Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
23. září 2018 20:13
Čas čtení 7:21
Adam Smeták

Český pár postavil na Bali bambusové domy, které navštěvují lidé z celého světa (Rozhovor)

REFRESHER
Uložit Uložené

Hideout Bali je projekt, který si získal srdce řady instagramerů a influencerů.

Oprostit se z pohodlí zajištěného a pohodlného života v konzumní společnosti zřejmě alespoň jednou v životě zatoužila většina z nás.

Skutečně vykročit do neznáma se ale odhodlá jen málokdo. Mezi takové výjimečné odvážlivce můžeme zařadit i Alču a Jarmila, kteří se přestěhovali na Bali a svépomocí vybudovali několik příbytků z bambusu.

Vdechli jim unikátní design a upoutali pozornost influencerů a instagramerů, kteří si jejich bambusová stavení v pralese rychle oblíbili.

Se sympatickým mladým párem jsem se sešel na šálek kávy u příjemného rozhovoru, v němž mi prozradili, jak vypadá život na Bali, kolik úsilí je stál jejich Hideout projekt, ale také jaká nebezpečí mohou na tomto indonéském ostrově člověka potkat.

Alča a Jarmil

Český pár postavil na Bali bambusové domy, které navštěvují lidé z celého světa (Rozhovor)

Kdy jste poprvé navštívili Bali?

Jarmil: Řekl bych, že to začalo celé po pár letech života na Novém Zélandu. Chystal jsem se na cesty kolem jihovýchodní Asie a Bali byla jedna ze zastávek. Vždycky jsem cítil, že mě tam něco táhne.

Alča: Já jsem se tam poprvé podívala v roce 2013. Seznámili jsme s Jarmilem, když přijel z Asie do Čech kolem Vánoc. Tehdy jsem pracovala v Praze na full-time úvazek, zatím bez větší zkušenosti v zahraničí. A byl to právě Jarmil, kdo mě vnukl myšlenku zkusit zažít něco nového a vyrazit společně na Bali. Netrvalo to dlouho a pustili jsme se do prvního projektu v roce 2014.

Jaké to je vrátit se do Česka?

Jarmil: Vždycky se domů strašně těšíme. Ale doma je tady i tam.

Alča: Když jsme na Bali, žijeme v horách s balijskou rodinou, mluvíme převážně indonésky a jsme tam úplně odříznutí od zábavy, kamarádů, rodiny a sociálního života. Návrat do Čech je pro nás vždy obrovský zážitek.

Český pár postavil na Bali bambusové domy, které navštěvují lidé z celého světa (Rozhovor)

Indonéštinu ovládáte plynně?

Alča: Snažíme se! Klíčové pro nás bylo zapadnout a splynout s místní kulturou, a to by bez jazyka nešlo. Občas mluvíme indonésky už i jeden na druhého.

Na Airbnb jsem se dočetl, že Hideout Family tvoří Wayan, Made a Sutra. Kdo jsou tito lidé?

Jarmil: To jsou všichni, se kterými na Bali pracujeme.

Alča: Je tam Wayan, Made, Sutra, Nyoman a další Wayan a Ayu.

Jarmil: Na Bali má hlavní kasta čtyři hlavní jména a ta se opakují pořád dokola podle toho, kolikátý ses v rodině narodil. A je jedno, jestli jsi kluk nebo holka.

A jak vás vůbec napadlo postavit bambusový dům?

Jarmil: Nebyl to úplně náš první záměr.

Stavěli jste jej už dopředu s tím, že ho budete pronajímat?

Jarmil: Tak půl napůl. Úplně ne. Nejdříve jsme si chtěli postavit domek sami pro sebe. Až když jsme se museli vrátit do Čech, nabídli jsme dům dočasně k pronájmu. Tenkrát ještě dokonce bez elektřiny. Svoje fanoušky si to našlo rychle a brzy jsme měli na půl roku dopředu plno a v hlavách trochu jasněji, čemu se budeme další roky věnovat.

Český pár postavil na Bali bambusové domy, které navštěvují lidé z celého světa (Rozhovor)

V kolika lidech jste pracovali na prvním domě?

Jarmil: Ve čtyřech, pěti. Tři kluci z vesnice, co pracují s bambusem a my dva.

Měli jste zkušenosti předtím se stavbou, nebo jste se vše učili od základu na místě?

Jarmil: Kromě toho, že jsem jako malý kluk stavěl různé domky a schovávačky na zahradě, tak nemáme stavební zkušenosti žádné. Hodně nám pomáhal Google, Pinterest a YouTube videa. Sbírali jsme inspiraci všude kolem sebe. Design jsme vymysleli, když jsme trávili hodiny a hodiny na pozemku. Snažili jsme se, aby každá budova co nejvíce zapadla do rázu krajiny, aby respektovala použitý materiál a místní tradice.

Alča: Nejvíce nás inspirovaly bambusové stavby kolem Ubudu, jako je Green Village a Green school. Dokázali bambus povýšit na novou úroveň. Nicméně pobyt v jejich pětihvězdičkovém bambusovém hotelu stojí 1000 dolarů pro dva za noc. A my to chtěli dělat trochu jinak.

Domů
Sdílet
Diskuse