Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
5. června 2018 23:08
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Lidl chce přestat prodávat cigarety. Omezení začne platit v Nizozemsku do 4 let

ZAJÍMAVOSTI
Uložit Uložené

Kuřáci to mají v Nizozemsku těžké. Rozšíří se trend i do Česka?

Německý obchodní řetězec Lidl chce ve svých nizozemských pobočkách přestat prodávat cigarety. Řetězec ve své zprávě oznámil, že s prodejem tohoto druhu tabákového výrobku skončí nejpozději do 4 let, tedy do roku 2022. Důvody jsou jednoduché: kuřáků ubývá a prodej cigaret se už nevyplácí tak jako dřív.

Mimo to Lidl už loni podnikl kroky, které by mohly tento škodlivý zlozvyk omezovat – odebral cigarety z dohledu zákazníků a nyní jsou buď mimo úroveň očí a nebo zavřené za mříží. „V Nizozemsku je nekuřáctví jednoznačný trend. My tomu nechceme zabraňovat a pak je zcela logické prodej cigaret ve fázích postupně omezovat, až dojde k jeho úplnému ukončení,“ uvádí společnost.

Lidl chce přestat prodávat cigarety. Omezení začne platit v Nizozemsku do 4 let
Zdroj: DennisM2/Flickr

Nizozemská protikuřácká organizace Versaillingskunde Nederland s tímto rozhodnutím souhlasí. „Jedná se o velký krok, který bude mít velký dopad na celostátní i mezinárodní úrovni,“ řekl mluvčí. „Lidl je ve 30 zemích a ten nizozemský je první, který bude zastavovat prodej cigaret.“ Maloobchodní řetězce se chtějí prezentovat jako jacísi reprezentanti zdravého životního stylu a cigarety samozřejmě nespadají do tohoto konceptu

České republiky se zatím tato restrikce týkat nebude, nicméně při tak masivním počtu kouřících obyvatel by zřejmě příliš neuškodila. Kouří tu totiž zhruba 2,3 milionu obyvatel, kteří za jeden rok spotřebují 21 miliard cigaret. 16 tisíc lidí na následky kouření každoročně umírá.

 
Domů
Sdílet
Diskuse