Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
12. června 2019 16:51
Čas čtení 0:00
Antonín Havlík

Z Prahy zmizí zvířecí kostýmy i bublináři nejspíš už v říjnu. Město povolí pikolu a hoboj

ZAJÍMAVOSTI ČESKO
Uložit Uložené

Už žádné pandy, medvědi ani nic podobného. Metropole přijme vyhlášku upravující podmínky pro buskery.

Hlavní město se postavilo vůči turistickým atrakcím v centru. Zruší nechvalně proslulé zvířecí kostýmy v nadživotní velikosti, které hyzdí jádro metropole zejména na Můstku a Staroměstském náměstí a také takzvané bublináře, kteří se živí tvorbou obrovských bublin, ale po nichž vznikají mastné skvrny na chodnících.

Zakázáno má být cokoli, co znečišťuje okolní prostředí nebo zapáchá. Nesmí narušovat vzhled města.

Z pohledu města nejde o umění a ve veřejném prostředí to v historickém jádru prý nemá co dělat. „Vystoupení osob převlečených do obřích kostýmů různých zvířat či postaviček dle našeho názoru narušují estetický vzhled města, stejně tak jsou jistě důvodné pochybnosti o samotném uměleckém charakteru takové produkce,“ uvedla pro REFRESHER radní Hana Třeštíková.

Z Prahy by měli zmizet zvířecí kostýmy i bublináři už v říjnu. Město povolí pikolu a hoboj
Z Prahy by měli zmizet zvířecí kostýmy i bublináři už v říjnu. Město povolí pikolu a hoboj Zdroj: Tony Havlík

Měnit se budou i další pravidla. Pouliční umělci mají zakázáno bránit vstupu do budov, dostanou ale více prostoru ke své práci – z 1,5 metru čtverečních dostanou 2 metry čtvereční a v případě vícečlenných skupin je navýší na šest metrů čtverečních. 

Na území Prahy byly ve veřejném prostoru v minulosti zakázány konkrétní hudební nástroje – například pikola, hoboj, saxofon bez dusítka a další. To se v současnosti mění, první tři jmenované nástroje jsou nově povoleny, spolu s menším, maximálně pětiwattovým zesilovačem. 

O nových podmínkách se rozhodlo, ještě do konce června je mohou připomínkovat buskeři a zástupci městských částí. V září pak návrh postoupí na kulturní výbor a o měsíc později by mohl být schválen a zaveden.

Domů
Sdílet
Diskuse