 2015, kdy byl shledán vinným za napomáhání k vraždám minimálně tří set tisíc židů, kteří byli v táboře mezi květnem a červencem roku 1944 posláni na smrt do plynových komor. Při výkonu trestu má však být zohledněna jeho zvláštní zdravotní péče.


Gröning se v minulosti přiznal, že v Osvětimi měl na starosti počítání peněz, které byly zabaveny deportovaným vězňům, společně s odklízením a evidencí jejich zavazadel. Jak uvádí server Novinky, kvůli povaze své práce v řadách nacistických jednotek si od médií vysloužil přezdívku „účetní z Osvětimi“. A přestože se podle všeho on sám přímo nezapojoval do samotného vyhlazování obětí, svou činností jejich likvidaci podporoval

Není bez zajímavosti, že rozsudek nad Gröningem přišel pouhý jeden den poté, co byla v Německu odsouzena ke 14 měsícům vězení 89letá Ursula Haverbecková. Ta dlouhodobě popírá holokaust a Osvětim označuje za pouze pracovní, nikoliv vyhlazovací tábor. 


Domů
Sdílet
Diskuse