Neděle 18. 3. 2018 svátek má Eduard

hledej na refresheru

Doporučujeme zapnout browser notifikace, pokud budeš přihlášený na Refresheru na tomto zařízení.
zdroj: Flickr.com/Pictures of Money

Mezi dolarové miliardáře se dostalo šest Čechů. Jak velké jsou jejich majetky a jak se k nim dostali?

I v letošním roce je nejbohatším Čechem Petr Kellner. Magazín Forbes mu určil 88. příčku ve světovém žebříčku.

7. březen 2018, 15:27

I v letošním roce je nejbohatším Čechem Petr Kellner. Magazín Forbes mu určil 88. příčku ve světovém žebříčku.

Magazín Forbes každoročně uveřejňuje seznam nejbohatších lidí světa. V loňském roce označil počtvrté po sobě za nejmajetnějšího muže planety Billa Gatese. Na druhém místě byl investor Warren Buffet a na třetím majitel Amazonu Jeff Bezos.

 

Během minulého roku však poslední jmenovaný skutečně zabral, polepšil si o neuvěřitelných 39 miliard a letošnímu seznamu tak kraluje on. S majetkem 112 miliard dolarů (cca 2,3 bilionu korun) se stal prvním miliardářem, které překonal magickou hranici 100 miliard USD.

 

Počet dolarových miliardářů stoupl na 2208 osob ze 72 zemí. Jejich majetek je dohromady 9,1 bilionu dolarů, přičemž letos obsahuje 259 nováčků. Mezi dolarové miliardáře se letos, stejně jako v minulém roce, dostalo šest Čechů. Přibližte si s námi původ a hodnotu jejich majetků. 

 

 

Pavel Tykač (1,3 miliardy dolarů)

Majitel těžební společnosti Czech Coal absolvoval ČVUT. Své podnikání začal v 90. letech, kdy založil společnost Vikomt. Tuto firmu operující v počítačovém průmyslu později prodal a pomohl založit finanční skupiny Motoinvest. Postupem času se přeorientoval na energetiku, v roce 2006 koupil poloviční podíl v Mostecké uhelné a o tři roky později ovládl těžební společnost celou. Dnes je díky tomu jeho majetek odhadován na 26,6 miliardy korun.

 

Daniel Křetinský (2,6 miliardy dolarů)

Tento muž je veřejnosti znám především jako spolumajitel fotbalového klubu AC Sparta Praha. Svoji cestu k penězům však započal v roce 1999, kdy začal pracovat pro investiční skupinu J&T. O čtyři roky později se stal partnerem společnosti, což mu otevřelo cestu k vysokým finančním ziskům. V roce 2009 se stal majoritním vlastníkem skupiny Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH), která působí v šesti evropských státech. Mezi dolarové miliardáře se poprvé zařadil v loňském roce. Letos je jeho majetek odhadován na 53,2 miliardy korun. 

 

 

Radovan Vítek (2,9 miliardy dolarů)

Vítek se do vod podnikání vrhl už v mládí. Vzestup na vrchol mu však přinesla až kupónová privatizace Východoslovenských železáren, Slovnaftu a Restitučního investičního fondu. Přelomový pro něj byl i rok 1997, kdy takticky ovládl spotřební družstvo tak, že si najal 300 sociálně slabých občanů, nových členů družstva.  V současnosti je majitelem realitní skupiny CPI a drží majetek v hodnotě 59,3 miliardy korun.

 

Karel Komárek (3,2 miliardy dolarů)

Vlastník skupiny KKCG, kterou založil v roce 1995. Ta soustřeďuje své aktivity na ropu a zemní plyn, průmysl a investice. Podnikat začal s pomocí svého otce a v průběhu let si vybudoval impérium. Díky tomu mu časopis Forbes přiřkl majetek v hodnotě 65,4 miliardy korun.

 

Andrej Babiš (4,6 miliardy dolarů)

Současný premiér v demisi započal svoji cestu k pohádkovému bohatství v roce 1993. Už tehdy založil Agrofert, který má pod sebou v současnosti přes 200 firem napříč Českem a Slovenskem. Na podzim roku 2011 založil hnutí ANO, se kterým od té doby boduje v politice. V roce 2013 koupila jeho společnost také mediální skupinu MAFRA. Andrej Babiš v současnosti disponuje 94 miliardami korun.

 

 

Petr Kellner (15,5 miliardy dolarů)

Suverénně nejbohatším Čechem je právě tento rodák z České Lípy. Podle nového žebříčku 88. nejbohatší muž světa si na své přišel díky Prvnímu privatizačnímu fondu (PPF), se kterým naplno využil výhody kupónové privatizace. Už v 90. letech se mu díky tomu podařilo ovládnout přes 200 firem, jejich hodnota činila přibližně 5 miliard korun. V roce 2011 Kellner pronikl na český bankovní trh se společností Air Bank. V minulosti ovládal například také televizi lNova. Jeho majetek činí 317 miliard korun.

 

Vyjádři svůj názor na článek
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad Méně takových článků
Super! Více takových článků
Řekni nám, proč se ti článek nelíbí:
Děkujeme za tvůj názor!
Pomáhá nám i autorům při zkvalitňování obsahu na stránce.
Líbil se ti článek? Sdílej ho přátelům
NAHORU
Diskuse7 komentářů
Diskuse je jen pro přihlášené
7 komentářů
Seřadit komentáře podle oblíbenosti času přidání
avatar
Ruda Rudlovič8. březen 2018, 18:07

na to aby se mělo pár lidí přežraně ,musí být mnoho lidí na dně...... .to neni závist, to je rovnice rovnováhy.někde něco je a na druhé straně to musí zákonitě chybět.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Dušan Navrátil8. březen 2018, 9:11

Jak by řekl pan herec Petr Čepek " to je zajímavý " . Něco je v tomto státě špatně, přátelé. Jestli ty peníze ukradli, tak je měly vrátit a měli být za to po právu potrestáni. Jestli je řádně a poctivě vydělali, tak je třeba jim vzdát hold a dát jim šanci aby tuto zem vedli, aby mohlo být dobře nám všem.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Petr Blaha8. březen 2018, 6:31

Kde jsou ostatní o kterých se nemluví a mají daleko více jak tito podvodníci a veksláci?! Znám mnoho lidí, kteří mají peníze ale o tom se nemluví. Oni nemají nic, tak ze sebe budou dělat to co nejsou a hrát si na mafiány. Kdy třeba Kellner zaplatí IPB bance ukradené podvodem peníze, které převedl do zahraničí a figuruje v PANAMA PAPERS! Unikum. A Babiš, cha cha, to je to samé jako Kellner! Už má uhrazeno arbitrážní řízení v Polsku ve výši 2,1 mld. Kč? a také další. Banky, včetně KB požadují vrátit 30,8 mld. Kč za provozní úvěry a pak je boháč??!! Kdo to vymyslel, tak to byl úplný blbec!

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Jan Černý7. březen 2018, 21:48

Od kdy je koblihar Babis Cech?

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
krista.weber7. březen 2018, 20:44

Z práce nelze zbohatnout. Zbohatnout lze spekulacemi, zlodějnami, podvody, politikou a pod.

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Petr Oggy Přibyslavský7. březen 2018, 20:27

Nikomu nic nezávidím.... Ale když to tak vemu, jsou to samé investiční a privatizační fondy, které pomohli těmto lidem k penězům.... A jak víme, privatizace byla z velké části podvod a bič na lidi ze spodních vrstev.... A penize jak koliv nabité, dělají zase peníze.....Tohle bych ani nedával někomu číst, protože je to ostuda.... Ať si peněz užijí, do hrobu si je nevemou.... A jestli někdo z nich investuje také peníze na potřebnou věc, tak dávám klobouk dolů, ale silně o tom pochybuji....

0 Odpovědět · Nahlásit
avatar
Witto Lucca7. březen 2018, 19:52

...............všem majetným lidem to přeji,.......do hrobu půjdeme nahatý..........já si opeču na ohni salám a jsem spokojený.................

0 Odpovědět · Nahlásit
ZOBRAZIT DALŠÍ KOMENTÁŘE
Nejčtenější