Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Úterý 21. 1. 2020 svátek má Běla

hledej na refresheru

Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.
Filmy a Seriály - Pod radarem
1
Adam Smeták
25. únor 2019, 5:38
Čas čtení: 5:55

Black Panther, Bohemian Rhapsody a Lady Gaga mají Oscara!

91. ročník udílení Oscarů dopadl dle očekávání.

Adam Smeták
25. únor 2019, 5:38
Čas čtení: 5:55
Black Panther, Bohemian Rhapsody a Lady Gaga mají Oscara!
Zdroj: Universal Pictures
Musíš být přihlášený/á, abys mohl/a uložit článek.
Nepodarilo sa uložiť zmeny. Skús sa nanovo prihlásiť a zopakovat akciu.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložit na později.
Uložený článek najdeš v nabídce uživatele.

Letošní ročník Oscarů byl z mnoha důvodů výjimečný. Kvůli homofobním výrokům odsotupil z pozice moderátora komik Kevin Hart. Podruhé v historii (naposledy se to stalo v roce 1989) tak oscarový večer proběhl bez uvaděče. Úvodní slovo si vzala kapela Queen s Adamem Lambertem na pozici zpěváka a uvrhla celý sál do varu skladbou We Will Rock You. Hvězdy v sálu i fanoušky u obrazovek následně pobavili písní We Are The Champions.

 

Úvodní slovo si vzaly na starost tři ženy v čele s Tinou Fey. Uvedly na pravou míru, že letošní ročník skutečně bude bez moderátora, a dodaly, že skutečně nebude cena za populární film. Neodpustily si ani uštěpačnou poznámku směrem k americkému prezidentovi. Společně vyhlásily vítězku v kategorii Nejlepší herečka ve vedlejší roli. Stala se jí Regina King za svůj výkon ve filmu If Beale Street Could Talk. V pláči poděkovala a vzdala čest Jamesi Baldwinovi, bojovníkovi za lidská práva.

 

Black Panther, Bohemian Rhapsody a Lady Gaga mají Oscara!

 

Kategorii Nejlepší dokument uvedli Jason Momoa a Hellen Mirren. Oba oblečeni v růžovém prohlásili, že jsou hrdí na to, že je dnes možné, aby mladý statný muž a starší dáma měli na sobě stejně barevné oblečení. Sošku si odnesl dokument Free Solo o sportovci, který se vydá na hranu možného. Tvůrci v děkovné řeči poděkovali, že se v jejich filmu mohlo objevit tolik žen a lidí s jinou než bílou barvou pleti. 

 

Následovalo překvapení v podání vystoupení Toma Morella, frontmana kapely Rage Against The Machine. Vystoupil s řízným projevem o snímku Vice, který označil za svoji krevní skupinu, neboť je plný vzruchu, vzteku a je varováním o současnosti i budoucnosti. Oscara za Nejlepší make-up si dle očekávání odneslo politické drama Vice.

 

Christian Bale si v něm zahrál bizarní postavu americké politiky – Dicka Cheneyho. Za Nejlepší kostýmy si sošku odnesl Black Panther. Kostymérka Ruth E. Carter nazvala superhrdinu africkým králem, ale za největší hrdinku považuje svoji matku. Ocenění je převratné, neboť jde o historicky prvního Oscara pro Marvel.

 

Black Panther, Bohemian Rhapsody a Lady Gaga mají Oscara!

 

Kategorii Nejlepší výprava uvedli Jennifer Lopez a Chris Evans. Sošku si i za tuto důležitou součást kinematografie odnesl Black Panther. Výhru nápadný gestem naznačil Chris Evans ještě před oficiálním vyhlášením. Hannah Beachler si ji vyzvedla jako vůbec první Afroameričanka nominovaná v této kategorii. I ona převzala zlatou sošku v slzách. Nominaci v kategorii Nejlepší kamera proměnil ve vítězství Alfonso Cuarón za své kritiky milované dílo Roma, které vyšlo na Netflixu. Získal tak svého třetího Oscara. 

 

Následovala hudební vložka, kterou uvedla herečka Emilia Clarke. Zpěvačka Jennifer Hudson živě odzpívala píseň I’ll Fight z filmu RBG o Ruth Bader Ginsburg, kterou Clarke označila za odvážnější osobnost než Khaleese z Game of Thrones. Jako soudkyně totiž celý život bojovala proti genderové nerovnosti.

 

Následoval projev tenistky Sereny Williams, která v krátkém monologu popsala, jak A Star Is Born skvěle vypovídá příběh o vzestupech a pádech po cestě na hvězdné nebe. Za střih zvukunejlepší zvuk si odnesl sošku biografický snímek Bohemian Rhapsody.

 

Black Panther, Bohemian Rhapsody a Lady Gaga mají Oscara!

 

Kategorii Nejlepší zahraniční film vyhrála Roma. Cenu předával Javier Bardem, který ve své řeči opět narážel na amerického prezidenta slovy: „Žádné zdi nemohou rozdělit talentované lidi“. Alfonso Cuarón si připsal další zářez. Po děkovné řeči sjel ze stropu s deštníkem nad hlavou herec Keegan-Michael Key a uvedl živé vystoupení písně The Place Where Lost Things Go z muzikálu Mary Poppins Returns. Následně si před naplněné publikum Dolby Theatre stoupl John Ottman, který obdržel sošku za střih filmu Bohemian Rhapsody.

 

Elegantní dvojice Daniel Craig a Charlize Theron následně předala cenu za Nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. Odnesl si ji Mahershala Ali za roli ve filmu Green Book o přátelství mezi rasistou a černošským umělcem. Získal tak už druhého Oscara. Michelle Yeoh a Pharrell Williams poté předali oscara za Nejlepší animovaný film snímku Spider-Man: Into the Spider-Verse.

 

Zcela zaslouženě. Nejlepším krátkým animovaným filmem se stalo Bao. Jeho tvůrkyně povzbudily všechny ženy světa, aby se nebály ukázat svůj talent. Cenu za Nejlepší krátký dokument si odneslo Period. End of Sentence. od Netflixu, jehož tvůrkyně promluvila jasně: „Nedokáží uvěřit, že film o menstruaci právě vyhrál Oscara.“

 

Black Panther, Bohemian Rhapsody a Lady Gaga mají Oscara!

 

Paul Rudd a Sarah Paulson poté vyhlásili Nejlepší vizuální a speciální efekty. Plešatou sošku si odnesli tvůrci First Mana. Následoval hudební zlatý hřeb večera. Bradley Cooper a Lady Gaga usedli za klavír a společně odzpívali hit Shallow ze snímku A Star Is Born. S obrovským nadšením, křikem a emotivními projevy přijali cenu autoři Nejlepšího krátkého filmuSkin. Dále na pódium vystoupali Samuel L. Jackson s Brie Larson a předali cenu za Nejlepší původní scénář. Získalo ji drama Green Book. 

 

Cenu za Nejlepší adaptovaný scénář si odnesl Spike Lee se svým BlacKkKlansmanem. Byl tak nadšený, že ve víru radosti naskočil na  Samuela L. Jacksona. Při jeho řeči ovšem zamrzal úsměv na tváři. Hovořil o svých předcích, kteří byli otroky, připomenul genocidu nativních Američanů a vyzval lid, aby se při presidentských volbách v roce 2020 postavil na stranu morálky.

 

Odpovědí mu byl potlesk ve stoje. Tessa Thompson a Michael B. Jordan předali cenu za Nejlepší soundtrack. Vysloužil si ji Black Panther. Skladatel Ludwig Goransson poděkoval všem africkým umělcům, kteří mu pomáhali. Nejlepší skladbou se dle očekávání stal hit Shallow z filmu A Star Is Born. Lady Gaga v slzách vzkázala Bradleymu Cooperovi, že by nemohla s nikým jiným složit takovou píseň.

 

Black Panther, Bohemian Rhapsody a Lady Gaga mají Oscara!

 

A konečně došlo i na nejočekávanější kategorie. Z rukou Garyho Oldmana si sošku v kategorii Nejlepší herec přebral Rami Malek za roli Freddieho Mercuryho v Bohemian Rhapsody. Ve svém projevu se zaměřil na to, že on sám je imigrantem, který měl v dětství problémy s identitou, a že by příběh, jaký natočili, měl dodat odvahu a sebevědomí lidem a ukázat, že být jiný je v pořádku. Nejlepší herečkou se stala Olivia Colman za roli královny ve snímku The Favourite od Yorgose Lanthimose.

 

Svůj projev měla plný slz, emocí a díků. Prohlásila, že ještě jako uklízečka snila o tomto dni. Oscara za Nejlepší režii získal po zásluze Alfosno Cuarón za své výjimečné drama Roma. Cenu mu předal Guillermo del Toro. Oba Mexičané se nadšeně objali a režisér svým klasickým důstojným způsobem vyjádřil díky všem spolupracovníkům a své rodině. 

 

Nejdůležitější kategorii dostala na starost Julia Roberts. Nejlepším filmem se stalo Green Book. Uzavřel se tak večer bez překvapení, bez zábavných momentů, který vyzdvihl snad jen rozdivočený Spike Lee a projevy Ramiho Maleka a Olivie Colman, které byly vskutku procítěné. Letošní Oscary ale opět ukázaly, že se z nich stává spíše nudná přehlídka hvězd hollywoodského nebe.

 

Vítězové v jednotlivých kategoriích

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

Amy Adams – Vice

Marina de Tavira – Roma

Regina King – If Beale Street Could Talk

Emma Stone – The Favourite

Rachel Weisz – The Favourite 

 

Nejlepší dokument

Free Solo

Minding the Gap

Hale County, This Evening

Of Fathers And Sons

RBG

 

Nejlepší makeup

Border

Mary Queen of Scots

Vice

 

Black Panther, Bohemian Rhapsody a Lady Gaga mají Oscara!

 

Nejlepší kamera

Cold War

The Favourite

Never Look Away

Roma

A Star Is Born

 

Nejlepší kostýmy

Black Panther

The Favourite

Mary Poppins Returns

Mary Queen of Scots

The Ballad of Buster Scruggs

 

Nejlepší výprava

Black Panther

The Favourite

First Man

Mary Poppins Returns

Roma

 

Střih zvuku

A Quiet Place

Roma

First Man

Bohemian Rhapsody

Black Panther

 

Nejlepší zvuk  

Bohemian Rhapsody

First Man

Roma

A Star Is Born

Black Panther

 

Nejlepší cizojazyčný film

Never Look Away (Německo)

Shoplifters (Japonsko)

Capernaum (Libanon)

Roma (Mexiko)

Cold War (Polsko)

 

Nejlepší střih 

BlacKkKlansman

Bohemian Rhapsody

The Favourite

Green Book

Vice

 

Nejlepší herec ve vedlejší roli

Mahershala Ali – Green Book

Sam Rockwell – Vice

Adam Driver – BlacKkKlansman

Sam Elliott – A Star Is Born

Richard E. Grant – Can You Ever Forgive Me?

 

Nejlepší animovaný film

Incredibles 2

Isle of Dogs

Mirai

Ralph Breaks the Internet

Spider-Man: Into the Spider-Verse

 

Black Panther, Bohemian Rhapsody a Lady Gaga mají Oscara!

 

Nejlepší animovaný krátký film

Animal Behavior

Bao

Late Afternoon

One Small Step

Weekends

 

Krátký dokument

Black Sheep

End Game

Lifeboat

A Night At the Garden

Period. End of Sentence.

  

Nejlepší vizuální efekty

Avengers: Infinity War

Christopher Robin

First Man

Ready Player One

Solo: A Star Wars Story 

   

Nejlepší hraný krátký film

Detainment

Fauve

Marguerite

Mother

Skin

 

Nejlepší originální scénář

First Reformed

The Favourite

Green Book

Roma

Vice

 

Nejlepší adaptovaný scénář

The Ballad of Buster Scruggs

BlacKkKlansman

Can You Ever Forgive Me?

If Beale Street Could Talk

A Star Is Born

 

Black Panther, Bohemian Rhapsody a Lady Gaga mají Oscara!

  

Originální soundtrack

BlacKkKlansman

Black Panther

If Beale Street Could Talk

Isle of Dogs

Mary Poppins Returns

  

Nejlepší originální skladba

Black Panther (All the Stars)

The Ballad of Buster Scruggs (When a Cowboy Trades His Spurs For Wings)

Mary Poppins Returns (The Place Where Lost Things Go)

RBG (I’ll Fight)

A Star Is Born (Shallow)

 

Nejlepší herec v hlavní roli

Christian Bale – Vice

Bradley Cooper – A Star Is Born

Willem Dafoe – At Eternity’s Gate

Rami Malek – Bohemian Rhapsody

Viggo Mortensen – Green Book

 

Nejlepší herečka v hlavní roli

Yalitza Aparicio – Roma

Glenn Close – The Wife

Olivia Colman – The Favourite

Lady Gaga – A Star Is Born

Meliss McCarthy – Can You Ever Forgive Me? 

 

Black Panther, Bohemian Rhapsody a Lady Gaga mají Oscara!

 

Nejlepší režisér

Spike Lee – BlacKkKlansman

Pawel Pawlikowski – Cold War
Yorgos Lanthimos – The Favourite

Alfonso Cuarón – Roma

Adam McKay – Vice

   

Nejlepší film

BlacKkKlansman

Black Panther

Bohemian Rhapsody

The Favourite

Green Book

Roma

A Star Is Born

Vice

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Tagy: Oscary 2019
Ohodnoť článek
20
Sdílej článek
Hodnocení tohoto článku je dostupné jen s aktivním předplatným REFRESHER+.
Předplatit
Zrušit
Při hodnocení článku nastala chyba. Zkus se nově přihlásit a znovu ohodnotit článek.

V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHORU
Nejčtenější
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Záleží nám na soukromí čtenářů. I z toho důvodu ti poskytujeme detailní informace o tom, jak využíváme soubory cookies a jiné technologie zabezpečující správné fungování a vývoj stránky. Pro víc informací si přečti naše Zásady ochrany osobních údajů , kde najdeš, jak používáme soubory cookies, případně se seznam s Podmínkami užívání portálu platnými od 24. 5. 2018. Zpracování cookies můžeš zabránit nebo změnit své preference v nastaveních internetového prohlížeče. Pro detailnější nastavení klikni na víc možností níže.
Upozornění na právo nastavení ochrany osobních údajů na Refresheru

Vzhledem k existujícím i chystaným změnám v zákonech ti dáváme možnost detailního nastavení zpracování osobních údajů a preferencí spojených s jejich zpracováním.

Přečti si možnosti, posuň zobrazení níže, nastav si své preference a klikni na tlačítko Souhlasím, když budeš chtít pokračovat na Refresher. Soubory cookies jsou důležitou součástí technologie v tvém prohlížeči. Jsou natolik důležité, že je budeme muset použít pro zapamatování si toho, že jsi toto okno potvrdil/a, v opačném případě bychom ti ho museli zobrazovat znovu a znovu.

Údaje, které zpracováváme, když používáš Refresher
Ze strany Refresheru sbíráme tyto osobní údaje:
 • Když navštívíš Refresher, uchováváme informace o tom, které články sis přečetl, identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy nebo IP adresu v případě přihlášení, soubory cookies a polohu.
 • Při přihlášení do účtu e-mailovou adresu.
Proč sbírá Refresher tyto údaje:
 • Ke zlepšení kvality našeho webu a vývoji nových webových služeb.
 • K provádění analýz a měření s cílem pochopit, jak je náš web využíván.
 • K tomu, abychom nezobrazovali obsah, který jsi už viděl.
 • Pro zobrazování přizpůsobeného obsahu, jako jsou například relevantnější články.
 • Pro schopnost identifikovat tě jako uživatele při přihlašování do svého účtu.
Sbíráme údaje pro partnery a reklamní sítě:
 • Identifikátory zařízení a prohlížeče, část IP adresy, soubory cookies a poloha.
Proč sbíráme tyto údaje pro partnery, třetí strany a reklamní sítě:
 • K tomu, aby mohli fungovat a zobrazovali relevantnější a užitečnější reklamy.
Seznam reklamních sítí a nastavení reklam

Nevyhnutelné osobní údaje – cookies – pro zobrazování reklam sbíráme pro následující společnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
formulář kontakt v souvislosti s osobními údaji >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
kontaktní údaje pro nejbližší pobočku >

 

Možnost vypnout si personalizování reklam a sbírání osobních údajů pro jednotlivé partnery:

Upravit nastavení typů reklam Google - personalizování od společnosti Google

Upravit nastavení typů reklam AdForm - personalizování od společnosti AdForm

 

Svá nastavení pro všechny ostatní reklamní sítě, i ty, které na Refresheru nenajdeš, si můžeš prohlédnout na stránce youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Měření a analýza návštěvnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránek používají ke zlepšení funkčnosti svých stránek údaje shromážděné službou Google Analytics. Shromážďování údajů můžete deaktivovat tak, že si stáhnete a nainstalujete doplněk pro svůj prohlížeč.

Stáhnout doplněk pro prohlížeč

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Společnost Gemius podobně jako služba Google Analytics vyhodnocuje a měří návštěvnost na některých webových stránkách. K měření využívá Cookies, které si můžeš deaktivovat ve svém prohlížeči.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využíváme k analýze návštěvnosti a chování uživatelů. Vytváří nám mapu aktivity návštěvníků, a to na webových stránkách, které vizualizuje a vyhodnocuje. Tyto informace nejsou sbírány vždy, nikde nejsou spárovatelné s aktivitami uživatelů a není tedy možné identifikovat jednotlivce, ale Hotjar ti může nastavit soubory cookies.

Ovládací prvky související s prohlížečem

Nastavení souborů cookies

Soubory cookies jsou životně důležitou součástí technologie ve vašem prohlížeči a slouží ke zlepšení prostředí při používání internetu.

Pokud například na určitém webu nastavíte předvolený jazyk, soubory cookies pomohou prohlížeči zapamatovat si tuto volbu. Některé nebo všechny soubory cookies můžete též zablokovat, to ale může vést k narušení fungování některých funkcí na internetu.

Mnoho webů například vyžaduje zapnuté soubory cookies, když se chcete přihlásit.

Zásady ochrany osobních údajů
Další informace o tom, jak Refresher používá cookies ke zlepšení služeb
 • Přihlašování – pro účely přihlašování potřebujeme tvoji e-mailovou adresu.
 • Přizpůsobení – pro zjištění toho, co tě zajímá, vytváříme tvůj unikátní profil. Pokud nějaké informace posbíráme, najdeš je ve svých nastaveních soukromí a profil můžeš upravit, změnit nebo celé personalizování vymazat.
Jak změnit nastavení zpracování osobních údajů?

Pokud změníte názor, kdykoliv můžete tyto údaje změnit na adrese https://refresher.cz/nastavenia/sukromie.
Pokud toto okno nechceš vídat, když nás navštívíš z jiného zařízení nebo prohlížeče, přihlas se a tvé preference si zapamatujeme.