Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
28. února 2018 23:59
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Vodafone chce na Měsíci zavést 4G signál. Bude livestreamovat z jeho povrchu

TECH
Uložit Uložené

V pražském metru stále není, na Měsíci brzy bude.

Mobilní operátor Vodafone už nechce pokrývat svým signálem jenom zemský povrch. Na konferenci Mobile World Congress v Barceloně o tom informoval spolu s finskou Nokií, která bude projekt zaštiťovat technologicky.  

Signál 4G ve frekvenčním pásmu 1800 MHz by se měl dostat na Měsíc už v roce 2019, tedy 50 let poté, co se tu objevili astronauti posádky Apollo 11.  Poté bude speciální sonda z jeho povrchu vysílat livestream. Vodafone se tímto rozhodl podpořit misi dobrovolných vědeckých fanoušků a inženýrů z PTScientists sídlících v Berlíně.

Němečtí vědci spolu s mobilními firmami a výrobcem aut Audi odstartují pravděpodobně v prvním pololetí příštího roku z mysu Canaveral na raketě SpaceX Falcon 9. Technologické znalosti všech společností budou použity k nastavení sítě 4G Moon pomocí lunárních vozítek Audi QuattroSíť tu umožní vozítkům komunikovat se Zemí a přenášet kromě věděckých dat také HD video. Tento druh signálu je energeticky mnohem úspornější ve srovnání s analogovým signálem a jeho existence je pro další mise a projekty na Měsíci klíčová

Jedná se o klíčový první krok k udržitelnému průzkumu sluneční soustavy. Aby lidstvo opustilo kolébku Země, musíme rozvíjet infrastruktury mimo naši domovskou planetu. V této misi vytvoříme a otestujeme první prvky komunikační sítě na Měsíci. Skvělá věc na LTE je to, že šetří tolik energie. Čím méně energie využíváme při odesílání dat, tím více můžeme dělat vědu!“ říká Robert Böhme, generální ředitel a zakladatel PTScientists.Domů
Sdílet
Diskuse