Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
🎫 Vyhraj lístky na festivaly: Grape, Sziget, Pohoda, Lovestream a další letní festivaly
Tento článek je sponzorován obsah společnosti Club–Mate.
24. listopadu 2021 10:30
Čas čtení 3:24
Sponzorovaný obsah

Káva ti nechutná? Prozradíme ti, jak se během unaveného podzimu pořádně nastartovat

Káva ti nechutná? Prozradíme ti, jak se během unaveného podzimu pořádně nastartovat
Zdroj: Club-Mate
Uložit Uložené

Podzimní a zimní únava trápí mnoho lidí. Kvůli zhoršenému počasí, změně stravy a kratším dnům se nám dřív snadné úkoly zdají nepřekonatelné. Ukážeme ti, jak se proti podzimní únavě účinně bránit.

Podzim by mělo být období, které hraje barvami, doba, kdy se loučíš s létem, čekáš na zimu a kdy je jedna radost rozhazovat opadané listí a radovat se ze života. Místo toho si ho ale často spojujeme spíš se špatným počasím, pokaženou náladou a únavou. Vstáváme už prakticky do tmy a víme, že se také za tmy budeme zase vracet. Tělo i mysl přitom slunce potřebuje, aby mělo dostatek energie. 

Ve spolupráci s Club–Mate jsme si pro tebe připravili pár tipů, jak každoroční podzimní únavu zmírnit, zůstat produktivní a udržet si radost ze života i přesto, že podzim ve skutečnosti častokrát nevypadá jako v romantických filmech. Ještě než se dostaneme k samotným tipům, pojďme se podívat, co podzimní skleslost způsobuje. 

Club-Mate
Zdroj: Club-Mate

Vše začíná v kuchyni

To, že jsme na podzim unavenější způsobuje také změna stravy, které si ani nemusíme všimnout. Zatímco v létě jsme si dopřávali většinou lehké a osvěžující jídlo, spolu s tím, jak se počasí zhoršuje saháme často po teplých a sytých pokrmech, které je potřeba delší dobu trávit. Aby ses cítil fit po celý rok, je potřeba dávat si pozor na to, co jíš a jak to jíš.

Udělej si na své jídlo čas. Jez pomalu a přestaň, když jsi tak akorát plný. Dávej si pozor na to, abys přes den snědl tři větší jídla a podle potřeby je doplnil svačinami. Je přitom důležité hlídat si správný poměr bílkovin, zdravých tuků a komplexních sacharidů. Podzimní únavu ti pomohou zmírnit třeba i ryby, avokádo, tofu, olivový olej nebo různá semínka a ořechy. Změna stravy je z dlouhodobého hlediska velmi důležitá k tomu, aby ses cítil fit v jakémkoliv ročním období.

Jídlo
Zdroj: Unsplash/Ella Olsson/volně k užití

Nakopni se, i když ti káva nechutná

Naprosto chápeme, že strava se někdy mění velmi dlouho a obtížně, zatímco nakopnout je potřeba hned. Jak to udělat, když ti káva, kterou všichni pijí, nechutná? Existují i alternativy, které skvěle chutnají a dodají ti pořádnou nálož energie. Jednou takovou je tak trochu limonáda, tak trochu ledový čaj a tak trochu nakopávák Club–Mate.

Základem přírodní limonády Club–Mate je čaj z listů jihoamerického stromu yerba mate (cesmína paraguajská), která obsahuje velké množství přírodního kofeinu. Už jedna lahev tě nakopne a dodá ti dostatek síly ke studiu nebo k práci. Skvěle se také hodí, když večerní party trochu přeženeš a ráno se potřebuješ dostat z kocoviny. 

Club-Mate ale není energetický drink. Yerba mate se využívá jako přírodní povzbuzení právě v Jižní Americe, kde jej v roce 1924 ochutnal i Georg Latteier a začal nápoj připravovat i pro evropský trh. V 90. letech od něj recepturu koupil rodinný pivovar Loscher z městečka Münschsteinach, kde se „Matéčko“ vyrábí dodnes.

Podívat se do obchodu
Club-Mate
Zdroj: Unsplash/Jay Wennington/volně k užití

Únavu zažene spánek

Jedním z nejlepších způsobů, jak únavě předejít, je dobře spát. Hlídej si, abys spal 7–9 hodin denně a pokud možno dodržoval pravidelný čas, kdy chodíš spát a kdy vstáváš. Zní to sice jako těžký úkol, ale když si rutinu dobře nastavíš, únava se ti vyhne obloukem. 

Lehnout a hned usnout je ale někdy těžké, i když pociťujeme, že bychom spali celý den. Aby se nám dobře usínalo, vyplatí se také dát tělu dostatek pohybu. Pokud jsi unavený, nemusíš se dlouhé hodiny trápit v posilovně nebo běhat několikakilometrové trasy. Stačí, když si denně zacvičíš jógu, uděláš pár kliků a dřepů a pokud je zrovna hezky, můžeš se vydat na příjemnou procházku. 

Omezit stres je důležité

Ve většině prací i ve školách je podzim a zima jedno z nejnáročnějších období už kvůli tomu, že přichází po klidném letním odpočinku. Úkolů a zadání máš touhle dobou většinou na rozdávání, a procházíš tak značným množstvím stresových situací. Velká míra stresu způsobená přehlceným kalendářem nebo nahromaděnými pracemi způsobuje, že se cítíš unavený a pokud stres necháme prostoupit našimi životy, hrozí nám dokonce vyhoření.

Omezit stres je tedy z dlouhodobého hlediska důležité. V ideálním případě můžeš do svého života zařadit několik minut meditace párkrát do týdne. Bohatě ale postačí, když se po škole nebo práci půjdeš projít, napíšeš si pár poznámek do deníku, něco nakreslíš nebo přečteš.

meditace
Zdroj: Unsplash/Omid Armin/volně k užití

Pro zdraví a energii je potřeba si uvědomit, že není v našich silách odvést každý den 100% výkon. Nemusíš ze sebe denně odevzdat jen to nejlepší a věř tomu, že pokud se zaměříš primárně na své mentální i fyzické zdraví, práce ti půjde daleko lépe od ruky. Každý den na chvíli vypni, udělej si dobré jídlo, dlouhou procházku nebo jen na hodinu odlož telefon a provoň pokoj nějakou uklidňující vůní. To všechno jsou malinké krůčky, které si můžeš dovolit udělat na denní bázi. Z dlouhodobého hlediska jsou ale velmi účinné a pomohou ti lépe zvládat vypjaté období.

Jak vidíš, podzimní únavu jde zmírnit jen několika malými změnami které budeš plnit na denní bázi. Aby se ti lépe dařilo hledat k nim motivaci a energii, rozhodně se nejen na začátek vyplatí sáhnout po něčem, co tě nakopne. Jak jsme již říkali, Club–Mate je pořádná dávka přírodního kofeinu, která s podzimní únavou zacvičí. Vychutnat si ho navíc můžeš v několika provedeních – jako klasické Club–Mate, s příchutí granátového jablka, Ice-Tea Kraftstoff, skořicí a badyánem okořeněnou zimní edici nebo skvělou kolu. Stačí jen vybrat na co máš největší chuť a nastartovat podzim plný energie. 

Chci doplnit energii
Clubmate
Zdroj: Club-Mate
Domů
Sdílet
Diskuse